iPhone má geniálny trik, ako okamžite zastaviť podvody. Je to až primitívne jednoduché
- Vedel si, že tvoj iPhone má zabudovanú ochranu pred spamom?
- Nastaviť si ju je úplne jednoduché
- Vedel si, že tvoj iPhone má zabudovanú ochranu pred spamom?
- Nastaviť si ju je úplne jednoduché
Už aj tebe určite prišla SMS z „banky“, ktorá ti tvrdila, že okamžite musíš kliknúť na odkaz, inak bude tvoj účet zablokovaný. Tento podvod nie je nový a je ľahko odhaliteľný, keďže Slovákom chodili SMS o likvidácií účtov v bankách, v ktorých účet nikdy nemali. Našli sa, žiaľ, takí, ktorí sa nechali oklamať.
Môžeš sa však tomu celému úplne vyhnúť. Možno o tom ani nevieš, no tvoj iPhone skrýva unikátnu funkciu, ktorá ti pomôže navždy skoncovať so spamovými SMSkami.
Jednoduchý trik na spamy
Určite si sa s tým už stretol aj ty. Napríklad ti prišiel pofidérny mail, ktorý ti už na pohľad pripadal akýsi čudný. Hovoríme o mailoch, ktoré spadajú do kategórie phishingových útokov.
Čo to je? Phishing je pokus o podvodné získanie citlivých informácií, ako sú heslá a podrobnosti o kreditných kartách, maskovaním sa za dôveryhodnú osobu alebo obchod pri elektronickej komunikácii, píše web New York Post.
Takéto správy často posielajú rôzni podvodníci. Tí sa pokúšajú nalákať nič netušiacich používateľov smartfónov, aby klikli na odkaz, ktorý im do mobilu stiahne malvér, nasmeruje ich na pochybnú webovú stránku alebo odhalí osobné informácie.
Avšak vedel si, že iPhony majú zabudovanú funkciu ochrany pred spamom prostredníctvom softvéru iPhone iOS? Stačí, keď na svojom mobile zadáš Nastavenia > Správy > Filtrovať neznáme správy.
Je to úplná hračka. Používatelia iPhonov si potom nájdu v aplikácii Správy novú kartu. Vľavo budú Kontakty a SMS, ktoré budú obsahovať správy od známych kontaktov v telefóne.
Na pravej strane zase bude nová karta Neznámi odosielatelia, ktorá bude obsahovať správy z čísel, ktoré nie sú uložené v zozname kontaktov. Ak ťa konkrétne číslo obťažuje, odborníci odporúčajú číslo zablokovať.
Podvody na Slovensku kvitnú
Ako sme ťa už informovali v tomto článku, internetové platby sú čoraz frekventovanejším spôsobom nakupovania a práve to vytvára priestor aj podvodníkom a ich vynaliezavosti. Práve preto by si aj ty mal byť čo najobozretnejší. Počas posledných mesiacov sa objavilo niekoľko nových podvodov, ktoré zneužívajú mená známych firiem.
Častou metódou útoku s cieľom získať citlivé údaje od dotyčnej osoby je už spomínaný phishing, podvod cez e-mail. Podľa toho, aký komunikačný kanál je na to využitý, ešte poznáme vishing, čo predstavuje podvod cez telefonický hovor, a smishing, podvod prostredníctvom SMS správy.
Nevylučuje sa, že môže ísť aj o príspevok na sociálnej sieti alebo súkromnú správu od osoby, ktorú si myslíte, že poznáte, no v skutočnosti za tým stojí podvodník.
Slovenská pošta, kuriérska spoločnosť DPD, ale aj Tatra banka sú mená spoločností, ktoré boli zneužité na podvody. Metódy, ktoré podvodníci využili aj skrz tieto tri veľké spoločnosti, sú čoraz prepracovanejšie a môže byť problém odhaliť ich. Potenciálne obete oslovujú prvotne prostredníctvom e-mailov, SMS správ alebo súkromných správ.
Ako vyzerá tento podvod? Odosielateľ, ktorý sa za Slovenskú poštu vydáva, používa zdeformované logo Slovenskej pošty a od svojich adresátov žiada poplatky za doručenie zásielky. Keďže poplatok vo väčšine prípadov nepresiahne ani 5 eur a dotyčný naozaj čaká na balík, ktorý mu má doručiť Slovenská pošta, stane sa, že ho bez rozmyslu uhradí.
Hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková pre Startitup uviedla, že podvodníci vyzývajú adresáta na úhradu rozličných poplatkov, napríklad colných poplatkov, poplatkov za doručenie zásielky, za zmenu doručenia alebo za skladovanie zásielky. V podvodných e-mailoch sa taktiež uvádza, že pošta likviduje zásielky, a tak si ich záujemcovia môžu za symbolickú cenu kúpiť.
Len Slovenská pošta zaznamenala niečo cez 50 rôznych podvodných správ prostredníctvom SMS, MMS, e-mailov, telefonátov, ale aj cez sociálne siete.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: New York Post, Archív Startitup