Infektológ: Alternatíva, že COVID-19 sa vytratí už nie je reálna. Pribudlo 34 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 34
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 779
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 34
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 779
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 222 514 za predchádzajúci deň pribudlo 4 377 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 894 472 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 996 ľudí.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 34 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 15 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 779 RT-PCR vyšetrení a 5 385 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji, nasleduje Nitriansky (6), Prešovský (5), Bratislavský (5), Košický (4), Banskobystrický (2), Trnavský (2) a Žilinský (2). Je medzi nimi 14 mužov a 20 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 264 a žien 204 955. V nemocniciach je hospitalizovaných 87 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 48 ľudí. Na JIS sú 5 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 534 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 079 898 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 219 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 402 296, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 389 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
COVID-19 alebo vakcína?
Nakazenie sa novým koronavírusom alebo vakcína. To sú podľa infektológa Petra Sabaku jediné dve alternatívy, ktoré dnes neočkovaní majú na výber. „Tretia alternatíva, že COVID-19 sa vytratí a nestihne si nájsť ten zvyšok neimúnnych ľudí, už nie je reálna. Nedá sa spoliehať na to, že sa s nikým nestretávam, žijem v odľahlej obci a chodím len občas lekárovi a do obchodu. Koronavírus si nájde aj takých. Skôr či neskôr.“
Prečo je tomu tak? Jedným z dôvodov je podľa odborníka vysoká infekčnosť delta variantu. Ten sa preženie neimúnnou populáciou ako lesný požiar a zastaví ho len to, keď už nezostanú žiadni neimúnni. Druhou príčinou je, že ako tvrdí autor textu v Nature, koronavírus tu bude s nami na stálo. Stane sa endemickým a bude kolovať v populácii z čas na čas dostane niekoho neimúnneho do nemocnice, konštatuje Sabaka.
„A postupne si nájde úplne všetkých, aj tých, ktorí náhodou unikli požiaru tretej vlny.“ Ostávajú nám na výber len dve možnosti: Očkovať sa a čeliť koronavírusu ako imúnny človek, ktorý sa prakticky nemusí báť ťažkého priebehu (pokiaľ nie je napr. po transplantácii a podobne).
Druhou možnosťou má byť možnosť neočkovať sa a riskovať prinajhoršom smrť. „Nenechajte sa oklamať, vírus nezoslabol. Takéto teórie sme tu už raz mali pred rokom.“ Okrem toho ľudia riskujú aj long covid, trombózy, autoimunitné ochorenia, myokarditídy, cievne mozgové príhody a podobne. „Ja som si vybral už dávno,“ dodáva Sabaka.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/Petr Sabaka, MZSR, NCZI, Nature