Inflácia je na Slovensku najvyššia od júna 2000, v apríli stúpla na 11, 8 percenta
- Ceny potravín a nákladov na bývanie boli na medziročnej báze vyššie o dvojciferné hodnoty
- Stúpajúce ceny sú však vidieť aj na ostatných položkách
- Ceny potravín a nákladov na bývanie boli na medziročnej báze vyššie o dvojciferné hodnoty
- Stúpajúce ceny sú však vidieť aj na ostatných položkách
Medziročná inflácia vzrástla v apríli na 11,8 %. Stúpa už pätnásty mesiac za sebou a je najvyššia od júna 2000. Jej aktuálnu úroveň podporili naďalej najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie.
Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách. Viac ako polovica z dvanástich odborov dosiahla medziročný rast vyšší ako 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ceny potravín boli medziročne drahšie o 14,3 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. V medziročnom porovnaní výšku inflácie najviac ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 16,4 %, olejov a tukov o 29,8 %, zeleniny o 26,2 %.
Spomedzi položiek, ktoré majú významnejší podiel vo výdavkoch domácností, sa pod aktuálne čísla podľa úradu podpísali aj drahšie mlieko, syry a vajcia o 13 %, ako aj mäso o 12 %. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao aj za minerálne vody, nealko a šťavy.
Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v apríli na úrovni 15,7 %. Medziročný rast sa zvýšil ako pri imputovanom nájomnom, tak aj pri službách súvisiacich s bývaním. Pri energiách sa podľa úradu stále prejavuje vplyv úprav cien v rámci regulovaných sieťových odvetví z januára.
V apríli si domácnosti k tomu priplatili aj za tepelnú energiu a pevné palivá. Pohonné hmoty mali medziročne vyššie ceny o 31,2 %. V porovnaní s aprílom 2021 sme si priplatili aj za stravovanie v reštauráciách a kaviarňach o 11,7 %, náklady na osobnú starostlivosť o 8,7 %, za ambulantné služby 7,1 %.
Vojna na Ukrajine ešte viac prehĺbila surovinovú krízu
Analytička Eva Sadová z WOOD & Company vysvetľuje, že dôvody, prečo potraviny dražejú je niekoľko.
„Producenti uvádzajú ako jeden z dôvodov drahšie energie potrebné na výrobu. Ďalším dôvodom je vysoká cena ropy a následne aj pohonných látok. Potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť. Pri cenách potravín je vždy dôležitý aj faktor počasie, ktorý má dopad na úrodu – rastlinného pôvodu. To má následne vplyv aj na živočíšnu výrobu, t. j. na chov zvierat (v podobe drahšieho krmiva),“ vysvetľuje a dodáva, že k surovinovej kríze, o ktorej sa začalo hovoriť pred vyše rokom, sa pridal v posledných mesiacoch vojnový konflikt na Ukrajine.
Výrazne však stúpla aj položka za bývanie. To Eva Sadová odôvodňuje okrem iného aj prudkým, čiže dvojciferným, nárastom cien energií ešte z januára 2022. Pridali sa k tomu aj drahšie stavebné materiálny, čo sa odrazilo na medziročne vyššom imputovanom nájomnom až o takmer 20 %. Dodáva, že priplatili sme si ale aj za služby súvisiace s bývaním.
„Aktuálne sa prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude pomerne vysoká, odhadujeme ju na úrovni okolo 10 %. Hoci existujú obavy z ešte vyššej úrovne. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály. Pravdupovediac, v žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakávame pokles cien oproti minulému roku,“ hovorí Sadová.
Najviac to pocítia opäť najzraniteľnejší
Zdražovanie najviac pocítia domácnosti seniorov, nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, domácnosti jedného rodiča s deťmi, domácnosti s viacerými deťmi a domácnosti so zdravotne znevýhodnenými členmi.
Analytička tiež vysvetľuje, že rýchle zdražovanie nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Okrem oslabenia rastu platov totiž inflácia znehodnocuje aj úspory obyvateľov, keďže účty v bankách sú úročené nulou a vklady sotva jedným percentom v priemere.
„Inflácia valcuje úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe (zahŕňajúc už aj rok 2022). Počas predchádzajúcich 5 rokov inflácia na Slovensku vždy prevýšila úroveň úrokovej miery ako na bežných účtoch, tak aj na termínovaných vkladoch. V roku 2022 tomu nebude inak, nakoľko očakávaná inflácia spoľahlivo prevýši úrokové miery na bankových účtoch či vkladoch. Jednou z možností, ako sa z dlhodobého hľadiska dá popasovať s infláciou, je investovanie,“ vysvetľuje.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA