Ivermektín tu majú na každom rohu, no zdravotníctvo im kolabuje. India sa mení na megaohnisko koronavírusu

  • India už má aj vlastný variant koronavírusu, zachytili ho už aj v UK
  • Každý deň pribudne viac ako 200 000 nových prípadov, počet testov je však obmedzený
  • India je momentálne druhou najviac postihnutou krajinou na svete
india
TASR/AP Photo/Rajesh Kumar Singh
  • India už má aj vlastný variant koronavírusu, zachytili ho už aj v UK
  • Každý deň pribudne viac ako 200 000 nových prípadov, počet testov je však obmedzený
  • India je momentálne druhou najviac postihnutou krajinou na svete

Viac ako 14 miliónov nakazených a vyše 175 000 obetí. Takto zatiaľ vyzerajú štatistiky koronavírusu v Indii. Zatiaľ. Krajina s miliardou obyvateľov totiž čelí obrovskej druhej vlne nákazy. V piatok 16. apríla zaznamenala India rekordných 233 943 nových prípadov koronavírusu.

Zdravotníctvo ide na maximum

Ako informuje SITA, prudké šírenie ochorenia COVID-19 v tomto období „napína“ indický zdravotnícky systém na maximum. V hlavnom meste Naí Dillí medzičasom nariadili prispôsobiť viac ako tucet hotelov a svadobných sál na centrá pre pacientov s koronavírusom. „Nárast je alarmujúci,“ uviedol Shiv Kumar Sarin, vládny expert na zdravie v Naí Dillí.

india prípady
zdroj: Reprofoto: Worldometers.com

Indii patrí v počte nakazených 2. miesto na svete za Spojenými štátmi. V štatistike úmrtnosti na COVID-19 je štvrtá za USA, Brazíliou a Mexikom. Vzhľadom na obmedzené možnosti pri testovaní populácie však skutočné čísla môžu byť omnoho vyššie.

Primár Považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský na svojom blogu upozornil na fakt, že práve v Indii majú „zázračný liek“ Ivermektín doslova na každom rohu. Je to antiparazitikum a v Indii sa dá kúpiť doslova za pár centov. Niektorí ľudia ho odporúčajú aj na liečbu COVID-19 a horlivo ho propagujú ako zázračný liek, no viaceré štúdie jeho účinok na koronavírus nepotvrdili. Hoci ide o účinný liek proti parazitom, na COVID neúčinkuje.

Zázrak sa nekonal

Kulkovský upozorňuje, že ak by šlo naozaj o taký zázrak, India a tiež Brazília by sa dnes nezmietali v pandémii. „Zdravotný systém v týchto krajinách kolabuje. Chýbajú lieky, chýba kyslík. Nahlas sa hovorí o humanitárnej kríze. Ak by sme aj my uverili tomu zázraku, nehovorili by sme dnes o zlepšujúcej sa situácii,“ píše lekár.

Primár Kulkovský: Pacienti si vydupali Ivermektín, začali sme ho podávať. Takéto máme výsledky

Žiaľ, nezodpovedný prístup uvedených krajín a dôvera v nedôveryhodných pseudoodborníkov ohrozuje aj zvyšok sveta. Práve v týchto dvoch krajinách vznikli v ideálnych životných podmienkach pre vírus jeho najnebezpečnejšie mutácie, ktoré majú potenciál zarmútiť aj tých, ktorí už oslavujú víťazstvo. Brazílska mutácia sa objavila už v Česku, tá novšia indická dvojmutácia dorazila cez Anglicko do Európy,“ dodáva s tým, že lieky pre zvieratá by sme mali nechať zvieratám.

Naráža tým na nedávne prípady, kedy pacienti skončili v nemocnici, lebo pojedli Ivermektín pre papagáje, jedna žena dokonca priniesla chorému manželovi do nemocnice Ivermektín vo forme pasty pre kone a dožadovala sa jeho podania.

https://www.facebook.com/kulkovskymilan/posts/144170514376168

India sa z prvej vlny nepoučila

Ako upozorňuje Al Jazeera, India prežila prvú vlnu len tak-tak. Rozsiahly lockdown zdevastoval miestnu ekonomiku a India je doslova len krôčik k absolútnej humanitárnej kríze. Už v prvej vlne a dokonca aj v lete bol v Indii problém umiestňovať chorých do nemocníc, dokonca aj pre majetnejších Indov. Tí chudobní sa často pomoci ani nedočkali.

Nemocnice si už začiatkom roka 2020 prešli peklom. Nedočkali sa ani zaslúženej odmeny, ale často sa im nedostávalo ani ochranných pomôcok. Vyčerpaní, slabo zaplatení a nechránení zdravotníci začali vo veľkom chytať a šíriť vírus.

Otrasné bolo aj zaobchádzanie s mŕtvymi. Telá obetí sa často doslova váľali po chodbách, na zemi v nemocničných izbách, márniciach, ale aj len tak, vonku. Známy je prípad 82-ročnej pacientky, ktorú našli na nemocničných toaletách mŕtvu. Ležala tam osem dní.

Napriek naozaj drsnej prvej vlne sa v Indii konali všetky významné sviatky, ktoré si Indovia nevedia predstaviť bez masových podujatí. V marci oslavovali davy v uliciach sviatok farieb Hólí, vo februári sa zase tisíce ľudí kúpali v posvätnej rieke Ganga.

india hólí sviatok farieb
zdroj: TASR/AP Photo/Mahesh Kumar A.

Majú vlastného „dvojmutanta“

Nový indický variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý zaznamenali v Británii, má všetky charakteristiky veľmi nebezpečného vírusu. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica Sky News, píše TASR.

Tento variant má dve nové výrazné mutácie „spike proteínu“, teda glykoproteínového hrotu, ktorý vírusu umožňuje vstúpiť do buniek a napadnúť bunky imunitného systému.

Indický variant s označením B.1.617 podľa údajov anglického úradu pre verejné zdravie Public Health England (PHE) zaznamenali u 73 infikovaných v Anglicku a v štyroch prípadov v Škótsku. Takisto ho zaznamenali v najmenej piatich indických zväzových štátoch, ktoré sú ohniskami šírenia vírusu v tejto krajine, pripomína Sky News.

Obe mutácie proteínového hrotu podľa Sky News vírusu pomáhajú napadnúť ľudské bunky a vyhýbať sa účinku niektorých protilátok. Zatiaľ nie je známe, ako ovplyvnia účinok existujúcich vakcín. Nový variant s dvojitou mutáciou objavili v marci v Indii, písala 25. marca na svojej webovej stránke stanica BBC. Virológ Šáhid Džamíl pre BBC uviedol, že dvojitá mutácia na kľúčových miestach v hrotovom proteíne môže vírusu umožniť odolávať imunitnému systému.

India nie je na tzv. červenom zozname britskej vlády a osoby prichádzajúce z tejto krajiny nemusia absolvovať povinnú karanténu v hoteli. Musia však absolvovať dva testy a zostať desať dní v domácej karanténe.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: SITA, TASR, AlJazeera

Najnovšie videá

Trendové videá