Ísť spať skôr sa stalo trendy. Mladí dnes „snívajú“ už tesne po desiatej večer

  • Za 12 mesiacov sme sa posunuli o 12 minút späť
  • Mladí ľudia dnes spánok dávajú na prvé miesto
Na snímke je spiaca žena
Ilustračná fotografia Canva/Damir Khabirov
  • Za 12 mesiacov sme sa posunuli o 12 minút späť
  • Mladí ľudia dnes spánok dávajú na prvé miesto

Kvalitný spánok je na nezaplatenie, určite mi dáš za pravdu. Upozorňuje na to aj portál Healthline, podľa ktorého má zlý spánok negatívny vplyv na hormóny človeka, funkciu mozgu a zvyšuje riziko chorobnosti. Ak spíš kvalitne, nemusíš toľko jesť, ostane ti dostatok energie a tvoje zdravie sa ti poďakuje.

Uvedomuje si to aj generácia Z a mileniáli, ktorí dnes chodia spať o čase, keď mnohí Slováci iba naskakujú do taxíkov a vyrážajú na diskotéky, prípadne bezcieľne „scrollujú“ naprieč sociálnymi sieťami. Mladí ľudia vo veku 18 až 34 rokov totiž v januári tohto roka chodili každodenne v priemere spať už o 22:06.

Už pred 2 rokmi dvadsiatnici spali takmer 10 hodín denne

V porovnaní s januárom minulého roka ide o 12-minútový posun vzad, keďže vtedy mladí v priemere zaspávali o 22:18. Informoval o tom Wall Street Journal (WSJ) na základe dát od viac ako 2 miliónov používateľov inteligentných postelí Sleep Number.

„Zrazu je oveľa viac trendy a akceptovateľné ísť spať skoro. Je to zmena, ktorú si každý osvojil,“ povedala pre WSJ Emma Kraft, 19-ročná študentka na Kalifornskej univerzite v americkom Berkeley. „Pre mňa sa po 21:00 nič dobré nedeje,“ zdôvodnila.

Emma sa každý večer snaží ísť spať už o 21:30, aby si dopriala deväť hodín spánku. Nie je však jediná, kto prespí celú noc. Celá generácia Z totiž nielen, že spí dlhšie, ale chodí aj skôr spať. 

V roku 2022 dospelí v dvadsiatich rokoch priemerne spali 9 hodín a 28 minút, čo je v porovnaní s rokom 2010 až 8-percentný nárast. Informuje o tom analýza údajov z Prieskumu využitia času Američanov od RentCafe.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb však dospelým odporúčajú oveľa menej. Podľa ich slov začína vhodná doba spánku už na 7 hodinách, no mnohí Američania zistili, že na plnohodnotnú funkčnosť počas dňa potrebujú viac.

32-ročná Kelly Baskin sa inšpirovala ostatnými a rozhodla sa zmeniť svoj život. „Vždy som si myslela, že to zo mňa robí lenivú, a snažila som sa tomu brániť,“ povedala. Inšpiráciou jej boli jej rovesníci, ktorí na sociálnych médiách svoj spánok zobrazovali ako prioritu. Vďaka nim sa dnes snaží spať približne osem alebo deväť hodín za noc.

Na snímke je žena, ktorá spí
zdroj: Ilustračné foto: freepik/@senivpetro

Dôsledky nedostatku hlbokého spánku majú škodlivé účinky na fyzické a mentálne zdravie. Je tu však aj druhá stránka veci. Niektorí odborníci varujú, že niektorí ľudia berú svoj spánok príliš vážne.

John Winkelman, vedúci klinického výskumného programu porúch spánku v Massachusetts General Hospital v Bostone, pre WSJ povedal, že problém so spánkom ľudí príliš znepokojuje. S výhodami sedem až deväťhodinového spánku denne a pravidelným zaspávaním v rovnakom čase síce súhlasí, no neverí, že každý potrebuje ísť spať tak skoro, pokiaľ skoro nevstáva.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Healthline, Wall Street Journal

Najnovšie videá

Trendové videá