Invazívne komáre útočia v slovenských mestách. Môžu byť nebezpečné, takto sa im vyhneš

  • S vysokými teplotami sa objavili aj prvé komáre
  • Tie strpčujú životy nám všetkým
komáre
Unsplash/Jazeel Jaz Unsplash/Martin Katler
  • S vysokými teplotami sa objavili aj prvé komáre
  • Tie strpčujú životy nám všetkým

Len nedávno sme ťa informovali o krokoch hlavného mesta, ktoré sa týkajú komárov. Mesto opäť pokračuje v boji proti ich výskytu. Od začiatku mája zasahovalo na desiatkach liahnísk v Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Dúbravke, Devíne a Devínskej Novej Vsi.

Spolu ide o viac ako 20 000 štvorcových metrov liahnísk, podľa hlavného mesta sa tým tento mesiac podarilo zabrániť vyliahnutiu miliónov komárov. Liahniská objavuje prostredníctvom pravidelného monitoringu, s ktorým začalo mesto už v marci.

Portál Bratislava.Zoznam však varoval pred komármi, ktoré sú považované za nebezpečné a invazívne. Už v roku 2021 bol na Slovensko potvrdený výskyt invázneho druhu komára Aedes japonicus japonicus.

To potvrdila aj Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktorá uviedla, že výskyt tohto druhu bol potvrdený v Bratislave, Ilave, Považskej Bystrici, Prievidzi, Banskej Bystrici, Zvolene a Prešove. 

„Monitoring trvá niekoľko mesiacov. Invázne komáre z rodu Aedes vyhľadávajú v natívnom prostredí na kladenie vajíčok najmä dutiny stromov,“ uvádza Zoznam s tým, že vajíčka tohto druhu sú napríklad importované v pneumatikách, v ktorých stojí voda.

Portál tiež dopĺňa, že tento druh vie klásť vajíčka do akýchkoľvek nádob s vodou. Z tohto dôvodu je prezývaný aj ako kontajnerové dúhy. Čaabanová upozorňuje na to, že potrebné je dbať na  miesta možného dovozu-introdukcie ako diaľnice a letiská.

Odborníčka ďalej odporúča, aby ľudia dbali na nádoby s vodou. V tomto prípade ide o vedrá, sudy, odkvapy, kvetináče či vodné fontány. Radí, aby si ľudia aspoň raz do týždňa vymenili vodu alebo tieto nádoby prekryli. Vďaka tomu budú mať samičky neumožnený prístup a nebudú môcť naklásť vajíčka.

„Ako informovali z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied SAV, výskyt tohto druhu neovplyvňuje iba biodiverzitu, no môže mať aj medicínsky dosah, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov,“ dodáva Zoznam

Bratislava sa komárov nezbaví

Mesto ubezpečuje, že robí všetko pre to, aby eliminovalo čo najviac lariev komárov. Pripomína však zároveň, že aj pre charakter okolitého prostredia budú v Bratislave komáre vždy, a to aj napriek zásahom. Cieľom zásahov nie je eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie.

Na území mesta sa totiž nachádzajú viaceré miesta v piatom stupni ochrany, kde nie je možné použiť ani biologický larvicíd BTI.  „K tomu treba prirátať dendrotelmy – malé dutiny priamo v stromoch na rozsiahlych lesných plochách v okolí Bratislavy, kde nie je možné zasiahnuť ani chemickými postrekmi, ani BTI,“ poznamenalo mesto.

V jarnom období sa to na Slovensku zakaždým hemží komármi. Bratislavský primátor proti tomuto otravnému hmyzu bojoval aj minulý rok. V hlavnom meste minulý rok evidovali viac ako 1 000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytovali vhodné podmienky na liahnutie komárov. 

Slovenská metropola vlani použila rovnaký prípravok, akým háveď zneškodňuje aj tento rok. Skupina dobrovoľníkov, ktorá hlavnému mestu pomáha, bola v minulosti úspešná. Lovci komárov na svojej stránke píšu, že „komáre sú voči BTI úplne bezbranné“.

Prostredníctvom tejto webovej stránky sa dobrovoľníci prihlasujú na pomoc a svojou aktivitou pomáhajú nahlásiť výskyt protivného hmyzu. Nazbieralo sa ich viac ako 200 a liahniská komárov skutočne objavili. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Bratislava.Zoznam

Najnovšie videá

Trendové videá