„Instagramový ostrov“ Santorini rázne zakročil. Turistov majú dosť, stanovujú im limity

  • Navštevujú ho tisíce až milióny turistov
  • Chodia však len na deň, spraviť si fotku
Santorini obmedzuje počet turistov, ktorí si sem len prídu na jeden deň spraviť fotky
Santorini Archív Canva
  • Navštevujú ho tisíce až milióny turistov
  • Chodia však len na deň, spraviť si fotku

Ikonický grécky ostrov Santorini, ktorý sa vo svete preslávil svojou prirodzenou fotogenickou krásou, musí zaviesť opatrenia proti turizmu. Ten sa tu totiž rozšíril tak, že miestni tu už nedokážu žiť svoj každodenný život. A niet sa čomu čudovať. Santorini, prezývaný tiež „instagramový ostrov“, každoročne láka priemerne až 3,4 milióna návštevníkov. Obýva ho pritom len 20-tisíc ľudí.

Ako píše CNN, turisti cez deň zapĺňajú úzke dláždené uličky, usilujú sa o tú dokonalú fotku na slávnych miestach, a keď sa zotmie, opustia ich. Centrum ostrova sa mení na mesto duchov.

Nápor návštevníkov doviedol miestneho starostu Nikosa Zorzosa k tomu, že navrhol obmedziť počet cestujúcich na výletných lodiach na 8-tisíc denne. V súčasnosti ich je približne 17-tisíc. Ide o krok podporovaný aj premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Ten pre agentúru Bloomberg povedal, že opatrenie má začať platiť už budúci rok.

Nespokojnosť aj v iných krajinách

Nespokojnosť domácich s náporom letných návštevníkov do ich domovín sa neobjavil len na ostrove Santorini. V Španielsku a Holandsku sa dokonca konali protesty. Ako sme ťa informovali, na Malorke sa ich zúčastnilo až 50-tisíc ľudí.

Pod heslom „Zmeňme kurz. Stanovme limity pre turizmus“ vyzvalo na zhromaždenie 111 rôznych organizácií a združení. Demonštranti kritizovali negatívne vplyvy masového turizmu na životné prostredie, infraštruktúru a kultúru ostrova. Žiadali od vlády obmedzenie počtu turistov, prísnejšie kontroly prenájmov nehnuteľností a podporu udržateľného turizmu.

CNN pripomína aj opatrenia v Benátkach, kde minulý týždeň autority obmedzili veľkosti sprievodných skupín na 25 ľudí. Zároveň zakázali používanie megafónov. Okrem toho v meste musia turisti zaplatiť dočasné vstupné.

A keď sa vrátime k Santorini, tak podľa niektorých nejde len o príliš veľký počet turistov. Miestni konštatujú, že problémy spôsobujú jednodňoví návštevníci, ktorí ostrov najprv ráno zaplnia a neskôr večer opustia. Reštaurácie a hotely teda v skutočnosti ani nemajú tržby odrážajúce turistický nápor.

Ostrov preto podľa miestnych potrebuje zdokonaliť svoju infraštruktúru a stať sa viac prívetivým pre turistov, aby na ňom radi zotrvali aj dlhšie. No pre zastaralé cesty, kopcovitý terén a nedokonalé služby si mnohí povedia, že jeden deň stačí. A kým uličky preplnia stále noví návštevníci, hotelom sa ani zďaleka nedarí tak, ako by sa im potenciálne mohlo.

Globálna obchodná organizácia (CLIA) podľa CNN 1. augusta oznámila, že sa stretla s gréckym ministrom námorných záležitostí Christosom Stylianidesom. Krízu prediskutovali a zhovárali sa o zlepšení a modernizácii prístavnej infraštruktúry a služieb.

Podobné zlepšenie potrebujú aj iné časti krajiny. Grécko v posledných rokoch hlási rozmach cestovného ruchu a národné príjmy z tejto oblasti vzrástli za prvých päť mesiacov tohto roka o 16 %. Očakáva sa, že krajina tento rok zaznamená ešte vyššiu návštevnosť než vlani, keď do Grécka vycestovalo rekordných 33 miliónov turistov.

Zdroje: CNN, Bloomberg, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá