Izrael bude „na neurčitý čas“ niesť celkovú bezpečnostnú zodpovednosť v Gaze, priznal Netanjahu
- Izraelský premiér Benajmin Netanjahu priznal, že Izrael bude niesť zodpovednosť za situáciu v Gaze po ukončení ofenzívy
- Uviedol tiež, že je otvorený aj menším taktickým pauzám
- Izraelský premiér Benajmin Netanjahu priznal, že Izrael bude niesť zodpovednosť za situáciu v Gaze po ukončení ofenzívy
- Uviedol tiež, že je otvorený aj menším taktickým pauzám
Izrael zváži „taktické malé pauzy“ v bojoch v pásme Gazy, aby umožnil vstup humanitárnej pomoci do tejto enklávy alebo odchod rukojemníkov, ktorých zadržiavajú militanti z Hamasu. Uviedol to v pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý zároveň odmietol „všeobecné prímerie“, pokiaľ nebudú z Gazy prepustení všetci rukojemníci. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.
Netanjahu sa takto vyjadril v rozhovore pre americkú televíznu stanicu ABC News odvysielanom v pondelok. Počas rozhovoru pritom odpovedal aj na otázku, kto bude v Gaze vládnuť po skončení vojny s Hamasom.
„Izrael bude na neurčitý čas niesť celkovú bezpečnostnú zodpovednosť. Ak túto bezpečnostnú zodpovednosť mať nebudeme, vypukne teror Hamasu v rozsahu, aký si nedokážeme predstaviť,“ povedal Netanjahu.
Viac článkov o Izraeli si môžeš prečítať tu:
- Úzke uličky, ostreľovači a teroristi využívajúci ľudí ako ľudské štíty. Ofenzíva je na spadnutie, Izraelčania to budú mať veľmi ťažké
- Najhorší scenár, ktorý desí Izrael a Biely dom. Expert prezradil, či hrozí koordinovaný útok islamistov
- Gaza je otvorené väzenie, veľké ako Bratislava, na ktorom sa tlačí vyše dvoch miliónov ľudí. Takýto je jej príbeh
- Najhoršia nočná mora Európy ožíva: Expert prezradil, či nás čaká nová vlna terorizmu
- EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Každý, kto podporuje Hamas, v skutočnosti podporuje genocídne organizácie a zločiny proti ľudskosti
- Izrael môže nasadiť novú superzbraň, akú bojisko ešte nevidelo. Železný lúč je chirurgicky presný
- Izrael už raz napadli počas jeho najväčšieho sviatku. Čo bola Jomkipurská vojna a v čom sa podobá súčasnej?
- Kde sú korene vojny Palestíny s Izraelom: Príbeh regiónu, ktorý nezažil mier už celé dekády
Izrael spustil vzdušný a pozemný útok proti Hamasu v pásme Gazy po tom, čo militanti 7. októbra prenikli cez hranice Izraela, kde pri útoku zabili vyše 1 400 ľudí a ďalších vyše 240 uniesli. Počet obetí v Gaze presiahol už 10 000, vyplýva z údajov tamojšie ministerstva zdravotníctva. Podľa Netanjahua však táto štatistika zahŕňa aj „niekoľko tisíc“ palestínskych bojovníkov.
Napriek stupňujúcim sa výzvam na prímerie zo strany generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a iných svetových lídrov, Netanjahu prímerie nepodporuje. „Nebude nijaké prímerie – nijaké všeobecné prímerie – bez prepustenia zajatcov,“ vyhlásil premiér.
„Pokiaľ ide o taktické, malé pauzy – hodina sem, hodina tam – už sme ich mali,“ povedal Netanjahu.
Izraelské rodiny obetí Hamasu si pri Múre nárekov pripomenuli mesiac smútenia
Na otázku, či by mal niesť nejakú zodpovednosť za útok Hamasu zo začiatku októbra, Netanjahu odpovedal, že samozrejme. „Treba to vyriešiť po vojne,“ uviedol premiér s tým, že jeho vláda si „očividne“ nesplnila povinnosť chrániť svoj ľud.
Príbuzní niektorých z 1 400 ľudí, zabitých 7. októbra pri útoku teroristov z hnutia Hamas sa v pondelok večer zhromaždili pri Múre nárekov v Jeruzaleme pri príležitosti mesiac trvajúceho smútenia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
Približne 40 rodín zapálilo sviečky za každú obeť pri vstupe na najposvätnejšie miesto židov. Prvý mesiac žiaľu si pozostalí pripomenuli modlitbami v súlade so židovskou tradíciou.
„Nemáme iné možnosti, ako na nich spomínať, len modlitby, zapálené sviečky a prechovávanie v našich srdciach,“ povedal Jossi Rivlin. Jeho dvoch bratov Hamas zmasakroval na hudobnom festivale.
„Cítime nielen jednotu u nás doma, ale aj jednotu izraelského národa v celej krajine. Je veľmi zlé, že sme na túto chvíľu museli čakať,“ uviedol 26-ročný Rivlin. „Je to hrozná doba. Len dúfam, že nezabudneme a nevrátime sa k rutine,“ dodal.
Hlavný armádny kantor Šai Abramson stál pred obrovskou izraelskou vlajkou a modlil sa za zosnulých. Do modlitby zahrnul aj príslušníkov bezpečnostných síl, „ktorí položili životy za ochranu izraelskej zeme“. Išlo o prvý náboženský spomienkový obrad, zorganizovaný pri Múre nárekov od 7. októbra.
Zúčastnil sa na ňom aj Benny Ganc, člen izraelského vojnového kabinetu po útoku Hamasu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR