Internátne školy, kam deti umiestňovali proti vôli rodičov, či anatómia strachu. Príbehy, ktoré ti rozšíria obzory

  • Spoznaj skutočné príbehy, ktoré obohacujú, otvárajú oči a menia pohľad na svet
  • Z každého jedného ide nielen sila ale často aj hrôza
kniha, žena, čítanie
Unsplash/jacobson, sincerely media
  • Spoznaj skutočné príbehy, ktoré obohacujú, otvárajú oči a menia pohľad na svet
  • Z každého jedného ide nielen sila ale často aj hrôza

Spolu so zakladateľmi vydavateľstva Absynt sme pre teba vybrali tie najlepšie knižné kúsky, ktoré zaujmú aj náročných čitateľov. Človeku rozšíria obzory aj kritické myslenie. Navyše sú inšpirované udalosťami, ktoré hýbu svetom.

Projekt vlk, Lars Berge

Švédsky novinár Lars Berge spracoval príbeh, ktorý otriasol celým Švédskom. V krajine, kde nadovšetko milujú prírodu, sa zrazu v najväčšej švédskej zoo odohrala tragédia.

Vlk zapojený do projektu „Intímny kontakt s vlkmi“, ktorý mal návštevníkom umožniť dôvernú blízkosť s veľkým dravcom, nečakane napadol svoju ošetrovateľku a zabil ju.

Celá krajina bola v šoku. Bol to vlk, v ktorého blízkosti sa odfotografovali mnohé osobnosti kultúry, športu či politiky, ale aj stovky turistov denne. Zrazu si každý z nich uvedomil, že mohol byť na mieste ošetrovateľky.

zdroj: Absynt

27 smrtí Tobyho Obeda, Joanna Gierak-Onoszko

Násilie a bezprávie, ktoré človek zažije, následne vracia iným. Kanadské internátne školy, kam boli umiestňované proti vôli rodičov deti pôvodných obyvateľov, boli zlo.

Toby zomrel dvadsaťsedemkrát a Kanada sa začína pýtať prečo. Posledná zo siete desiatok škôl, ktoré mali domorodé deti naučiť európskym spôsobom, bola zatvorená v roku 1996. Nie všetky vyzerali ako peklo na zemi, no veľa z nich áno.

zdroj: Absynt

Na dennom poriadku tu bola prevýchova, bitie, ponižovanie či sexuálne zneužívanie. Trest museli deti čakať za chybu, používanie rodného jazyka, no aj za plač. Deti, ktoré vyrástli v internátnych školách, si hovoria preživší.

Pravda je ale zložitejšia, ako počas dvoch rokov svojej práce zistila reportérka Joanna Gierak-Onoszko. Čo ak bola opatrovateľka aj obeťou násilia? Prečo deti z internátu ubližujú iným deťom? Akú úlohu odohrala cirkev a ako sa dnes stavia k obetiam? Kruh násilia, bolesti a pomsty je ťažké prerušiť. Rovnako ako vyliečiť traumy a hovoriť o nich. 

Život na mieru, Marek Rabij

Keď sa v roku 2013 v Dháke zrútila osem poschodová textilná továreň Rana Plaza a pochovala v troskách viac než tisíc ľudí, vydal sa poľský reportér do Bangladéša. Hovoril s ľuďmi, ktorí prišli o svojich blízkych. Sledoval prácu v ďalších podobných továrňach. Zisťoval, ako sa robia módne ošúchané džínsy, koľko za to dostanú ľudia zaplatené a ako sa s tým zárobkom žije v slumoch.

zdroj: Absynt

Zákazníci v západných krajinách pristúpili na hru, ktorú im svetové značky vnútili. Ak chceme sledovať trendy, musíme neustále kupovať nové oblečenie. Stále dookola.

Možno sa len občas posťažujeme, že výrobná cena predsa musí byť oveľa nižšia ako cena v našom obľúbenom obchode. Nahradiť rýchlu módu prístupom „slow“ nebude asi jednoduché, ak s nami nepohla ani tak tragická udalosť, aká sa stala v bangladéšskom hlavnom meste.

Reportážna kniha poľského novinára a odborníka na juhovýchodnej Ázii je šitá na mieru všetkým, ktorí nezatvárajú oči pred nepríjemnou pravdou.

Streľba v Kodani, Niklas Orrenius

Sú karikatúry proroka Muhameda zbytočná provokácia, alebo dôkaz slobody slova a umeleckého prejavu v západnom svete? Lars Vilks najskôr nečakal, že sa po zverejnení jedného obrázku stane terčom vyhrážok. Al-Káida vyzve na jeho likvidáciu a strávi zvyšok života s policajnou ochranou v utajení.

Vilks svoju umeleckú kariéru založil na provokácii a hre s hranicami. Švédske úrady napríklad nahneval preslávenou inštaláciou Nimis v prírodnej rezervácii. 

zdroj: Absynt

Zašiel pri kresbe proroka Muhammada so psím telom veľmi ďaleko? Niklas Orrenius sa tiež pýta, či súčasná švédska spoločnosť nie je pokrytecká a kto nesie vinu za mŕtvych pri teroristických útokoch.

Švédsko sa mení, politici aj bežní občania stoja pred novými problémami. Táto krajina je laboratórium budúcnosti – a to aj pre strednú Európu, kde zatiaľ utečenci zostávajú predovšetkým strašiakom predvolebných kampaní.

Nič nehovor, Patrick Radden Keefe

Mimoriadny dokumentárny román Nič nehovor investigatívneho novinára Patricka Raddena Keefeho podrobne skúma prípad tridsaťosemročnej Jane McConvillovej, matky desiatich detí, ktorú v decembri 1972 odvliekli neznámi ľudia priamo z jej belfastského bytu, zatiaľ čo na nohách jej viseli plačúce deti.

Až o mnoho rokov neskôr sa ukázalo, že Jane McConvillovú odsúdila Írska republikánska armáda na smrť pre podozrenia z udavačstva. Bolo na tom niečo pravdy?

zdroj: Absynt

Konflikt medzi republikánmi (katolíkmi) a unionistami (protestantmi) bol politický, etnický i náboženský zároveň. Severné Írsko sužoval od konca šesťdesiatych rokov až po samý záver storočia.

Tridsať rokov sa Severné Írsko kúpalo v krvi a nečakaných teroristických útokoch. Na prípade Jane McConvillovej ilustruje Patrick Radden Keefe anatómiu a podstatu celého severoírskeho konfliktu, ktorý dostal výstižný názov „The Troubles“ (Problémy).

Táto kniha nie je len rozprávaním o jednom nekonečnom konflikte a jeho dôsledkoch, je aj dôkladnou anatómiou strachu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá