Irán odhalil prvú lietadlovú loď pre drony: Na mori dokáže operovať rok bez doplnenia paliva
- Nová iránska lietadlová loď pre drony môže operovať v medzinárodných vodách celý rok
- Loď rozširuje iránsky vojenský vplyv na moriach

- Nová iránska lietadlová loď pre drony môže operovať v medzinárodných vodách celý rok
- Loď rozširuje iránsky vojenský vplyv na moriach
Irán sa opäť dostáva do centra medzinárodnej pozornosti po tom, ako Islamské revolučné gardy (IRGC) predstavili svoju prvú lietadlovú loď pre drony v Perzskom zálive, informuje agentúra MEHR.
Loď s názvom Shahid Bagheri, pôvodne obchodné plavidlo, bola prestavaná na plne funkčnú vojenskú platformu schopnú vykonávať operácie na šírom mori. Tento krok signalizuje nielen pokroky Iránu v oblasti vojenskej technológie, ale aj jeho rastúcu schopnosť projekcie sily mimo svojich teritoriálnych vôd.
Technické schopnosti
Loď Shahid Bagheri disponuje 180-metrovou pristávacou dráhou, ktorá umožňuje nasadenie rôznych typov dronov, vrtuľníkov a dokonca aj rýchlych bojových plavidiel. Celkovo môže niesť až 60 dronov a je vyzbrojená strelami s dlhým doletom, elektronickými rušičkami a systémami protivzdušnej obrany.
S operačným dosahom 22 000 námorných míľ a schopnosťou zotrvať na mori až jeden rok bez potreby doplnenia paliva, predstavuje mobilnú vojenskú základňu schopnú operovať na celom svete.
Vojenskí predstavitelia, ako generál Mohammad Bagheri, zdôraznili, že loď posilňuje obranné schopnosti krajiny a má odstrašujúci efekt na potenciálnych protivníkov. Irán v posledných rokoch intenzívne rozvíja svoj program dronov a balistických rakiet, čo podčiarkuje jeho strategické ambície v regióne.
IRGC-N recieved „Shahid Bahman Bagheri“ drone carrier. Besides different UAVs that in can carry in internal hangar, it’s also floating base for small missile boats and naval drones. pic.twitter.com/YPoWDuyQnP
— Yuri Lyamin (@imp_navigator) February 6, 2025
Vojenský zámer
Od iránskej revolúcie v roku 1979 a prerušenia vzťahov so Spojenými štátmi sa Teherán usilovne snaží dosiahnuť sebestačnosť vo vojenskej oblasti, píše portál Defense Post.
Pridanie dronovej lietadlovej lode do flotily IRGC naznačuje, že Irán je schopný rozšíriť svoju vojenskú prítomnosť aj do vzdialenejších oblastí, ako je Indický oceán a východné Stredozemie.
Hlavnými adresátmi tejto demonštrácie sily sú pravdepodobne Spojené štáty, Izrael a krajiny Perzského zálivu, ktoré v posledných rokoch posilňovali vojenskú spoluprácu proti Teheránu. Strategické lodné trasy, ako je Hormuzský prieliv, sú kľúčové pre svetovú energetickú bezpečnosť, a akákoľvek eskalácia napätia v tomto regióne môže mať globálne dopady.
Ktoré krajiny vlastnia dronové lietadlové lode?
Okrem Iránu disponujú lietadlovými loďami pre drony aj ďalšie krajiny. Turecko nasadilo drony Bayraktar TB3 na loď TCG Anadolu, ktorá bola pôvodne plánovaná na prevádzku stíhačiek F-35B. Čína vyvinula vlastnú dronovú loď Zhuhai Cloud a testuje drony Sichuan.
Portugalsko plánuje do roku 2026 nasadenie plavidla NRP D. João II schopného prevádzkovať vzdušné a podvodné drony. Južná Kórea testovala vzlet dronov z lode ROKS Dokdo. Spojené kráľovstvo taktiež testuje prevádzku pevnokrídlových dronov na svojich lietadlových lodiach triedy Queen Elizabeth v rámci projektu Ark Royal.
Výzvy a budúca perspektíva
Hoci Irán tvrdí, že jeho vojenské kapacity majú obranný charakter, predstavenie tejto lode signalizuje, že krajina sa chce stať dôležitým námorným hráčom. Otázkou ostáva, ako na tento krok zareagujú ostatné mocnosti v regióne.
Západné krajiny, ktoré uvalili na Irán sankcie kvôli jeho jadrovému programu, pravdepodobne budú vítať tento vývoj so znepokojením. Na druhej strane, Teherán môže posilniť svoje partnerstvá s krajinami ako Čína a Rusko, ktoré majú záujem o iránske energetické zdroje a vojenskú spoluprácu.
Predstavenie lietadlovej lode pre drony je tak jasným signálom, že Irán sa chce stať hlavným aktérom v oblasti námorného boja a rozšíriť svoju strategickú prítomnosť. Čas ukáže, aký bude vplyv tohto kroku na bezpečnosť v regióne i vo svete.
Okrem vojenskej stránky tohto vývoja je dôležité vnímať aj jeho ekonomické dopady. Investície do námorných kapacít znamenajú zvýšené výdavky na obranu, čo môže ovplyvniť iránsku ekonomiku, ktorá už čelí sankciám. Navyše, reakcie globálnych trhov na tento krok môžu ovplyvniť cenu ropy a geopolitickú stabilitu celého regiónu.
Čítajte viac z kategórie: Blízky východ
Zdroje: MEHR, Defense Post