Infektológ: Žiaden hladomor kvôli koronavírusu nehrozí, je otázkou času, kedy príde na Slovensko
- Koronavírus je už takmer v každej krajine, ktorá susedí so Slovenskom. Je len otázkou času, kedy príde aj k nám
- Úmrtnosť na koronavírus je podľa štatistík nízka u ľudí do 50 rokov. Najväčšie riziko je u ľudí, ktorí majú viac ako 80 rokov
- Podľa infektológa panika nie je na mieste a žiadny hladomor nehrozí
- Koronavírus je už takmer v každej krajine, ktorá susedí so Slovenskom. Je len otázkou času, kedy príde aj k nám
- Úmrtnosť na koronavírus je podľa štatistík nízka u ľudí do 50 rokov. Najväčšie riziko je u ľudí, ktorí majú viac ako 80 rokov
- Podľa infektológa panika nie je na mieste a žiadny hladomor nehrozí
Už všetky okolité krajiny majú potvrdené prípady koronavírusu. Česko ovládla panika a húfne miznú z regálov obchodov trvanlivé potraviny. Na Slovensku začína panika narastať a ľudia už stihli vykúpiť dezinfekčné gély alebo rúška. Na odbyt ide taktiež múka a všetky trvanlivé potraviny.
Podľa oficiálnych údajov bolo potvrdených takmer 100-tisíc prípadov nakazenia, úmrtí približne 3-tisíc. Vyliečilo sa približne 53-tisíc.
Podľa doteraz dostupných údajov je najvyššie percento smrteľných prípadov u starších ľudí. Najnižšie percento nakazených je vo vekovej kategórii 10-39, kde sa doteraz nakazilo len 0,2 percenta zo všetkých prípadov. Podľa infektológa Pavla Jarčuška z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika žiadna panika nehrozí a ľudia by sa nemali spoliehať na podomácky vytvorené alternatívne liečebné postupy.
„Na sociálnych sieťach sa objavili rôzne nepravdivé tvrdenia súvisiace s novým koronavírusom, napríklad o pozitívnych účinkoch pitia teplej vody alebo chlórového roztoku. Zatiaľ čo pitie teplej vody nikomu neublíži, ale ani nepomôže, pitím chlóru si môže človek naopak privodiť vážne ťažkosti,“ hovorí infektológ.
Bežná chrípka zabije pol milióna ľudí
V prípade pandémie by chýbali skôr čerstvé potraviny, no žiaden hladomor pre koronavírus nehrozí. Predovšetkým je treba si uvedomiť, že kľúčovým pre prežitie v čase nejakej krízy by bol dostatok vody. Samozrejme, mať doma isté zásoby jedla na kratšie obdobie má svoj význam.
V prípade objavenia príznakov ochorenia totiž chorý nemusí riešiť bežné nákupy a šíriť pôvodcu nákazy do okolia a zdraví ľudia sa naopak môžu vyhnúť verejným miestam s vyšším pohybom osôb, medzi ktoré patria aj obchody, kde by sa mohli vírusom nakaziť.
Bežná chrípka zabije ročne pol milióna ľudí a aj keď je možné sa proti nej očkovať, patríme medzi krajiny s veľmi nízkou zaočkovanosťou, čo je hlavne v prípade staršej generácie ľudí veľmi nezodpovedné počínanie.
V prípade nového koronavírusu sa na výrobe očkovacej látka iba pracuje, no epidemiológovia veria, že sa preventívnymi opatreniami podarí zabrániť pandemickému rozšíreniu tohto ochorenia vo svete a väčšiemu počtu úmrtí.
zdroj: TASR
Zvážte vycestovanie do cudziny
Infektológ ďalej pripomína, že na Ministerstve zdravotníctva SR pravidelne zasadá krízový štáb a taktiež zasadá Bezpečnostná rada SR, ktorá odporučila viacero opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.
Predovšetkým boli zriadené informačné linky, na ktorých sa môžu ľudia informovať o nákaze a postupe, pokiaľ by mali podozrenie na ochorenie koronavírusom.
Súčasťou preventívnych opatrení je odporúčanie našim občanom, aby zvážili vycestovanie do krajín, kde sa objavil výskyt koronavírusu a odporúčaná 14-dňová karanténa po návrate z týchto krajín.
„V súčasnom období nie sú potrebné žiadne iné reštrikcie. Pokiaľ by sa u nás objavila epidémia, bolo by namieste aj obmedzenie aktivít s väčšou koncentráciou ľudí na verejných miestach,“ pripomína Jarčuška.
Lôžka sa budú musieť rozšíriť
Jarčuška ďalej hovorí, že na pandémiu sme pripravení, nie však na tisícky nakazených. Podľa neho máme na Slovensku špičkové infektologické pracoviská s dobre trénovaným personálom na zvládnutie závažných epidémií.
„No je treba povedať, že žiaden štát nemá dostatok lôžkových kapacít na prijatie enormného počtu chorých pacientov v čase pandémie. Budeme si teda vedieť poradiť s obmedzeným množstvom pacientov – napríklad pri pandémii chrípky vyvolanej vírusom A(H1N1) z rokov 2009-2010 bolo na našej Klinike infektológie a cestovnej medicíny a pracoviskách anesteziológie a ntenzívnej medicíny hospitalizovaných 22 pacientov s vážnym priebehom ochorenia, z ktorých 19 mu nakoniec podľahlo,“ opisuje Jarčuška.
Ako zdôrazňuje dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. Daniel Pella, fakulta v súvislosti s väčším pohybom osôb, ktoré prichádzajú aj zo zahraničia, či už v súvislosti so študentami študujúcimi doktorské študijné programy General Medicine a Dental Medicine, alebo študentskými a zamestnaneckými mobilitami, zvýšila hygienický štandard upratovania a na frekventovaných miestach bolo umiestnené väčšie množstvo dávkovačov na dezinfekčné prostriedky.
Náš podcast >> Virológ: Koronavírus bude mať vakcínu najskôr o rok. Zatiaľ je situácia takáto
Nechýbajú informačné materiály a vedenie UPJŠ LF tiež rozhodlo, že v dôsledku aktuálnej situácie všetky prichádzajúce žiadosti v rámci programu Erasmus budú posudzované individuálne s ohľadom na krajinu žiadateľa.
„U našich študentov sa stretávame s rôznymi reakciami – väčšina z nich je pokojná, keďže u mladšej generácie je úmrtnosť na tento koronavírus minimálna, no zaznamenali sme aj pochopiteľne aj isté obavy. Všetkým študentom a zamestnancom odporúčame starostlivo zvážiť v tomto období všetky cesty do zahraničia, a to nielen pracovné, ale aj súkromné, a obozretnosť pri prípadnom príchode z krajín s potvrdeným výskytom vírusu. Ďalšie opatrenia zo strany Lekárskej fakulty UPJŠ budú aktuálne v závislosti na vývoji situácie,“ hovorí Pella.