Investícia do zlata. Oplatí sa alebo nie?
- Čo všetko treba brať do úvahy pri vnímaní zlata a pre správne investovanie?
- Zlato malo vysokú hodnotu ešte v časoch, keď peniaze nejestvovali a hodnotu má i dnes
- Experti ho považujú za stabilnú rezervu, ktorá chráni hodnotu majetku pred finančnou krízou či geopolitickou neistotou
- Čo všetko treba brať do úvahy pri vnímaní zlata a pre správne investovanie?
- Zlato malo vysokú hodnotu ešte v časoch, keď peniaze nejestvovali a hodnotu má i dnes
- Experti ho považujú za stabilnú rezervu, ktorá chráni hodnotu majetku pred finančnou krízou či geopolitickou neistotou
Pre zaujímavosť, pred 105 rokmi vznikol (v USA) Federálny rezervný systém, ktorý dostal mandát na udržiavanie stabilných cien meraných v dolároch. Nešlo to ale tak podľa plánu. V porovnaní s uncou zlata dolár od roku 1913 stratil približne 97 percent svojej hodnoty.
Zlato má výhody i nevýhody
Jedna tehla zlata bude zajtra aj o sto rokov stále len jedna tehla zlata, ktorá prakticky negeneruje príjmy. Zlato z tohto hľadiska nemožno považovať za investíciu v pravom slova zmysle. Jeho hodnota si s občasnými výkyvmi viacmenej udržuje podobnú hodnotu, ale reálne zhodnotenie majetku neumožňuje.
Naopak, keď získame akcie veľkej spoločnosti, môžeme z jej zisku dostať viac, ako sme pôvodne vložili. Zlato nám príde ako úžitočné najmä vtedy, keď bude niekto ochotný ho od nás odkúpiť. Tu si ale treba uvedomiť, že sme pomaly na vrchole v jeho ťažbe a v nasledujúcich rokoch bude zrejme už len klesať. Tento fakt môže jeho cenu významne zvýšiť. Cena zlata zvyčajne rastie najmä vtedy, keď klesá dôveryhodnosť vlád v ekonomicky významných krajinách.
Menová nestabilita
Ako sme už naznačili, zlato získava na hodnote pri témach ako menová nestabilita alebo menová vojna. Najsilnejšie národy s jadrovými zbraňami vedia, že ozbrojený konflikt je niečo, čo nechce absolútne nikto. Dokážu sa ale navzájom ničiť „finančnou vojnou“, ktorá spočíva v útokoch na inú národnú menu, sankciách a kyberútokoch. Rusko a Čína nahromadili za posledných 10 rokov obrovské množstvo zlata – to má byť ich zbraňou proti nadvláde doláru. V prípade menovej vojny alebo inej núdze by Rusko a Čína mohli spojiť svoje zlaté rezervy a vytvoriť konkurenčnú menu voči doláru. Ak by stratil svoju strategickú pozíciu, cena zlata by vzrástla.
Cena zlata úzko súvisí aj s cenami ropy, ktorá má tiež obmedzené zdroje. Vyššia cena ropy znižuje kúpnu silu dolára a to sa opäť premieta do vyššej ceny zlata.
Oplatí sa teda kupovať zlato?
Základom správneho investovania je diverzifikovať ho. V prípade, že máte k dispozícii väčšiu finančnú rezervu, oplatí sa určitú menšiu časť (napr. 10%) investovať do zlata. Pozor! Investíciu do zlata rieš na miestach, akými sú mincovne alebo úschova v banke. Odborníci neodporúčajú sporiace schémy či obchodné spoločnosti. Správne vyvážené portfólio investícií by malo pozostávať z produktov, ktoré nie sú vzájomne závislé. Ak teda klesne hodnota jedného, podrží ťa hodnota druhého.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy