Irán by mohol mať atómové zbrane vyrobené do týždňa. Odborníci sa obávajú následkov
- Irán má dostatok obohateného uránu na výrobu niekoľkých jadrových hlavíc
- Platnosť kľúčovej dohody vyprší tento rok

- Irán má dostatok obohateného uránu na výrobu niekoľkých jadrových hlavíc
- Platnosť kľúčovej dohody vyprší tento rok
Svet znepokojujú obavy o výrobe jadrových zbraní z Iránu. Krajina totiž posilňuje svoj jadrový program, informuje TN.cz. Odborníci varujú, že Irán má dostatok obohateného uránu na to, aby v krátkom čase vyrobil niekoľko jadrových hlavíc.
Doteraz sa pre dohodu v jadrovom programe obmedzovali, no tento rok má jej platnosť vypršať.
Ak sa neobnoví dohoda, Irán môže stále posilňovať jadrový program
Zástupcovia Číny, Iránu a Ruska sa v piatok (14.3.) stretli v Pekingu, aby rokovali o iránskom jadrovom programe, avizuje CNN. Koncom roka má vypršať platnosť kľúčovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Stane sa tak konkrétne v októbri.
Ak sa nepodarí vytvoriť novú dohodu, krajina by mohla ďalej posilňovať svoj jadrový program, obávajú sa odborníci. Dohoda sa nazývala spoločný komplexný akčný plán a krajiny ju uzavreli v roku 2015. Irán túto dohodu podpísal, pretože mu prišla výhodná. Zaviazali sa obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií.
Príchodom Donalda Trumpa do Bieleho domu prvýkrát v histórii sa však pravidlá hry zmenili. Od dohody odstúpil a na Irán uvalil sankcie. Aktuálne bol zvolený druhý raz a na rozdiel od predchádzajúceho obdobia sa usiluje uzavrieť novú dohodu.
Krajina má dostatok uránu na výrobu atómovej bomby
Al-Jazeera uviedla, že na Trumpovu snahu reagoval aj duchovný vodca a hlava Iránu ajatolláh Alí Chameneí: „Rokovali sme roky, dosiahli sme úplnú a podpísanú dohodu, a potom ju tento človek roztrhal. Ako možno za takýchto okolností vyjednávať? Keď vieme, že to neurobia, aký má vyjednávanie zmysel?“
Agentúra AP opisuje, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (LAEA) vo februári upozornila na Irán a jeho výrazné zvyšovanie tempa obohacovania uránu. Materiál je len malý technický krok od 90-percentnej úrovne obohatenia potrebnej na výrobu zbraní. Obavy z prosperovania krajiny v tomto zmysle rastú najmä v kontexte vyhrotenej situácie na Blízkom východe.
IAEA sa vyjadrila nasledovne: „Výrazne zvýšená produkcia a hromadenie vysoko obohateného uránu v Iráne, jedinej nejadrovej krajine, ktorá takýto materiál vyrába, vyvoláva vážne znepokojenie.“ Krajina má mať údajne 275 kilogramov uránu obohateného na 60 percent a podľa agentúry stačí 42 kilogramov tohto materiálu na výrobu atómovej bomby.
Z Iránu sa ozývajú zmiešané názory
Odborník z Medzinárodného inštitútu strategických štúdií, ktorý sa zaoberá prevenciou šírenia jadrových zbraní, Alexander Bollfrass povedal pre BBC: „Ak sa Teherán rozhodne vyrobiť bombu, môže do niekoľkých týždňov získať dostatok uránu na niekoľko hlavíc.“
Vyzerá to tak, že svetové mocnosti bojujú o príležitosť dosiahnuť dohodu na medzinárodnej úrovni. Z Iránu však zaznievajú zmiešané názory. Sanam Vakilová z londýnskeho think tanku Chatham House opísala, že v krajine existujú skupiny, ktoré vyjednávanie podporujú. Avšak podľa iných skupín si Irán zabezpečí svoju bezpečnosť a považujú vyzbrojenie za najlepšiu príležitosť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Tn.cz, AP, BBC, Al-Jazeera, CNN