Influenceri navštívia školy vďaka novému projektu Social Awards Slovakia, SOWA tour. Už v septembri možno budú aj v tej tvojej
- Social Awards Slovakia prichádzajú s novým projektom, takzvanou SOWA tour
- Navštívia stredné školy
- Známe osobnosti budú spolu s odborníkmi rozprávať o podstatných pilieroch spoločnosti
- Social Awards Slovakia prichádzajú s novým projektom, takzvanou SOWA tour
- Navštívia stredné školy
- Známe osobnosti budú spolu s odborníkmi rozprávať o podstatných pilieroch spoločnosti
Nachádzame sa v dobe, kedy sa našimi idolmi stávajú práve influenceri na sociálnych sieťach. Tie majú, prirodzene, svoje zlé, ale aj veľmi pozitívne stránky. Človek rozumný ich určite využíva na tie najprospešnejšie práce pre neho a pre spoločnosť.
Práve vďaka influencerom, akými sú napríklad Veronika Cifrová Ostrihoňová, Matej Sajfa Cifra či Zuzana Kovačič Hanzelová sa sociálne siete stávajú viac než nudnou pesimistickou platformou. Tým, čo zdieľajú, čomu sa venujú a ako na svojich fanúšikov či hejterov reagujú sa stávajú zodpovednými influencermi, akých spoločnosť potrebuje.
Preto sa SOWA rozhodla, že v spolupráci s vplyvnými a významnými osobnosťami, akými sú práve oni, pripravia interaktívne prednášky pre deti na stredných školách, aby študenti získali a videli pohľad od aktívnych a dospelých. Tento plán predstavili minulý týždeň počas párty na Dunaji.
Venovať sa budú základným pilierom, o ktorých by malo vedieť a čo najrozumnejšie pochopiť čo najväčšie množstvo skoro dospelých ľudí.
„Základnými a nosnými témami budú Sexuálna výchova, Mediálna výchova, Finančná gramotnosť, Zdravie a Xenofóbia, homofóbia a rasizmus, ktoré sú v jednej kategórii. Od začiatku som nechcel, aby Social Awards Slovakia boli len anketou, kedy raz ročne odovzdáme sošky oceneným, ale aby mala väčší rozmer a edukačný smer. Práve SOWA tour nám pomôže posunúť celý projekt na vyššiu úroveň,” povedal organizátor ankety Štefan Šperka.
Tour začína tento september
Už v septembri 2021 navštívia vplyvné osobnosti sociálnych sietí a odborníci práve stredné školy. Každý mesiac by sa chceli zamerať na iný kraj a na školy podľa spoločného výberu.
„Vždy jeden týždeň, každý mesiac naplánujeme návštevy jednej až dvoch škôl denne, to znamená, že za týždeň prejdeme približne 10 škôl. Ak by mal projekt úspech a my by sme zvládli viacej prednášok, určite ho rozšírime. Rovnako tak máme v pláne každý mesiac pozrieť sa do iného kraja, záleží to samozrejme od pandemickej situácie, ktorá bude v tom ktorom kraji v tom čase panovať. Sme však veľmi radi, že nám záštitu nad projektom prevzal aj župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý našu iniciatívu ocenil a s radosťou sa za ňu postavil,” pokračuje Štefan Šperka o novom projekte.
Už žiadna téma nie je tabu
Sexuálna výchova by teda skutočne nemala byť tabu téma. Najmä nie pre deti na stredných školách. Práve preto je viac než potrebné, aby o tom počuli od niekoho, kto za tabu nepovažuje nič, čo je skutočne nevyhnutné pre túto spoločnosť.
Známy slovenský podcast Sexuálna výchova a jej hlavné podcastérky budú rozprávať o ľudskej sexualite, reprodukčnom zdraví, kyberšikane na školách, opatrnosti na sociálnych sieťach a prevencii pred zasielaním explicitného materiálu, ale aj o sexuálnom obťažovaní.
Mnoho študentov nevie rozoznať hoax od pravdivej správy a uverí akémukoľvek médiu či profilu, ktorý je podľa jeho uváženia relevantný. Zuzana Kovačič Hanzelová prednesie to, kde sa začína a končí hoax, ako vieme zabrániť jeho šíreniu, prečo sa hoaxy šíria enormnou rýchlosťou či to, kde a ako čerpať relevantné informácie.
Fero Joke príde s odpoveďami na otázky, čo robiť ak som gay či lesba. Prednášať sa pri tejto téme bude aj o tom, čo je xenofóbia, homofóbia a rasizmus. Prečo sa netreba báť cudzincov, ako ich neodsudzovať. Študenti budú mať možnosť, pri ktorej sa môžu anonymne zdôveriť so svojim problémom.
VŠZP a zubná klinika Dr. Martin uvedú na pravú mieru všetko ohľadom prevencie pred zdravotnými ťažkosťami dnešnej doby, akými sú cukrovka, pohlavné choroby, obezita. Zamerajú sa rovnako aj na mentálne zdravie a vysvetlia, že vyhľadať odbornú pomoc nie je nič, za čo by sa malo dieťa či dospelý jedinec hanbiť.
Finančná gramotnosť sa týka tak mladých, ako aj dospelých. Osobnosti sociálnych sietí opäť vysvetlia ako narábať s prvými peniazmi, prečo je dôležité poznať hodnotu peňazí a ako veľmi sa nás financie týkajú.
“Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni kladieme veľký dôraz na šírenie osvety v oblasti prevencie a zdravia, a to aj medzi deťmi a mládežou. Aj naše dáta jasne potvrdzujú klesajúci trend aktívneho pohybu mladých ľudí a s tým súvisiaci nárast obezity najmä vo vekovej skupine 15 až 19-ročných. Na Slovensku máme približne 9,5 % obéznych chlapcov a takmer 9 % obéznych dievčat. Dokopy ich je približne 70-tisíc,“ hovorí Dominika Šulková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
„Práve preto sa zapájame do zmysluplných spoluprác, prostredníctvom ktorých edukujeme študentov aj o prevencii obezity, kvôli ktorej trpí každý orgán v tele a s ktorou sa spája viac ako 260 závažných ochorení, ako aj o dôležitosti zaradenia pohybu do nášho každodenného života,” dodáva Šulková.
Do škôl teda zavítajú známi instagrameri, vplyvné osobnosti sociálnych sietí všeobecne a študenti sa môžu určite tešiť na Kristínu Tormovú, Viktora Vinczeho, Simonu Salátovú, Dáta bez pátosu, ale aj odbornosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne a iných.
„Chceme sa zamerať aj na školy, kde je prevažná väčšina žiakov z vylúčených komunít, preto veríme, že nám pandemická situácia dovolí naštíviť aj iné kraje, ako je ten bratislavský, na ktorý sme sa zamerali v pilotnej fáze projektu,” dopĺňa informácie spoluorganizátorka a spoluautorka projektu Hanka Koblišková.
Zdroj: Instagram