Invázny komár tigrovaný sa usadil v slovenskom meste. Vedci potvrdili, že prežil zimu a šíri sa cez autá
- Invázny komár z Ázie sa šíri Bratislavou
- Vedci potvrdili lokálne populácie
- Upozorňujú na riziko šírenia vírusov aj potrebu eliminácie liahnísk

- Invázny komár z Ázie sa šíri Bratislavou
- Vedci potvrdili lokálne populácie
- Upozorňujú na riziko šírenia vírusov aj potrebu eliminácie liahnísk
Je agresívny, bodá aj cez deň a môže prenášať nebezpečné vírusy ako dengue či Zika. Ázijský tigrovaný komár je už realitou aj na Slovensku – a odborníci varujú, že ho nemožno podceňovať.
Objavil sa už vo viacerých častiach Bratislavy a odborníci zo Slovenskej akadémie vied upozorňujú, že sa tu nielen usídlil, ale aj prezimoval a vytvoril lokálne populácie.
Prítomnosť komára nie je novinkou
Podľa odborníčky Viktórie Čabanovej z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied je veľmi pravdepodobné, že ázijský komár tigrovaný sa na Slovensko dostal skôr než v roku 2023. „Pre chýbajúci monitoring však nebol odhalený,“ vysvetlila pre TASR.
Výskyt komára už evidujú viacerí obyvatelia v Bratislave, Trenčíne, Dunajskej Strede, ale aj v ďalších oblastiach. Keďže na Slovensku stále chýba jednotný a systematický monitoring inváznych druhov, odborníci sa spoliehajú najmä na pozorovania verejnosti a mobilnú aplikáciu MosquitoAlert.
„Bez systematického monitoringu a údajov o výskyte týchto druhov s nimi nie je možné efektívne bojovať,“ upozorňuje Čabanová. Komár tigrovaný je totiž mimoriadne odolný – dokáže prežiť aj miernejšiu zimu a úspešne sa množí aj v mestskom prostredí.
Bratislava má problém, ale koná
Na území hlavného mesta bol výskyt komára potvrdený vo viacerých mestských častiach vrátane Petržalky, Ružinova, Vrakune, Rače, Vajnôr či Nového Mesta. Vedkyňa Čabanová uviedla, že v Bratislave boli zachytené dve geneticky odlišné populácie, čo naznačuje, že druh sem bol privezený opakovane, pravdepodobne autami zo zahraničia.
„Často sa tak deje práve pomocou áut, do ktorých komár ľahko vletí a vyletí na novej lokalite. Preto by sme si pri nasadaní do auta mali dávať pozor, nenechávať dvere a okná dlho otvorené a používať klimatizáciu alebo ventilátor,“ odporúča.
Hovorca mesta Peter Bubla pre TASR potvrdil, že Bratislava už prijala opatrenia. „Vzhľadom na spôsob rozmnožovania tohto druhu sa budeme zameriavať na distribúciu BTI tabliet pre majiteľov rodinných domov a záhrad,“ uviedol.
BTI larvicídy budú rozdistribuované priamo do lokalít s potvrdeným výskytom. Zároveň budú na najrizikovejších miestach nainštalované pasce s oxidom uhličitým, ktoré pomáhajú redukovať populáciu, informuje portál Bratislavak.
Komár, ktorý prenáša vírusy a bodá cez deň
Na rozdiel od väčšiny komárov, komár tigrovaný nevyužíva na útok len súmrak a noc. Je aktívny aj počas dňa, čo zvyšuje riziko kontaktu s človekom. Navyše, tento druh je schopný prenášať viac než 20 rôznych vírusov – medzi najznámejšie patria západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika či žltá zimnica.
Uštipnutie týmto druhom môže na prvý pohľad pôsobiť nevinne, no v niektorých prípadoch môže spôsobiť vážne komplikácie – najmä u citlivých skupín obyvateľstva. Preto odborníci apelujú na obozretnosť a prevenciu.
Ako sa chrániť a čo robiť doma
Monitoring v Bratislave preukázal, že komár začína byť aktívny už v júni a vrchol jeho výskytu prichádza v druhej polovici júla. Aktivita pretrváva až do októbra. Práve v letných mesiacoch by sa mali obyvatelia zamerať na odstraňovanie potenciálnych liahnísk.
„Elimináciu liahnísk treba robiť pravidelne. Akákoľvek nádoba, ktorá zadržiava vodu – či už kvetináč, miska, vedro alebo odpad – môže poslúžiť ako liaheň,“ upozorňuje Čabanová. Odporúča nádoby vylievať aspoň raz týždenne, zakrývať sudy sieťovinou a minimalizovať vlhké prostredie.
Komár tigrovaný už nie je len exotickou hrozbou – stal sa realitou aj u nás. Prevencia, monitoring a verejné povedomie sú preto kľúčom k tomu, aby sme sa s týmto inváznym druhom dokázali vysporiadať. A aj keď znie ako malý nepriateľ, jeho dôsledky môžu byť veľké.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Bratislavak