Influencer sa nabalil na covid dotáciách. Milióny eur si užíval v Dubaji a chválil sa tým na internete

  • Francúzsky influencer zarábal na podvode
  • Z covidových dotácií získal milióny eur
  • Ziskom sa chválil na sociálnych sieťach
podvodník dubaj
Influencer vystupujúci pod prezývkou PA7 Instagram/pa7.real, Unsplash/Fredrik Öhlander
  • Francúzsky influencer zarábal na podvode
  • Z covidových dotácií získal milióny eur
  • Ziskom sa chválil na sociálnych sieťach

Bývalého internetového influencera, ktorý počas covidovej krízy získal z vládnej podpory podvodom viac ako tri milióny eur, odsúdil odvolací súd v Paríži na päť rokov väzenia.

Zneužil situáciu

O pondelkovom rozsudku informovala agentúra AFP. Spresnila, že odsúdený 25-ročný Paul Antony – na internete známy ako PA7 – od marca roku 2020 organizoval podvody s fondom solidarity pre spoločnosti postihnuté pandémiou choroby COVID-19, informuje TASR.

Podvod bol založený na tom, že Antony vypĺňal tlačivá žiadostí o pomoc v mene samostatne zárobkovo činných osôb alebo zamestnancov na voľnej nohe, ktorých verboval prostredníctvom reklamných letákov a videí na platforme Snapchat.

Mnohé z týchto pokusov boli neúspešné, ale časť žiadostí o finančnú podporu bola schválená. Antony za to inkasoval približne 40 percent z vyplatenej subvencie.

Vyšetrovaním sa zistilo, že celkovo podal asi 700 žiadostí na celkovú sumu takmer 34 miliónov eur. Za kladne vybavené žiadosti žiadateľom prináležala subvencia v objeme približne 7,5 milióna eur. Antony za ne ako „províziu“ získal viac ako tri milióny eur.

Zločinom sa chválil

Takto nadobudnuté peniaze potom Antony míňal v Dubaji, pričom o tom podrobne informoval na sociálnych sieťach, na ktorých mal stovky sledovateľov.

Antony sa počas procesu pred súdom priznal k podvodom a praniu špinavých peňazí v rámci organizovanej zločineckej skupiny. Proti rozsudku vynesenému súdom prvého stupňa sa odvolal.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paul Antony (@pa7.real)

Odvolací súd mu znížil trest odňatia slobody zo siedmich na päť rokov vrátane ročnej podmienky. Antony má zároveň súdom uložený zákaz podnikania na desať rokov.

Odvolací súd znížil výšku trestu aj spoluobvinenému Julienovi M. – z piatich na tri roky odňatia slobody s 18-mesačnou podmienkou.

Slovensko nie je výnimkou

Podvody týkajúce sa covidových dotácií však vo svete neboli žiadnou raritou a to dokonca ani na Slovensku. O jednom z nich sme ťa v minulosti informovali prostredníctvom článku.

Novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka odhalili v roku 2021 sieť podozrivých schránkových firiem, ktorým na účet pristáli obrovské peniaze zo štátnej kasy. Celkovo ich skúmali 28. Tieto firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je jasné, či a koľko zamestnancov majú.

Na snímke sú zdravotníci v ochranných oblekoch proti covidu.
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Viaceré majú podlžnosti na daniach. Novinári sa ich snažili vypátrať aj v teréne, avšak neúspešne. Na miestach, kde sa mali firmy nachádzať, nikoho nenašli. Majiteľmi firiem sú navyše ľudia z Balkánu alebo z Grécka.

To, čo firmy spája, je aj využívanie takzvaných virtuálnych sídiel. Ide o prenajatú schránku, respektíve adresu, na adrese súkromnej spoločnosti. Takéto služby ponúka niekoľko firiem v Bratislave, ale nájdeš ich na celom Slovensku. Okrem toho však firmy spája aj fakt, že zmluvy o poskytovaní pomoci podpísali s Úradom práce v Pezinku.

Investigatívnemu centru Jána Kuciaka sa vďaka registru pandemickej pomoci Transparency International Slovensko podarilo overiť, že ÚPSVaR takto poslal 16 firmám z ich zoznamu minimálne 6 791 503,19 eur.

Zdroje: TASR, Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Najnovšie videá

Trendové videá