Invázia veľkých chrobákov v Bratislave: Lezú do bytov, je ich enormné množstvo. Pozor na ich sekrét

  • Veľké chrobáky prekvapili obyvateľov hlavného mesta
  • Žijú na stenách obchodných centier, ale aj v bytoch ľudí
  • Dá sa proti nim bojovať?
chrobáky Bratislava
Ilustračné foto Reprofoto: Canva, Facebook/Ružinov - ECHO Ružinovčanov - Mini Minnie
  • Veľké chrobáky prekvapili obyvateľov hlavného mesta
  • Žijú na stenách obchodných centier, ale aj v bytoch ľudí
  • Dá sa proti nim bojovať?

Na Bratislavu sa valia húfy nelietavého hmyzu. Okrem trávnatých porastov sa tieto chrobáky vyskytujú aj na chodníkoch či stenách budov. Mnohí obyvatelia mesta sa sťažujú, že im dokonca vo veľkom vchádzajú do bytov či domov. Ak máš podobný problém aj ty, vieš sa chrobákov zbaviť? 

Nechutná háveď

„Nevie niekto, čo je toto za háveď? Nivy sú toho plné, chodníky, steny, toto konkrétne je Cvernovka, kde sa to nimi hemží, vonku aj vnútri,“ sťažuje sa obyvateľka Bratislavy vo facebookovej skupine Ružinov – ECHO Ružinovčanov. Zároveň v príspevku uverejnila video, ktoré zachytáva tmavý hmyz v skutočne veľkom počte.

Nie je jediná, ktorej výskyt týchto chrobákov prekáža. Aj ďalší obyvatelia mesta majú očividne problém. „Prosím vás, nemáte niekto nejaké rady, ako sa toho zbaviť? Mám doma mesačné dieťa a byt plný týchto odporných chrobákov a nie je mi príjemné, keď vidím, ako mi to lozí po byte v húfoch,“ znie vyjadrenie jednej z obyvateliek v komentároch.

Podľa informácií ďalšej z komentujúcich sa tento hmyz na fasádach obchodných domov vo veľkom počte vyskytuje odjakživa. 

Podľa niektorých vyjadrení ľudia tipujú, že ide o hmyz nazvaný Bystruška fialová. Čeľade Bystrušiek sú na Slovensku zákonom chránené, a tak v prípade, že naozaj ide o ne, ich nie je možné likvidovať. V možnostiach bol taktiež Utekáčik obyčajný. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o Behúnika plstnatého.

Ten prichádza do domovov kvôli svetlu, ktoré ho priťahuje. V Bratislave sa vo veľkom vyskytuje kvôli horúčavám, počas ktorých sa zvykne výrazne premnožiť. Veľmi rýchlo behá, necicia krv, má však jednu zvláštnu vlastnosť, pre ktorú sa neodporúča chytať ho rukami.

chrobák Bratislava
zdroj: Reprofoto:Facebook/Ružinov - ECHO Ružinovčanov, Mini Minnie

Látka, ktorá poleptá kožu

O Behúnikovi je dobré vedieť, že sa ho človek nemôže chytať holými rukami. Ako uviedla biologička Gemersko-malohontského múzea Monika Gálffyová pre Gemerald, chrobák patrí do čeľade bystružkovitých. Patrí k najhojnejším bystružkovitým chrobákom polí, lúk, ruderálov a okrajov lesov a je rozšírený v takmer celej Európe.

Behúnika je možné spoznať podľa sfarbenia tela. Zatiaľ čo hlavu, hruď a bruško s krovkami má čierne, nohy a tykadlá sú hrdzavočervené.

Aj napriek tomu, že je tento chrobák pre človeka vo všeobecnosti neškodný, keď sa cíti ohrozený, vylučuje sekrét. Tento sekrét obsahuje prevažne kyselinu mravčiu a v menšom množstve iné chemické látky. Tie môžu na pokožke spôsobiť mierne poleptanie a tvorbu pľuzgierov, informoval portál Gemerald.

Gálffyová preto upozornila, že ak sa objaví v interiéri, je lepšie ho nechytať holými rukami. Najlepšie je použiť rukavice, alebo lopatku a metlu. 

Prírodné aj chemické riešenie

V prípade, ak chce človek zamedziť výskytu chrobákov vo svojom domove, dá sa tak urobiť rôznymi spôsobmi. Vo všeobecnosti však platí, že je lepšie staviť skôr na prevenciu ako samotnú likvidáciu hmyzu. Ak sa chce niekto vyhnúť využívaniu chemikálií, môže zvoliť prírodnú cestu. 

Jedným z prírodných riešení môže byť pomaranč s klinčekmi. Zober pomaranč, napichaj ho klinčekmi a postav na tanierik vonku alebo vnútri, odporúča článok na portáli Westwing.

Všeobecne silným odpudzovačom hmyzu je levanduľa. Či už v podobe vonného postreku z levandule, alebo aromatickej vody zloženej z  3 lyžíc jedlého oleja, 5 kvapiek levandule a 5 kvapiek citróna. Táto zmes sa následne postaví k oknu či dverám. 

Podobne silne funguje aj eukalyptový olej, ktorý sa môže použiť ako sprej na okolie okien či len tak na prevoňanie vzduchu. Podľa portálu by mal byť funkčný aj podomácky vyrobený repelent. Do 200 ml čistého alkoholu alebo Alpy sa pridá 30 ks klinčekov a citrónová kôra z približne polovice citróna. Toto sa následne nechá lúhovať aspoň 24 hodín. Po 24 hodinách sa môže zmes využiť ako sprej. 

Silný kaliber

V prípade, ak prírodné repelenty nepomáhajú, existujú spreje proti lezúcemu hmyzu, ktoré je bezpečné použiť v interiéri. Taktiež však existujú repelentné sviečky, ktoré svojou vôňou neodlákajú len hmyz, ale aj navodia romantickú atmosféru.

Ďalšími možnosťami sú elektrické odparovače, ktoré sa napĺňajú chemickou zmesou proti hmyzu. Je nutné dodať, že na trhu sú skôr odparovače na hmyz lietajúci ako lezúci. 

Hmyz, ako je napríklad behúnik či utekáčik, však patria do slovenského biotopu, ktorý sa v hojnom množstve vyskytuje už niekoľko rokov. Zbaviť sa ho je skutočne veľmi ťažké. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Facebook/ Ružinov - ECHO Ružinovčanov, Gemerald, Westwing

Najnovšie videá

Trendové videá