Irán mal dodať Rusku prvé útočné drony. Ozbrojené sily s nimi „nie sú spokojné“
- Podľa amerických tajných služieb už Rusi dostali zbrane z Iránu
- Tie sú však problémové a Rusi vraj nie sú spokojní
- Na Ukrajine zaútočili na Záporožie
- Podľa amerických tajných služieb už Rusi dostali zbrane z Iránu
- Tie sú však problémové a Rusi vraj nie sú spokojní
- Na Ukrajine zaútočili na Záporožie
Irán dodal Rusku prvé drony, ktoré môžu byť nasadené do vojny na Ukrajine. Informoval o tom v pondelok podľa agentúry DPA americký denník Washington Post s odvolaním sa na zdroje z prostredia tajných služieb.
Noviny píšu, že 19. augusta dostalo Rusko najmenej dva rôzne typy bezpilotných lietadiel, ktoré by mohli byť použité pri útokoch na radarové systémy, pozície delostrelectva a iné vojenské ciele. Počas prvých skúšok sa však vyskytlo veľa porúch a ruské ozbrojené sily s dronmi „nie sú spokojné“, tvrdia zdroje.
Podľa Washington Postu americká vláda predpokladá, že Irán dodá Moskve ďalšie stovky bezpilotných lietadiel. V júli vyslovila domnienku, že Rusko bude chcieť získať iránske útočné drony.
Televízia CNN 10. augusta uviedla, že ruská vládna delegácia v júni najmenej dvakrát navštívila Irán, ktorý jej na letisku v meste Kášán predviedol svoje drony typu S191 a S129. Oba typy dronov sú schopné niesť samonavádzacie rakety. Irán v júli navštívil aj ruský prezident Vladimir Putin.
Plot medzi Litvou a Bieloruskom
Litva dokončila na hraniciach s Bieloruskom stavbu štyri metre vysokej bariéry z ostnatého drôtu, ktorý má zastaviť prílev nelegálnych prisťahovalcov. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala litovská premiérka Ingrida Šimonyté.
Bariéra vedie pozdĺž približne 550 kilometrov spoločnej hranice, ktorá je celkovo dlhá okolo 700 kilometrov. Šimonyté povedala, že je „technicky nemožné“ postaviť bariéru pozdĺž celej hranice, keďže prechádza aj jazerami, riekami a močiarmi.
Nelegálna migrácia do Litvy tento rok prudko vzrástla. Hranicu z Bieloruska do Litvy prekročilo doteraz okolo 4 200 ľudí, prevažne z Blízkeho východu a Afriky.
Litovská vláda obviňuje z posielania migrantov k hraniciam Bielorusko a jeho spojenca Rusko a považuje to za súčasť „hybridnej vojny“. Vláda v Minsku toto obvinenie odmieta.
Šimonyté v pondelok avizovala, že jej vláda bude pokračovať v prísnej imigračnej politike a preskúma možnosť jej legálneho zachovania bez zavedenia výnimočného stavu. Koncom júna dokončilo bariéru na hraniciach s Bieloruskom aj Poľsko.
Rusko malo zaútočiť na Záporožie
Ruské sily spustili v noci na utorok raketový útok na mesto Záporožie. Na Telegrame o tom informoval gubernátor Záporožskej oblasti Oleksandr Staruch. „Podľa predbežných informácií nie sú žiadne obete. Doteraz neboli zaznamenané žiadne významné škody na infraštruktúre,“ uviedol.
Zároveň požiadal obyvateľov, aby brali vážne letecké poplachy a nezverejňovali informácie. Neďaleko Záporožia sa nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe, ktorá je pod kontrolou okupantov a ruským vojakom slúži ako štít.
USA žiadajú kontrolované odstavenie Záporožskej jadrovej elektrárne
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok vyzval na úplné odstavenie Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny, keďže boje v oblasti zosilňujú a tento týždeň tam prídu na inšpekciu zahraniční experti. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Kirby znova žiadal vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo elektrárne, ktorú obsadili ruské sily v marci – niekoľko týždňov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
„Už sme mnohokrát povedali, že jadrová elektráreň nie je vhodné miesto na bojové operácie,“ uviedol Kirby.
Riziko, ktoré predstavuje Záporožská jadrová elektráreň udržiavaná v prevádzke, sa podľa neho zvýšilo minulý týždeň, keď musel byť v dôsledku požiaru zapríčineného ostreľovaním odstavený záložný zdroj energie, čo potenciálne ohrozuje prevádzku jadrových reaktorov.
„Aj naďalej sme presvedčení, že kontrolované odstavenie jadrových reaktorov v Záporožskej jadrovej elektrárni by bolo v najbližšom období najbezpečnejšia a najmenej riskantná možnosť,“ konštatoval Kirby.
Záporožskú jadrovú elektráreň by mal tento týždeň navštíviť tím expertov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Kirby vyjadril podporu plánovanej inšpekcii z MAAE a vyzval Rusko, aby nezávislým inšpektorom zaistilo bezpečný a neobmedzený prístup.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA