Internet dostupný na lodiach či v lietadlách. Muskov Starlink bude fungovať aj na šírom mori
- SpaceX Elona Muska získala povolenie na rozšírenie jej širokopásmového pripojenia
- Služba Starlink bude nasadená aj na lodiach známej spoločnosti
- SpaceX Elona Muska získala povolenie na rozšírenie jej širokopásmového pripojenia
- Služba Starlink bude nasadená aj na lodiach známej spoločnosti
Americká Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) počas štvrtku povolila spoločnosti SpaceX Elona Muska využívať jej satelitnú internetovú sieť Starlink s pohyblivými vozidlami.
Ako informuje agentúra Reuters, Muskova spoločnosť tak získala zelenú na jej plán rozšíriť ponuku širokopásmového pripojenia na komerčné letecké spoločnosti, plavidlá a nákladné autá.
Dôležité skúsenosti cestovateľov
Starlink, rýchlo rastúca konštelácia satelitov prenášajúcich internet na obežnej dráhe, sa už dlhší čas snaží o to, aby rozšírila svoju zákaznícku základňu od individuálnych používateľov širokopásmového pripojenia vo vidieckych oblastiach, kde je „chudobný“ internet až po podnikových zákazníkov v lukratívnejších sektoroch automobilového, leteckého a lodného priemyslu.
„Autorizácia novej triedy terminálov pre satelitný systém SpaceX rozšíri rozsah širokopásmových možností, aby vyhovovali rastúcim požiadavkám používateľov, ktorí si teraz vyžadujú konektivitu na cestách,“ uviedla FCC vo svojom oprávnení, ktoré zverejnila vo štvrtok.
SpaceX už od roku 2019 stabilne vypúšťa približne 2 700 satelitov Starlink na nízku obežnú dráhu Zeme. Spoločnosti sa podarilo zhromaždiť už stovky tisíc predplatiteľov vrátane mnohých, ktorí platia až 110 dolárov mesačne za širokopásmový internet pomocou samoinštalačných terminálových súprav v hodnote 599 dolárov.
Vesmírna spoločnosť, ktorá sídli v Hawthorne v Kalifornii sa počas posledných rokov výrazne zamerala na získavanie leteckých spoločností v okolí Starlinku kvôli Wi-Fi počas letu. Počas posledných mesiacov sa jej podarilo uzavrieť prvé takéto dohody s polosúkromnou tryskovou službou JSX a Hawaiian Airlines.
„Sme posadnutí skúsenosťami cestujúcich,“ nedávno povedal obchodný riaditeľ Starlinku Jonathan Hofeller na konferencii o letectve. „Čoskoro tu budeme v lietadlách, takže dúfame, že cestujúci budú týmto zážitkom ohromení.“
Tvrdá konkurencia
Spoločnosť SpaceX na základe predchádzajúcej experimentálnej licencie FCC testuje terminály Starlink prispôsobené pre lietadlá na amerických vojenských lietadlách a lietadlách Gulfstream.
Musk, zakladateľ a generálny riaditeľ SpaceX, už dávnejšie uviedol, že typmi vozidiel, s ktorými sa mal Starlink podľa štvrtkového povolenia používať, boli lode, lietadlá, obytné automobily a veľké nákladné autá. Okrem toho Musk povedal, že nevidí „pripojenie áut Tesla k Starlinku, pretože náš terminál je príliš veľký“.
Konkurencia je však v sektore satelitného internetu na nízkej obežnej dráhe Zeme tvrdá, a to najmä medzi SpaceX, známym satelitným operátorom OneWeb, a projektom Kuiper od Jeffa Bezosa, jednotkou e-commerce giganta Amazon.com. Bezos totižto plánuje vypustiť prvý prototyp satelitov, svoju vlastnú širokopásmovú sieť, už koncom tohto roka.
Na šírom mori
Ako informuje portál ABC News, vďaka internetu Starlink od Muska sa dostane vysokorýchlostný internet aj na šíre more. Známa spoločnosť Royal Caribbean totiž oznámila, že na všetkých svojich lodiach zavedie spomínanú technológiu.
Lodná spoločnosť uviedla, že vysokorýchlostný internet „zlepší a umožní“ rôzne širokopásmové aktivity, ktoré cestujúci v súčasnosti vyžadujú. Ide napríklad o videohovory a streamovacie videá na plavbách.
Ako Royal Caribbean ďalej informovala, konektivita „uľahčí hosťom a posádke zostať v spojení s prácou, rodinou a priateľmi – bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzajú“.
„Táto technológia poskytne na palube našich lodí prevratnú internetovú konektivitu, ktorá zlepší zážitok z plavby pre hostí aj pre posádku,“ uviedol v tlačovej správe Jason Liberty, prezident a výkonný riaditeľ Royal Caribbean Group.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: ABC News, Reuters