Internetom koluje, že tento výživový doplnok „zabíja emócie”. Je to pravda alebo mýtus?
- O benefitoch ashwagandhy si už určite počul
- Internetom sa ale začala šíriť veľmi zaujímavá správa
- Je pravda, že tento výživový doplnok „zabíja” emócie?
- O benefitoch ashwagandhy si už určite počul
- Internetom sa ale začala šíriť veľmi zaujímavá správa
- Je pravda, že tento výživový doplnok „zabíja” emócie?
Ashwagandha, inak nazývaná tiež Withania opojná, je subtropickou až tropickou rastlinou, ktorá sa využíva už niekoľko tisícročí. Veľmi populárnou je aj v tradičnej Ajurvéde.
Čo je na tejto rastline také výnimočné? V skratke – všetko. Nielen tvoje telo, ale aj tvoju myseľ dokáže dostať na úplne nový level. Práve preto sa stala v posledných rokoch jedným z najobľúbenejších výživových doplnkov predovšetkým u ľudí, ktorí musia podávať nejaký nadpriemerný mentálny výkon.
Dôvody, pre ktoré by si ju mal vyskúšať
Tak tých je naozaj veľa. Ashwagandha má napríklad vedou dokázané antistresové účinky. Istá štúdia dokázala, že jej denné užívanie redukuje úzkosť aj nespavosť až o 69 %. Ďalšiemu výskumu sa podarilo dokázať, že denné užívanie Ashwagandhy eliminuje u nadmerne vystresovaných ľudí produkciu kortizolu, teda stresového hormónu, až o 30 %.
Viacero štúdií tiež jasne poukázalo na to, že Ashwagandha obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri boji s niektorými druhmi rakoviny – konkrétne pri rakovine prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, pľúc, mozgu, štítnej žľazy, krčka maternice a kože. Preukázalo sa tiež, že zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie a ožarovania.
Ďalšia štúdia došla k záveru, že u mužov, ktorí užívali 500 miligramov Ashwagandhy denne po dobu 8 týždňov, došlo k zvýšeniu ich sily i rýchlosti pri cvičení. Zlepšilo sa u nich aj dýchanie – pri nádychu prijímalo ich telo viac kyslíka.
Zaujímavou je aj ďalšia štúdia, ktorá pri dennom užívaní dokázala rýchlejší rast svalov, ale aj viac ako dvojnásobne rýchlejšie chudnutie pri ľuďoch, ktorí sa snažili o redukciu svojej hmotnosti.
Ak ťa trápia nejaké zápaly – či už akútne alebo chronické –, aj v tomto prípade ti môže pomôcť. Ďalšia štúdia dokázala, že denné užívanie 250 miligramov znížilo hladinu CRP až o 36 %.
Má Ashwaganddha vedľajšie účinky?
Ak by sme sa pozreli na zdroje hovoriace o Ashwagandhe, zistíme, že vedľajšie účinky prítomné krátko po užití sú veľmi ojedinelé. Patria k nim napríklad pocit diskomfortu v gastrointestinálnom trakte, hnačka, nevoľnosť či únava.
Tolerancia Ashwagandhy je však u väčšiny ľudí naozaj bezproblémová a ak raz niekto okúsil jej účinky, užíva ju dlhodobo. No a práve na jej údajné nepriaznivé dlhodobé účinky začína upozorňovať čoraz viac ľudí na sociálnych sieťach. Niektorí z nich dokonca hovoria, že Ahwagandha im „zničila život”.
Veľa ľudí začalo hovoriť o emočnej prázdnote
Ako sme si už vyššie spomenuli, benefity Ashwagandhy sú absolútne nesporné. Na internete (stačí si na TikToku či Reddite zadať „ashwagandha“) ale nájdeš čoraz viac ohlasov hovoriacich o tom, že jej dlhodobé užívanie spôsobuje akúsi „emočnú prázdnotu”, teda anhedóniu.
Slovo anhedónia pochádza z gréckeho slova „hedone“, teda radosť či potešenie. Predpona „an“ však označuje absenciu týchto pocitov, takže anhedónia je neschopnosť z čohokoľvek sa radovať.
Ako informuje aj Science Alert, človeku trpiacemu anhedóniou je ľahostajné, že vonku je krásne počasie, že v rádiu hrajú jeho obľúbenú skladbu, že o mesiac odchádza na vysnívanú dovolenku, alebo že v práci dosiahol nejaký mega úspech.
To ale nie všetko. Táto apatia spôsobuje nielen neschopnosť radovať sa, ale aj neschopnosť cítiť vlastne čokoľvek. V prípade, že by si zažíval emočnú prázdnotu, by ti teda bolo úplne všetko jedno – nič by s tebou nespravila výhra luxusnej dovolenky, ale ani dýka od priateľa vrazená do chrbta. Jednoducho by ti bolo všetko ukradnuté.
Na TikToku a v mnohých diskusných fórach sa ale v posledných mesiacoch nachádza množstvo príspevok hovoriacich o tom, že ľudia, ktorí Ashwandhu užívali dlhodobo, cítia presne toto, inak povedané, necítia už vôbec nič.
Čo na to hovorí veda?
Môže teda dlhodobé užívanie Ashwagandhy naozaj škodiť? Dať jednoslovnú odpoveď nie je jednoduché, môžeme však odpovedať: áno, ale… A teraz sa poďme na to „ale“ pozrieť bližšie.
Ako dokazujú štúdie, jedným z dôvodov, prečo tento výživový doplnok funguje, je aj to, že v našom mozgu znižuje citlivosť 5-HT1A receptorov a zvyšuje citlivosť 5-HT2 receptorov. Ide síce o receptory, ktoré sú tiež zodpovedné za pozitívne a už vyššie spomenuté účinky, no teraz prichádza to „ale”.
Ashwagandha nie je výživovým doplnkom, ktorý je určený na nepretržité užívanie, ako napríklad vitamín C a podobne. Všade sa uvádza, že doba užívania by nemala prekročiť 8, maximálne 12 týždňov, po ktorých je nevyhnutné dať si na 3 až 4 týždne pauzu. Potom môžeš, v prípade potreby, s jej užívaním bezpečne pokračovať.
Ak tak nespravíš, môže prísť k nadmernej stimuláciu či k nadmernému tlmeniu už spomínaných receptorov, čo môže viesť u niektorých ľudí práve k tomuto neželanému stavu.
Pozor na mylné informácie
Keďže tento fenomén je aktuálne na sociálnych sieťach trendom, začalo sa k nemu vyjadrovať množstvo ľudí. Tak ako vždy, aj v tomto prípade však treba informácie selektovať.
Niektorí totiž „potvrdzujú”, že emočnú prázdnotu začínajú pociťovať už po niekoľkých dňoch užívania, čo je ale absolútne nereálne. Tento vedľajší účinok totiž môže vzniknúť len v prípade dlhodobého užívania vyšších dávok, nenechaj sa preto od užívania Ashawagandhy odradiť. V prípade dodržania pokynov na bezpečné užívanie ti môže výrazne pomôcť.
Zdroje: Pubmed, Web MD, Pubmed, Pubmed, Price Plow, MSKCC, Science Alert, NCBI, The Bircher Bar