Interrupčná tabletka je u nás stále nelegálna. Jej odporcovia sú stredovekí tmári, tvrdí lekár

  • Medikamentózna forma interrupcie na Slovensku stále neexistuje
  • Odborníci apelujú na jej zavedenie
  • Hovoria, že spôsob je pre pacientky bezpečnejší
Na snímke vľavo odborníčka na práva žien a právnička Andrea Erdősová a lekár a právnik Peter Kováč.
Odborníci majú na medikamentóznu formu interrupcie rovnaký názor. Vľavo Andrea Erdősová, vpravo Peter Kováč. Archív Andrey Erdősovej, forensic.sk
  • Medikamentózna forma interrupcie na Slovensku stále neexistuje
  • Odborníci apelujú na jej zavedenie
  • Hovoria, že spôsob je pre pacientky bezpečnejší

Takzvaná „potratová tabletka“ je znovu témou. Ako sme ťa informovali ešte v máji, minulý mesiac sa potichu objavila na stole ministerky zdravotníctva. Šéfka rezortu Zuzana Dolinková zatiaľ vyhlášku nekomentuje, upozornila na ňu poslankyňa opozičnej SaS Jana Bittó Cigániková.

Návrh vyhlášky pojednáva o tom, že žena by mohla mať právo aj na medikamentóznu formu interrupcie. Zjednodušene, prostredníctvom tabletky.

Je to pre pacientky lepší spôsob? Ako by to mohlo vyzerať v praxi? Čo zmenu zákona brzdí? Startitup sa o téme rozprával s odborníkmi. Oslovili sme odborníčku v oblasti medicínskeho práva a bioetiky Andreu Erdősovú aj právnika a lekára Petra Kováča.

V mnohých krajinách je to povolené

K téme sa nám vyjadrila Andrea Erdősová, právnička a odborníčka v oblasti medicínskeho práva a bioetiky. Potvrdila, že podľa dostupných informácií je Slovenská republika naozaj jedným z mála európskych štátov, ktorý neponúka možnosť farmakologickej interrupcie.

Takéto možnosti nemajú ešte krajiny ako napríklad Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta. Dodáva, že liek Mifepriston podávaný spoločne s Misoprostolom (ktorý sa pri medikamentóznej forme používa, pozn. red.) je dostupný v mnohých krajinách Európskej únie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Startitup, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá