Iniciatíva Šimona Šicka vyzbierala viac ako pol milióna eur. Prvé ochranné pomôcky sú rozdané
- Cez iniciatívu, ktorú minulý týždeň rozbehol Šimon Šicko sa dnes vyzbieralo už viac ako pol milióna eur
- Objednávky na nákup resprirátorov, rúšok, dezinfekcie a iných ochranných pomôcok už boli zadané
- Cez iniciatívu, ktorú minulý týždeň rozbehol Šimon Šicko sa dnes vyzbieralo už viac ako pol milióna eur
- Objednávky na nákup resprirátorov, rúšok, dezinfekcie a iných ochranných pomôcok už boli zadané
Cez systém pomoci zdravotníkom Kto pomôže Slovensku sa od spustenia iniciatívy vyzbieralo už viac ako 521 000 eur, z ktorých boli už zadané objednávky na nákup ochranných a dezinfekčných prostriedkov a vybavenia za takmer 167 000 eur. Iniciatíva dostala do dnešného dňa požiadavky od 683 subjektov.
Najväčší dopyt je po rúškach
Najväčší dopyt je po rúškach a respirátoroch, ktoré sa dodávajú do nemocníc každý deň v obmedzených množstvách, ale stále ich nie je dostatok. Preto databázu týchto požiadaviek iniciatíva poskytne aj centrálnemu krízovému štábu, aby mohol byť dopyt napĺňaný rýchlejšie a z viacerých zdrojov.
„Lekári a sestry v nemocniciach a na urgentnom príjme a záchranári, ktorí sú denne priamo vystavení riziku nákazy, musia mať pri prideľovaní ochranných prostriedkov prioritu. Inak nebude možné zabezpečiť liečbu ani bezpečné testovanie pacientov, bez nich to nezvládneme. Preto všetci robíme všetko, možné aj nemožné, aby sme pre nich zabezpečili všetko, čo sa dá zohnať,“ hovorí Lucia Pašková, ktorá vedie v iniciatíve tím zberu a overovania dopytov.
Iniciatíva Kto pomôže Slovensku už objednala 20 000 respirátorov, 50 000 chirurgických rúšok, 15 000 ochranných overalov a 30 000 rukavíc.
„Nevyhnutná je tiež pravidelná dezinfekcia priestorov vyšetrovní a ambulancií, preto sme naše úsilie nasmerovali aj do zabezpečenia germicídnych žiaričov, parných čističov a vydezinfikovania priestorov viacerých nemocníc na Slovensku pomocou špecializovanej služby.“
Zdravotníkov musíme chrániť prednostne
Z celkového počtu subjektov 683 je 97 nemocníc a 239 ambulancií, ďalej ide o 128 zariadení sociálnych služieb, 27 záchranných služieb, 50 občianskych združení a niekoľko lekární a firiem. Najväčší dopyt je stále po ochranných prostriedkoch, ako sú respirátory (FFP3, FFP2 a FFP1), chirurgické rúška, návleky a ochranné obleky, rukavice a dezinfekčné prostriedky.
Iba požiadavky subjektov z databázy iniciatívy Kto pomôže Slovensku zahŕňajú takmer 52 000 kusov respirátorov, 132 000 chirurgických rúšok, 22 000 overalov, 200 000 rukavíc, 91 germicídnych žiaričov, 700 kusov dezinfekčných prostriedkov a mnohé ďalšie potreby.
„Tieto ochranné pomôcky skúša zohnať veľa subjektov po celom svete a my vyvíjame maximálne úsilie ich zabezpečiť cez všetky kontakty, ktoré máme. Našu databázu chceme poskytnúť aj centrálnemu krízovému štábu, čím zvýšime šancu na uspokojenie týchto dopytov z viacerých zdrojov,“ uviedol iniciátor výzvy Kto pomôže Slovensku Šimon Šicko.
Pomôcky ako psychická podpora
„Ide o dôležitý dokument, v ktorom evidujeme aktuálne potreby a aj ich priebežne overujeme, takže ho chceme zdieľať, aby bola pomoc zdravotníkom doručená čo najrýchlejšie.“
Tí, ktorí očakávanú pomoc dostali sú vďační. Mnohých prekvapila rýchlosť, akou sa im pomoci dostalo.
„Veľmi veľmi ďakujeme, odkedy toto cele začalo, je to prvá pomoc zvonku. A dôležitá je nielen preto, čo došlo. Ale najmä preto, že znamená, že sa na našich ľudí nezabudlo. Mnohí vás držíme v modlitbách, iní posielajú objatie. Ďakujeme,“ hovorí Lukáš Kvokačka z OZ Barlička.
„Bodaj by takýchto dobrých a empatických ľudí bolo na tomto svete viac, možno by nebolo toľko chudoby ani choroby. Pevne veríme, že sa s Vašim prístupom sa Vám podarí zohnať pre nás a našich starkých ešte ostatné položky zo žiadosti: rúška a bezdotykový teplomer. Slniečko a Vy ste nám dnes pripravili krásny deň. S úctou ďakujeme,“ napísali včera zamestnanci a seniori ZPS- Domova Sv. Alžbety v Moldave nad Bodvou. K nim sa pridala aj Hana Feriencová z Centra sociálnych služieb Jesienka v Myjave, ktorá dary v podobe ochranných prostriedkov vníma predovšetkým ako psychickú podporu počas tejto mimoriadnej situácie.
Zdroj: TS