Izrael môže nasadiť novú superzbraň, akú bojisko ešte nevidelo. Železný lúč je chirurgicky presný
- Médiá hovoria o možnom nasadení systému Iron Beam (Železný lúč)
- Silný laser vie zničiť ciele za pár sekúnd
- Ide o lacný a účinný doplnok systému Iron Dome
- Médiá hovoria o možnom nasadení systému Iron Beam (Železný lúč)
- Silný laser vie zničiť ciele za pár sekúnd
- Ide o lacný a účinný doplnok systému Iron Dome
Izrael by mohol v bojoch proti teroristom z Hamasu nasadiť nový systém prezývaný Iron Beam (Železný lúč), tvrdia správy z médií. Izrael vyvíja tento systém už roky, v poslednom roku ho úspešne otestoval.
Ide o systém protivzdušnej obrany, ktorý má pomocou silného lúča ničiť prichádzajúce objekty. Poradiť si má aj s objektmi vo veľkej rýchlosti. „Pozostáva zo 100-wattového lasera namontovaného na otočnom ramene, ktorý dokáže rýchlo sledovať cieľ,“ povedal pre News Nation Kenneth Gray z Univerzity New Haven.
Železný lúč by mal čiastočne nahradiť a doplniť systém protivzdušnej obrany, ktorý poznáme pod menom Iron Dome (Železná kupola). Pôvodne mal vstúpiť do aktívnej služby až v roku 2025, experti tvrdia, že pripravený na použitie je už teraz.
„Laser funguje,“ povedal pre The Telegraph Yehoshua Kalisky z Inštitútu pre štúdie národnej bezpečnosti . „Jediný problém, ktorý vidím, je integrovať ho do všetkých systémov včasného varovania. Nie je to samostatný systém. Musí to byť spojené so všetkou protivzdušnou obranou.“
Odborník tvrdí, že bez toho, aby bol integrovaný, je nepoužiteľný.
Nízke náklady a munícia, ktorá nikdy nedôjde
Jeho hlavnou výhodou oproti Iron Dome sú relatívne nízke náklady. Iron Dome síce patrí k najlepším protivzdušným systémom na svete s účinnosťou až 90 %, no náklady na likvidáciu jedného cieľa sa pohybujú od 20 000 do 150 000 dolárov.
Navyše, teroristi z Hamasu sa ho pokúšali zachytiť množstvom vypálených rakiet, ktoré sa len v prvý deň útoku na Izrael pohybovali na hranici 2 200 kusov. Izrael preto potrebuje veľké množstvo munície.
Iron Beam by mal zredukovať náklady na muníciu a zároveň zabezpečí, že tak skoro nedôjde. Naopak, je prakticky neobmedzená. Náklady na likvidáciu jedného cieľa by sa mohli pohybovať na úrovni 2 000 dolárov, uvádza Die Welt. Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett dokonca hovoril o 3,5 dolároch.
Systém má byť určený na likvidáciu dronov a rakiet. Likvidovať ich však môže na oveľa kratšie vzdialenosti, a to od niekoľkých stoviek do siedmich kilometrov. Oproti tomu Iron Dome dokáže likvidovať ciele až do 70 kilometrov.
Laserový lúč Iron Beamu musí vo vzduchu na niekoľko sekúnd presne sledovať objekt, ktorý má zničiť. Následne doň vypáli dieru s maximálnou presnosťou, ako to robí napríklad zvárací horák. Tým objekt zničí.
Iron Beam je ideálny na krátke vzdialenosti
Problémom pre systém môže byť počasie. Vlhkosť a daždivé počasie spomaľujú laser. Môže trvať až päť sekúnd, kým systém odsleduje cieľ a zničí ho. Preto by nebol účinný proti rýchlym salvám.
Iron Beam zrejme pre vyššie uvedené nevýhody nikdy nedokáže nahradiť Iron Dome. Môže sa stať ale jeho účinným doplnkom, ktorý bude hrať významnú rolu v moderných vojnách. Od vojny na Ukrajine môžeme pozorovať nárast hybridných zbraní, akými sú drony.
Z tejto taktiky sa poučili aj teroristi z Hamasu, ktorí použili drony na likvidovanie izraelských tankov a iných vojenských cieľov. Práve ako ochrana proti dronom sa javí systém Iron Beam ako ideálny.
Izraelčania ho môžu nasadiť aj proti projektilom, ktoré sa strieľajú na krátke vzdialenosti, ako sú mínomety. S nimi si nevie Iron Dome poradiť. Tu by systém výrazne zredukoval šance, že vojaci budú zasiahnutí šrapnelom.
Za novinkou stojí izraelská zbrojná spoločnosť Rafael Advanced Defense Systems, ktorá spojila sily so zbrojárskym gigantom Lockheed Martin. O systém prejavili záujem aj iné armády sveta. Podľa medializovaných informácií aj Ukrajina, ktorá by v ňom našla ochranu proti samovražedným dronom, ktoré Rusku dodáva Irán. Iron Beam je vysoko mobilný.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: News Nation, The Telegraph, Die Welt