Invázia čiernych chrobákov desí juh Slovenska. Obsadzujú steny domov aj interiér domácností

  • Slováci majú domovy plné drobných čiernych chrobákov
  • Nadmerný výskyt tohto hmyzu trápi najmä obyvateľov obcí na juhu Slovenska
Ploštička na rastline.
Ilustračné foto Flickr/Amante Darmanin
  • Slováci majú domovy plné drobných čiernych chrobákov
  • Nadmerný výskyt tohto hmyzu trápi najmä obyvateľov obcí na juhu Slovenska

Na juhu Slovenska sa obyvatelia stále častejšie sťažujú na inváziu malých čiernych chrobákov. Títo chrobáci sa premnožili a obsadili nielen steny domov, ale aj ich interiér. Problém už vyvoláva diskusie na sociálnych sieťach, informuje portál tvnoviny.sk.

Nataša Fáberová z Dolného Pialu, ktorá býva neďaleko poľa, hovorí, že situácia je veľmi vážna. „Je toho strašne veľa. Prišlo to nečakane po vykosení poľa s repkou olejnou. Bolo toho státisíce,“ hovorí.

Entomológ Vladimír Smetana vysvetľuje, že ide o druh bzdochy nazývaný ploštička obyčajná.

Mnohí ľudia sú znepokojení, pretože si pri slove ploštica predstavujú plošticu posteľnú alebo iné druhy, ktoré sa živia cicaním krvi. Táto ploštica však konzumuje rastlinné šťavy,“ vysvetľuje Smetana.

Nákladný boj proti škodcom

Rodina Fáberovcov čelí každodennej potrebe pravidelného čistenia a upratovania domu, aby sa vyrovnali s neustálym prítokom hmyzu. Skúšali rôzne spôsoby, ako inváziu zvládnuť, od domácich riešení až po profesionálne prípravky. Na postreky už minuli 120 eur, no hmyz sa stále vracia, čo pre nich predstavuje neustály a nákladný boj.

„Na chvíľu to pomohlo, na hodinu – dve, ale hmyz sa čoskoro vrátil. Asi tri dni sme to striekali, ale nemalo to žiadny účinok,“ dodáva Nataša Fáberová.

Na sociálnych sieťach ľudia teraz často rozprávajú o probléme s ploštičkami, delia sa o svoje skúsenosti a hľadajú rady, ako sa ich zbaviť. Podľa Smetanu však nie je potrebné proti ploštičkám bojovať.

„Ako sa vyrojili, tak aj zmiznú. Pre človeka nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo,“ hovorí Smetana.

Ako proti nim bojovať?

Ploštička obyčajná (Eurydema ornatum) patrí medzi bežné druhy bzdochy a často sa vyskytuje v poľnohospodárskych oblastiach. Tento hmyz sa živí šťavou z rastlín, najmä z kapustovitých druhov, ako sú kapusta, brokolica či horčica.

Zvyčajne sa zdržiava na poliach a v záhradách, no pri premnožení môže migrovať aj do obytných priestorov. Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo, neprejavuje agresívne správanie a nešíri choroby. Napriek tomu spôsobuje nepríjemnosti, najmä ak sa v interiéri objaví vo veľkom množstve, kvôli svojmu vzhľadu a schopnosti skrývať sa v rôznych kútoch.

Ako informuje portál Rastlinkovo.sk, aby si sa ploštičkám vyhol, je dôležité dbať na dôkladné utesnenie okien, dverí a akýchkoľvek štrbín, ktorými by sa mohli dostať do domu. Najjednoduchšou ochranou je používanie sieťok proti hmyzu na oknách a dverách, ktoré zabránia ich vstupu do interiéru. Pokiaľ sa ploštičky do obydlia dostanú, vysávanie je účinným spôsobom, ako ich odstrániť, keďže sa často ukrývajú v prasklinách alebo v miestach, kde je teplo.

Pri väčšom zamorení sa oplatí použiť insekticídy určené na boj s hmyzom. Dôležité je vybrať také, ktoré sú účinné, no zároveň šetrné k životnému prostrediu. Pravidelné čistenie a kontrola miest, kde by sa mohli ploštičky zdržiavať, môže pomôcť predísť ich návratu. V náročnejších prípadoch pomôžu odborníci na kontrolu škodcov, ktorí problém vyriešia efektívnejšie.

Zdroje: tvnoviny.sk, Rastlinkovo.sk

Najnovšie videá

Trendové videá