Turistika na Slovensku je balzam pre dušu i telo. Inšpiruj sa týmito tipmi a vyraz do hôr
- Ak sa necítiš na dovolenku v zahraničí, dovolenkuj na Slovensku a spoznávaj krásy našej krajiny
- Turistika je skvelý spôsob ako posilniť fyzickú kondíciu a zároveň si vyčistiť hlavu
- Ponúkame ti pár tipov z každej časti Slovenska na dlhšiu či kratšiu túru
- Ak sa necítiš na dovolenku v zahraničí, dovolenkuj na Slovensku a spoznávaj krásy našej krajiny
- Turistika je skvelý spôsob ako posilniť fyzickú kondíciu a zároveň si vyčistiť hlavu
- Ponúkame ti pár tipov z každej časti Slovenska na dlhšiu či kratšiu túru
Pokiaľ máš pred koronavírusom stále rešpekt a príliš sa ti nechce opúšťať hranice Slovenska, nevadí. Znie to ako klišé fráza, no je to skutočne pravda – Slovensko je nádherná krajina, ktorá má domácim aj zahraničným turistom čo ponúknuť.
Výnimkou nie sú ani hory, na ktoré sú Slováci právom hrdí. Aj keď ich na západe krajiny nenájdeš toľko, ako v strednej alebo východnej časti, turistikovať sa dá vždy a všade. Presvedč sa našimi tipmi a vyraz na výlet.
Západné Slovensko
Považský Inovec
V Považskom Inovci odporúčame túru z Kálnice, odkiaľ sa dostaneš na Pánsku Javorinu. Tá sa pýši štvorpodlažnou rozhľadňou, z ktorej je nádherný výhľad na celú oblasť. Rozhľadňa sa nachádza na lúke, čo je skvelé miesto na užitie si slnečných lúčov.
Ale pekne po poriadku. Prvý kopec, na ktorý sa dostaneš, sa nazýva Hraničný vrch. Keď vystúpiš o necelých 200 metrov vyššie, ocitneš sa v sedle Polámaného vrchu. Pred sebou budeš mať cestu na Ivanov vŕštek a trasa ťa dovedie až k sedlu Pod Ostrým vrchom.
Po turistickej značke sa dostaneš k rozhľadni na Pánskej Javorine. Ak chceš mimoriadne fotogenické miesto, urobíš dobre, ak sa odtiaľ vydáš smerom na Ostrý vrch, kde vieš nájsť drevený kríž. Na tomto mieste sa môžeš kochať nádherným výhľadom na okolie aj kamenné útvary.
Dole môžeš pokračovať buď späť do Kálnice alebo do Prostrednej doliny. Celková dĺžka trasy je niečo vyše 23 kilometrov a patrí medzi stredne náročné. Mysli na to, že ide o celodennú túru, ktorá trvá minimálne šesť a pol hodiny.
https://www.instagram.com/p/CBIjjDEH93g/
Malé Karpaty
Ak sa vyberieš do Malých Karpát, určite zájdi na túru na Čiernu skalu. Ide o nenáročnú turistiku a celá trasa má približne 14 kilometrov. Dokonca nehrozí ani veľké prevýšenie.
Môžeš vyraziť z Plaveckého Podhradia. Najprv vyjdeš na Kršlenicu, z ktorej Čiernu skalu už uvidíš. Ak budeš mať šťastie a počasie ti dopraje, uvidíš aj Pavlovské vrchy na Morave. To by mala byť dostatočná motivácia na to, aby si ďalej pokračoval v ceste.
V cieli sa pred tebou otvorí horizont nádherných výhľadov. Uvidíš Veterlín, Záruby aj Čelo – strechu Malých Karpát. Môžeš dokonca zazrieť aj Tribeč, ktorý preslávila najmä kniha Jozefa Kariku „Trhlina“.
V závere túry sa dostaneš do rekreačného strediska Jahodník a smerom k jaskyni Driny. Tu si môžeš dopriať dobre vychladené pivo alebo poctivú kapustnicu. Celá trasa nie je veľmi náročná a bez problémov ju prejdú aj deti.
https://www.instagram.com/p/CA2KqRkn_D5/
Stredné Slovensko
Súľovské skaly
Medzi pýchy a dominanty stredného Slovenska nepochybne patria i Súľovské skaly. Na výber máš dve trasy, dlhšiu a kratšiu. Tá kratšia vedie cez náučný chodník, pričom vyrážaš z parkoviska pri Chate Súľov. Pomerne rýchlo sa dostaneš ku Gotickej bráne, odkiaľ je to kúsok ku hradu Súľov.
Určite si nenechaj ujsť lúku pod hradom, ktorá je charakteristická zrakovou pyramídou. Pri krásnom letnom počasí tam môžeš urobiť nádherné fotografie. Celá táto trasa má štyri a pol kilometra, preto sa odporúča skôr ako prechádzka, než skutočná túra.
Tí, ktorí si chcú dať do tela, môžu absolvovať trasu cez Súľovské skaly na Lietavský hrad. Trasa je dlhá viac ako sedem hodín bez prestávok, ide teda o plnohodnotnú túru. Začneš stúpaním do Roháčskeho sedla, odkiaľ klesáš do obce Podhorie. Odtiaľ je skvelý výhľad do Rajeckej kotliny.
Neskôr sa dostaneš k rázcestiu Cibuľník, odkiaľ je zrúcanina Lietavského hradu vzdialená asi 300 metrov. Z hradu sa dá zísť dole do dediny, nemusíš sa vracať späť na Súľovské skaly. Ak sa rozhodneš zísť z hradu dole do dediny, čas trasy sa značne zmenší a celá túra tak nebude trvať sedem hodín.
https://www.instagram.com/p/B4-jGdcFGAm/
Veľký Rozsutec
Veľký Rozsutec je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. V malofatranskej prírode pôsobí ako zabudnutý kúsok Tatier, pretože sa nápadne podobá na tatranský štít. Túra na Veľký Rozsutec je náročná a s veľkým výškovým rozdielom.
Začneš z obce Štefanová, odkiaľ sa vieš dostať aj na Stoh či Poludňový Grúň. Zo Štefanovej ale pokračuješ na Podždiar. Dostaneš sa k sedlu Medzirozsutce, odkiaľ vedie turistická značka priamo na vrch Veľkého Rozsutca.
Táto túra je vhodná pre skúsenejších turistov, ktorí už majú pár kilometrov v nohách. Samotné stúpanie je spočiatku zvládnuteľné, no tesne pod vrcholom je stúpanie najintenzívnejšie a najnáročnejšie. Napriek tomu za to výhľady z Veľkého Rozsutca skutočne stoja.
https://www.instagram.com/p/CAf0Sx9l3g_/
Východné Slovensko
Zádielská tiesňava
Táto tiesňava je majestátnou dolinou v Slovenskom krase. Vstup do doliny je priam neprehliadnuteľný, nachádza sa pri obci Zádiel medzi Horným vrchom a Zádielskou planinou. V Zádielskej tiesňave nájdeš množstvo jaskýň, medzi najznámejšie patrí Kráľovská jaskyňa.
Ak nechceš navštevovať alebo obdivovať jaskyne, prejdi sa dnom tiesňavy. Táto trasa nie je náročná a bez komplikácií ju zvládnu aj malé deti. Pre tých, ktorí sa chcú kochať výhľadmi, odporúčame, aby vystúpili hore na planinu.
Ocitneš sa na plošine, ktorá by sa dala prirovnať ku skalnému bralu, pričom vôkol teba budú samé skalnaté útvary hrdo sa pýšiacej tiesňavy. Dobrou správou je, že to celé vieš zvládnuť za približne štyri hodiny.
https://www.instagram.com/p/CA5zpq8nFTg/
Tri koruny
Vrch Tri koruny sa rozprestiera tesne na pohraničí medzi Slovenskom a Poľskom, i keď je klasifikovaný ako poľský vrch. Nachádza sa v Pieninskom národnom parku, ktorý je známy najmä splavovaním rieky. Môžeš teda vyraziť na plť alebo sa vybrať na vrch, ktorý budeš mať počas splavu neustále pred očami.
Je dobré začať z Červeného kameňa, odkiaľ sa nekomplikovane dostaneš do poľských Nižných Šromovcov. Keď sa ocitneš na poľskej strane, čaká ťa pomerne strmší výstup s väčším prevýšením. Na vrchol Troch korún však vedie kovový chodník, ktorý uľahčuje cestu hore.
Keď sa ocitneš na vrchole Troch korún, uvidíš, ako sa pod tebou kľukatí Dunajec a vypína obec Červený Kláštor. Okrem výhľadu je pozitívom aj fakt, že trasa nie je náročná a zaberie ti približne štyri hodiny spolu s prestávkami.
https://www.instagram.com/p/B3r1lUxpstd/
Článok bol pôvodne publikovaný 13. júna 2020.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Visit Trenčin, Hiking, Hiking, kamnavylet, Hiking, Terchova, kamnahory, Pieniny