Írsko bičuje extrémny orkán Éowyn, 90 000 domácností ostalo bez elektriny. Slovensko zasiahne silná víchrica

  • Orkán Éowyn zasiahol Írsko
  • Extrémne počasie odrezalo domácnosti od elektriny
Hurikán Eowyn v Írskku
Reprofoto: Windy.com, Facebook
  • Orkán Éowyn zasiahol Írsko
  • Extrémne počasie odrezalo domácnosti od elektriny

Ničivý orkán Éowyn, ktorý sa od stredy približoval z Atlantického oceánu k Britským ostrovom, zasiahol dnes ráno írske pobrežie. Éowyn okamžite začal prepisovať históriu. Predpovede meteorológov o najsilnejšej víchrici v histórii meraní sa totiž naplnili.

Ako informuje portál iMeteo, meteorologická stanica Mace Head zaznamenala o 5.00 miestneho času rekordné nárazy vetra s rýchlosťou 183 km/h. Orkán tým prekonal doterajší rekord 182 km/h z roku 1945.

Írski meteorológovia z ústavu Met Éireann už tieto hodnoty klasifikujú ako silu hurikánu. Orkánu však ešte nie je koniec a je možné, že padne aj tento čerstvý rekord.

Padajú veterné rekordy

Extrémne podmienky dokumentujú aj merania z ďalších staníc. Knock zaznamenal nárazy 139 km/h a Shannon 137 km/h, čo zodpovedá výstrahe najvyššieho stupňa. Na radaroch zachytili aj takzvaný „sting jet“, fenomén pripomínajúci chvost škorpióna, ktorý môže priniesť ešte silnejšie vetry s nárazmi až do 200 km/h.

Následky ničivého živlu už teraz pociťuje viac než 560 000 obyvateľov, ktorí zostali bez elektriny. Situáciu komplikujú výpadky mobilnej siete, sťažujúce privolanie pomoci. K silnému vetru sa pridali intenzívne zrážky. Mesto Cork hlási 40 milimetrov zrážok a pobrežné oblasti čelia záplavám.

Domácnosti ostali bez elektriny

Dramatické momenty zažili v pobrežnom Ballybunione, kde museli záchranári v noci evakuovať dvoch obyvateľov. Ich strecha a štít domu boli veľmi poškodené. 

Orkán sa podľa iMeteo medzičasom presunul nad Spojené kráľovstvo, kde v oblasti Cornwallu údajný tornádový jav zanechal spúšť v podobe zničených striech a popadaných stromov. Meteorológovia varujú, že orkánové nárazy môžu zasiahnuť aj oblasti Glasgowa a Edinburghu.

V piatok ráno tiež zostalo bez dodávok elektrickej energie viac ako 93-tisíc domácností a podnikov, pričom v celej oblasti platí červená výstraha pred extrémnym počasím.

Energetická spoločnosť NIE Networks aktivovala svoje núdzové plány. „Pre silný vietor a platnú červenú výstrahu evidujeme rozsiahle poškodenie elektrickej siete,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Obnova dodávok elektriny bude trvať dlhšie, keďže opravné tímy nemôžu začať pracovať, kým sa podmienky nezlepšia.

Situácia si vyžiadala aj ďalšie mimoriadne opatrenia. Došlo k prerušeniu verejnej dopravy, zatvoreniu škôl a supermarketov. Meteorologický úrad varuje pred „životu nebezpečnými podmienkami“ a obyvatelia dostávajú núdzové upozornenia prostredníctvom mobilných telefónov. 

Éowyn ovplyvní aj Slovensko

Druhá polovica meteorologickej zimy prináša aj na Slovensko mimoriadne nezvyčajnú situáciu. Namiesto typického januárového počasia zažívame teploty pripomínajúce skorú jar a tento trend má pokračovať až do konca mesiaca.

Podľa portálu Počasie & Radar za netypicky teplé počasie môže neobvykle hlboká tlaková níž Éowyn, ktorá prevzala štafetu v prísune teplého vzduchu od nedávnej tlakovej výše. V referenčnej výške 1500 metrov nad morom sa teploty držia 7 až 9 °C nad dlhodobým priemerom, dosahujúc hodnoty 2 až 4 °C.

Na väčšine územia Slovenska možno očakávať denné teploty od 6 do 12 °C, pri zmenšenej oblačnosti lokálne až do 15 °C. Dokonca aj v oblastiach, kde doteraz prevládala inverzia, sa situácia mení. Teploty sa tam síce udržia nižšie, ale už nie pod bodom mrazu – pohybovať sa budú od 0 do 5 °C.

Inverzia, ktorá donedávna ovplyvňovala značnú časť územia, sa obmedzí len na nižšie polohy južného Banskobystrického a Košického kraja. Nočné mrazy budú minimálne alebo sa vôbec nevyskytnú, čo ešte viac podčiarkuje nezvyčajný charakter tohtoročnej zimy.

Tlaková výš juhovýchodne od nášho územia síce zabezpečí pri slabom juhovýchodnom prúdení stabilné podmienky vhodné na inverziu, ale jej vplyv bude výrazne slabší než v predchádzajúcom období. Namiesto zimného počasia tak budeme naďalej zažívať skôr jesenné, prípadne skoré jarné podmienky.

Cez víkend Slovensko zasiahne víchrica  

Oficiálny portál Slovenského hydrometeorologického ústavu informuje, že počas víkendu 25. až 26. januára 2025 bude na území severného Slovenska silný vietor. V týchto dňoch platí na tomto území výstraha prvého stupňa. Vietor by sa mal pohybovať rýchlosťou 30 až 37 metrov za sekundu.

Výstrahy budú platiť v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Banskej Bystrici.

V sobotu sa môže zasiahnuť silný vietor aj západné Slovensko. SHMÚ preto vydal výstrahu prvého stupňa, platnú od 8:00 do 18:00 pre vybrané okresy: Skalica, Malacky, Senica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trnava, Piešťany, Topoľčany, Hlohovec, Nitra, Zlaté Moravce, Levice a Nové Zámky.

Saharský prach opäť na Slovensku

Slovensko opäť zasiahne saharský prach. Nastane tak druhýkrát počas tohto mesiaca. Avšak táto vlna bude o čosi silnejšia ako predchádzajúca, informuje o tom portál tvnoviny.sk.

„Určité množstvá prachu spadli na území Slovenska už v pondelok (20. 1.) a v utorok (21. 1.), avšak šlo o zanedbateľné množstvá,“  pre portál tvnoviny.sk uviedol meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Peter Hrabčák.

„V nedeľu (26. 1.) by od juhozápadu mala postupne prechádzať celý územím Slovenska vrstva saharského prachu, ktorá bude oproti vlne zo začiatku týždňa značne vyššia,“ upresnil meteorológ. 

Podľa odborníka je možné, že na viacerých miestach na Slovensku si ľudia vplyvom saharského prachu nájdu špinavé autá. Dodáva, že v hlavnom meste by mohlo napadnúť 0,44 gramu prachu na meter štvorcový. „Nie je to úplne málo, ale ani zas extrémne veľa.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo, FB/Met Éireann, Belfast Live, Počasie & Radar, SHMU

Najnovšie videá

Trendové videá