Irán je pripravený vyslať bojovníkov do Libanonu. Experti varujú, že situácia je veľmi nebezpečná

  • Irán tvrdí, že je pripravený vyslať svojich bojovníkov
  • Podľa expertov to však nie je také jednoduché
libanon
Ilustračné foto TASR/AP, Hussein Malla
  • Irán tvrdí, že je pripravený vyslať svojich bojovníkov
  • Podľa expertov to však nie je také jednoduché

Smrť šéfa Hi**alláhu Hasana Nasralláha už potvrdilo aj samotná teroristická organizácia, pričom ho označila za mučeníka. Vyjadrenie prišlo aj od predstaviteľa Iránu, ktorý pre spravodajský web americkej televízie NBC News, povedal, že jeho krajina je pripravená vyslať do Libanonu posily.

„Môžeme poslať sily do Libanonu, aby bojovali proti Izraelu, rovnako ako v roku 1981,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničia Mohammad Hassan Akhtari s odkazom na libanonsko-izraelskú vojnu z minulého storočia.

K zabitiu Nasralláha sa vyjadrili aj ďalší predstavitelia Iránu.

Iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa k udalosti vyjadril kriticky voči Izraelu, pričom Nasralláha označil za mučeníka. Izraelský útok odsúdil ako zločin, ktorý podľa jeho slov prekročil všetky hranice.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí tiež reagovalo na tieto správy prostredníctvom vyhlásenia na sociálnej sieti X. Hovorca rezortu zdôraznil, že odkaz Hasana Nasralláha bude žiť ďalej. V príspevku na platforme X uviedol: „Slávna cesta vodcu odporu Hasana Nasralláha bude pokračovať a jeho posvätný cieľ sa s božou pomocou uskutoční pri oslobodení Kudsu (Jeruzalema).“

Pokusy Teheránu otepliť vzťahy so Západom 

Tieto vyjadrenia poukazujú na napätú situáciu v regióne a možné dôsledky, ktoré by mohla mať smrť významného vodcu H**balláhu na geopolitickú situáciu na Blízkom východe.

Hi**alláh patrí k najcennejším aktívam Iránu v regióne, pričom Teherán ho podporuje aj finančne rovnako ako teroristické hnutie Ha*as.

Háčik však spočíva v tom, že vedenie Iránu doteraz neurobilo nič, aby pomohlo svojmu spojencovi v Libanone. Doteraz z úst Iráncov padali vyhlásenia, že Hi**alláh je schopný ochrániť Libanon aj bez pomoci Teheránu.

Dôvodom môže byť nový pokus o oteplenie vzťahov Teheránu so Západom, pripomína The Washington Post.

výbuch v libanone
zdroj: TASR/AP

Nová vláda pod vedením prezidenta Masúda Pezeškijána zápasí s hospodárskou krízou, pričom sa usiluje o zblíženie so Západom.

Nový prezident síce kritizoval Izrael a obvinil ho z „kolonializmu“ a „zverstiev“, no zároveň západným lídrom prisľúbil „novú éru“, v ktorej by Irán zohrával „konštruktívnu úlohu“ vo svetových záležitostiach.

Analytici predpokladajú, že Irán sa aktívne nezapojí do bojov, pričom pripomínajú vojnu medzi Izraelom a Hi**bolláhom z roku 2006. Teherán však môže pomôcť militantom s prestavbou síl a znovu vyzbrojením.

„Ide o tri desaťročia investícií,“ povedal Sami Nader, ktorý šéfuje Inštitútu politických vied na Univerzite sv. Jozefa v Bejrúte. „Irán nehodí Hi**alláh pod autobus pri prvej príležitosti,“ dodal.

Kde sú červené čiary Teheránu? 

Libanonské hnutie utrpelo od najväčšie straty za posledné desaťročia. Stovky bojovníkov boli zabitých, zneškodnenej bolo množstvo munície a vybavenia. Veliteľská i logistická štruktúra bola poškodená a najvyšší velitelia zabití.

Presnosť zásahov podľa amerického predstaviteľa, ktorý pre Washington Post hovoril pod zárukou anonymity to svedčí o veľmi rozsiahlom zbere spravodajských informácií Izraelom. Židovský štát sa zrejme pripravoval na takýto útok dlhšiu dobu.

Podľa analytikov ale nebezpečenstvo nepominulo a situácie v regióne je veľmi nebezpečná.

„Vieš, že niekde je červená čiara, ale nevieš, kde tá červená čiara je,“ okomentoval Vali Nasr, ktorý pôsobí ako profesor na Škole pokročilých medzinárodných štúdií Johnsa Hopkinsa.

 „Ani Izrael nevie, kde je tá červená čiara,“ uviedol Nasr. Profesor uviedol, že ide o veľmi nebezpečnú situáciu, pretože Izrael si môže myslieť, že Teherán je slabý, a že od neho nepríde reakcia. Napokon sa to ale môže zvrtnúť a zatiahnuť celý región do vojny.

Zdroje: NBC News, The Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá