Istrochem má za spôsobenie ekologickej katastrofy odškodniť Slovákov, vznikla jasná výzva
- Tento týždeň strana SPOLU informovala o vyše desať rokov utajovanej správe o masívnej kontaminácii areálu Istrochem
- Objednal si ju súkromný vlastník areálu, firma Istrochem Reality, ktorá patrí pod skupinu Agrofert českého premiéra Andreja Babiša
- Naša súčasná legislatíva takéto utajenie umožňuje
- Tento týždeň strana SPOLU informovala o vyše desať rokov utajovanej správe o masívnej kontaminácii areálu Istrochem
- Objednal si ju súkromný vlastník areálu, firma Istrochem Reality, ktorá patrí pod skupinu Agrofert českého premiéra Andreja Babiša
- Naša súčasná legislatíva takéto utajenie umožňuje
Výsledky prieskumu potvrdili obrovskú kontamináciu v nečakanom rozsahu. Ide o znečistenie podzemnej vody a pôdy rôznymi nebezpečnými látkami ako je arzén, toluén, olovo, atrazín, benzén, PCB. Tieto látky spoločne reagovali a vznikol život ohrozujúci chemický koktejl.
„Podľa zákona bolo na rozhodnutí firmy, či využije celé 10 ročné obdobie na utajovanie alebo oznámi výsledky verejnosti, aby sa ľudia mohli chrániť. Istrochem si vybral maximálny rozsah aj maximálne trvanie utajenia výsledkov geologického prieskumu. Verejnosť tak 10 rokov o probléme nevedela a nemohla sa chrániť,“ objasňuje Juraj Hipš zo strany Spolu.
Model šírenia a znečistenia predpokladá kontamináciu medzi Kuchajdou a Zlatými Pieskami, a teda pod Trnávkou, smerom na Ružinov a Vrakuňu s potenciálnym prechodom na Žitný ostrov.
Strana Spolu preto vyzýva Istrochem, aby prevzal morálnu zodpovednosť za nevedomosť, do ktorej uvrhol dotknuté obyvateľstvo a poskytol im pomocnú ruku na zmiernenie potenciálnych dôsledkov.
Požadujú, aby Istrochem Reality poskytla finančnú náhradu rozborov vody zo studní v ohrozených oblastiach. Tie sa rádovo pohybujú v rozmedzí 500 až 1000 eur a pre obyvateľov je to finančná záťaž.
Kontaminovaná podzemná voda znamená plošný zákaz používania tejto vody nielen na pitie či kúpanie, ale aj v záhradách. Problémom nie je len zavlažovanie zeleniny či ovocia určených na konzumáciu.
Akékoľvek zavlažovanie trávnika aj okrasných rastlín kontaminuje priestor záhrady, v ktorom trávia ľudia čas. Žiadajú preto o bezplatné prideľovanie nádrží na zber dažďovej vody pre rodinné či obytné domy v lokalitách, ktoré môžu byť kontamináciou ohrozené.
„Kroky, ktoré navrhujeme, môžu zmierniť ohrozenie zdravia životov ľudí a veríme, že budú prijaté s okamžitou platnosťou,“ hovorí Hipš.
„V areáli sa počas celej histórie výroby narábalo s odpadom aj surovinami absolútne nezodpovedne. Za všetko hovorí príklad, že sa nimi vylievali a zasypávali mŕtve ramená Dunaja, ktoré sa tu historicky nachádzali. O týchto látkach je všeobecne známe, že ohrozujú významným spôsobom ľudské zdravie, mnohé sú karcinogénne, alebo spôsobujú iné závažné ochorenia,“ hovorí Tamara Stohlová zo strany Spolu.
V Istrocheme došlo v prípade viacerých látok k viac ako 1000 násobnému prekročeniu limitov. Aj zážitky samotných prieskumníkov z areálu sú takpovediac bizarné. Hovoria o tom, že priamo v areáli je na mnohých miestach cítiť silný chemický zápach, že vrty našli v zemi fialové polotekuté látky alebo súvislú bielu vrstvu pesticídov.
Už pred desiatimi rokmi, firma, ktorá prieskum realizovala, upozorňovala na závažné zdravotné a ekologické riziko. Taktiež odporučila rýchlo vykonať najrozsiahlejšiu a najnákladnejšiu sanáciu.
Strana SPOLU vyzýva ministra životného prostredia, aby zaradil lokalitu na okamžitú sanáciu. Takisto žiadajú o zmenu súčasnej legislatívy, ktorá takéto utajovanie umožňuje.
„Oceňujeme, že legislatívnu zmenu prisľúbil minister ešte v deň našej výzvy a všetko budeme naďalej pozorne sledovať. Tento príklad hovorí za všetky, zelené témy nemôžeme ignorovať, vždy nás dobehnú. Musíme ich riešiť zodpovedne, keď vznikajú. Inak to bude horšie, drahšie a možno už aj neriešiteľné,“ dodáva Tamara Stohlová,