Intelektuálny úspech histórie: Mladý doktorand rozlúštil 2 500 rokov staré „Pániniho pravidlo“
- Muž menom Rishi Rajpopat, doktorand na Univerzite Cambridge, rozlúštil Pániniho pravidlo
- Ide o prelomový objav
- Nedokázal to žiadny vedec za 2 500 rokov
- Muž menom Rishi Rajpopat, doktorand na Univerzite Cambridge, rozlúštil Pániniho pravidlo
- Ide o prelomový objav
- Nedokázal to žiadny vedec za 2 500 rokov
Doktorand z prominentnej Univerzity Cambridge v Anglicku dosiahol nevídaný úspech. 27-ročný Rishi Rajpopat konečne rozlúštil hlavolam, ktorý pokoroval odborníka za odborníkom na najstarší indoárijský jazyk sanskrit už od 5. storočia pred Kristom. Konkrétne sa Rajpopatovi podarilo dekódovať pravidlo filológa Pániniho (Pāṇini), ktorého si história pamätá ako „otca lingvistiky“, vysvetľuje Study Finds.
Tento objav umožňuje „odvodzovať“ akékoľvek sanskritské slovo a pomocou známeho Pániniho „jazykového nástroja“ tak vytvoriť milióny gramaticky správnych slov vrátane „mantry“ a „guru“. Jazykoví experti to považujú za jeden z najväčších intelektuálnych úspechov v histórii.
Ako informuje EurekAlert, poprední odborníci na sanskrit považujú Rajpopatov objav za „revolučný“. Môže to znamenať, že Pániniho gramatiku po prvýkrát dokážeme použiť aj v počítačoch.
Pániniho systém
Pánini vytvoril systém obsahujúci celkom 4-tisíc pravidiel, ktoré dopodrobna popísal vo svojom najväčšom diele „Aṣṭādhyāyī“. Predpokladá sa, že kniha vznikla približne v roku 500 pred Kristom. Rishi Rajpopat sa tak stal prvým človekom za približne 2 500 rokov, ktorý správne pochopil Pániniho pravidlá.
„Každé pravidlo obsahuje v priemere tri až štyri slová. Týchto 4-tisíc pravidiel nám pomáha odvodiť akékoľvek slovo v sanskrite. Pravidlá v podstate fungujú spoločne ako stroj,“ vysvetľuje doktorand.
Dielo má fungovať ako prístroj. Jednoducho si vezmeš základ a príponu istého slova a postupne krok za krokom tak vytvoríš gramaticky správne slovo či vety. Doterajší problém spočíval v tom, že pomerne často jazykovedci nevedeli, ktoré pravidlo v akej situácii použiť. Stávalo sa totiž, že súčasne ich bolo aplikovateľných viacero. Ide o takzvaný „konflikt pravidiel“. Jeho riešenie si vyžaduje špeciálny algoritmus.
Pánini prišiel i s takzvaným „metapravidlom“, ktoré malo byť pomôckou pri rozhodovaní sa, ktoré pravidlo v prípade „konfliktu“ použiť. Doktorand z Univerzity Cambridge sa stal prvým, komu sa toto metapravidlo podarilo správne interpretovať. Doteraz, pre jeho nesprávne vykladanie, vedci často končili s gramaticky nesprávnym tvarom slova.
Rishi Rajpopat (27), an Indian PhD student at Cambridge University has solved 2,500-year-old Sanskrit puzzle by decoding a rule taught by „the father of linguistics“ Panini.#Sanskrit pic.twitter.com/wi2CQ3CJAI
— Deeksha Negi (@NegiDeekshaa) December 16, 2022
Rajpopatovo zistenie
V snahe vyriešiť tento Pániniho problém mnohí učenci vyvinuli stovky ďalších metapravidiel. Rajpopat však poukázal na to, že nielen, že ani jedno z nich problém nevyriešilo, ale boli aj úplne zbytočné. Podarilo sa mu totiž dokázať sebestačnosť Pániniho „jazykového nástroja“.
Pomocou svojej interpretácie zistil, že Pániniho jazykový nástroj vytvoril gramaticky správne slová takmer bez výnimiek.
Vysvetľuje, že šesť mesiacov pred týmto objavom mu jeho nadriadený v Cambridge povedal: „Ak je riešenie komplikované, pravdepodobne sa mýlite.“
„Po deviatich mesiacoch snaženia sa vyriešiť problém som bol takmer rozhodnutý vzdať sa. Nikam som sa nedostal. A tak som na mesiac zavrel knihy a len si užíval leto, plával som, bicykloval sa, varil, modlil sa a meditoval. Potom som sa neochotne vrátil do práce a v priebehu niekoľkých minút, ako som listoval strany, sa tieto vzorce začali objavovať a všetko začalo dávať zmysel. Bolo tu ešte veľa práce, ale rozlúskol som najväčšiu časť skladačky,“ opisuje Rajpopat.
„Počas niekoľkých nasledujúcich týždňov som bol taký rozrušený, že som nedokázal spať. Trávil som hodiny v knižnici, aj uprostred noci, aby som skontroloval svoj objav a vyriešil súvisiace problémy. Táto práca trvala ešte dva a pol roka,“ podotkol 27-ročný doktorand.
Vedci doteraz interpretovali Pániniho metapravidlo tak, že v prípade konfliktu medzi dvoma pravidlami rovnakej sily zvíťazí to, ktoré sa v gramatickom poradí nachádza ďalej.
Rajpopat to odmietol. Tvrdí, že Pánini túto interpretáciu vnímal iba pri pravidlách vzťahujúcich sa na ľavú a pravú stranu slova. Verí, že filológ chcel, aby si ľudia vyberali pravidlo platné pre správnu stranu.
Zdroje: Study Finds, EurekAlert, Twitter/Deeksha Negi