Influencerov máme radšej ako reálnych ľudí, hovorí nové vedecké odhalenie. Normou sú parasociálne vzťahy
- Vedci zistili, že väčšina ľudí má bližší vzťah s internetovými osobnosťami
- Preferujeme ich viac ako kolegov či susedov
- Vedci zistili, že väčšina ľudí má bližší vzťah s internetovými osobnosťami
- Preferujeme ich viac ako kolegov či susedov
Mnohí z nás radi využívajú voľný čas na sledovanie obľúbených videí na rôznych sociálnych sieťach. Mnohí ľudia vkladajú značné množstvá času a energie do sledovania online osobností, ktoré však o ich existencii ani netušia.
Tieto jednostranné vzťahy, známe ako parasociálne vzťahy, môžu na prvý pohľad znieť nezdravo. Nedávna vedecká štúdia však hovorí o opaku. Podľa odborníkov môžu byť takéto vzťahy pre ľudí viac emocionálne napĺňajúce ako interakcie s kolegami či známymi. O štúdii informuje portál IFL Science. Uverejnená bola v odbornom časopise Scientific Reports.
Parasociálne vzťahy vznikajú, keď sa človek cíti byť prepojený s niekým, koho osobne nepozná a kto tento pocit nedokáže opätovať. Ide teda napríklad o influencerov na sociálnych sieťach či tvorcov obsahu na YouTube. Daných ľudí väčšina ich fanúšikov nikdy nestretne, no napriek tomu k nim cítia náklonnosť.
Ako reálny vzťah
Tím výskumníkov z University of Essex sa rozhodol preskúmať, ako tieto vzťahy ovplyvňujú emočné potreby ľudí. V rámci troch štúdií sa zamerali na viac ako 1 000 účastníkov vo veku 16 rokov a viac.
Prvé dve štúdie ukázali, že ľudia so silnými parasociálnymi vzťahmi považovali tieto vzťahy za viac plnohodnotné v porovnaní so slabšími dvojstrannými vzťahmi, ako sú tie s ľuďmi, ktorých príliš nepoznajú. Teda napríklad s kolegami alebo susedmi.
Tretia štúdia sa sústredila na preskúmanie toho, či by ľudia naozaj hľadali emočnú podporu vo svojich parasociálnych vzťahoch v čase ich potreby. Účastníci mali opísať skúsenosť, keď sa cítili zranení alebo podporení niekým, koho považovali za blízkeho. Následne mali vybrať youtubera, ktorého najviac poznajú, a ohodnotiť, ako by podľa nich reagoval v danej situácii.
Dr. Veronica Lamarcheová, autorka štúdie, vysvetlila, že niektorí účastníci sa vo svojich odpovediach ešte viac uistili, že ich parasociálne vzťahy by im mohli poskytnúť potrebnú podporu.
Zaujímavé je, že tieto pocity nezáviseli od veku alebo sociálneho postavenia účastníkov – ľudia všetkých vekových kategórií opisovali silné emočné prepojenie s fiktívnymi postavami, celebritami alebo online osobnosťami, ktoré nikdy nestretli.
Napriek tomu štúdia potvrdila, že najsilnejšiu emočnú podporu poskytujú blízke dvojstranné vzťahy, ako sú tie s romantickými partnermi alebo priateľmi. Tieto vzťahy boli vnímané ako najbližšie a najefektívnejšie pre plnenie emočných potrieb. Dvojstranné vzťahy sa na prvom mieste neumiestnili len v prípade, že si s druhou osobou neboli účastníci prieskumu blízki.
Lamarcheová zdôraznila, že parasociálne vzťahy však majú stále svoje miesto v našich životoch. Sú súčasťou našej psychologickej výbavy, ktorá nám pomáha cítiť, že máme podporu a validáciu, aj keď sa s týmito osobami nikdy nestretneme tvárou v tvár.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: IFL Science, Scientific Reports, Essex