Izrael oznámil svoje požiadavky na ukončenie vojny v Libanone: Žiada voľný vstup do vzdušného priestoru

  • Izrael predložil USA požiadavky na ukončenie vojny s militantným hnutím
  • Chce vojenskú kontrolu nad južným Libanonom a slobodu pre svoje letectvo
  • Libanon tieto podmienky odmieta, čo môže viesť k eskalácii konfliktu
libanon
TASR/AP, Hussein Malla
  • Izrael predložil USA požiadavky na ukončenie vojny s militantným hnutím
  • Chce vojenskú kontrolu nad južným Libanonom a slobodu pre svoje letectvo
  • Libanon tieto podmienky odmieta, čo môže viesť k eskalácii konfliktu

Izrael predložil Spojeným štátom návrh na diplomatické riešenie konfliktu v Libanone, ktoré obsahuje niekoľko kľúčových požiadaviek.

Dokument s týmito podmienkami bol odovzdaný minulý týždeň, krátko pred plánovanou návštevou amerického vyslanca Amosa Hochsteina v Bejrúte.

Ako uvádza spravodajský portál Axios, tento krok má veľký význam v kontexte prebiehajúcej vojny s H*zballáhom, militantným hnutím podporovaným Iránom.

Izraelské podmienky: Aktívna sila a vzdušná dominancia

Izraelské podmienky na ukončenie konfliktu sú spojené s dvoma hlavnými požiadavkami.

Po prvé  – Izrael žiada, aby jeho armáda mohla využívať „aktívnu silu“ na zabránenie H*zballáhu znovu vybudovať svoje vojenské kapacity v južnom Libanone, ktorý leží pri hranici s Izraelom. Táto „aktívna sila“ zahŕňa nielen vojenské zásahy, ale aj možnosť vykonávať preventívne opatrenia proti ozbrojovaniu H*zballáhu.

Po druhé – Tel Aviv požaduje slobodu pohybu pre svoje letectvo v libanonskom vzdušnom priestore. Tieto požiadavky sú v priamom rozpore s Rezolúciou OSN 1701, ktorá stanovuje, že za udržiavanie prímeria medzi Izraelom a H*zballáhom sú zodpovedné Libanonské ozbrojené sily (LAF) a Mierové sily OSN (UNIFIL), uvádza TASR.

„Hovoríme o posilnenej verzii rezolúcie 1701. Naša hlavná správa je, že ak libanonská armáda a UNIFIL urobia viac, IDF (Izraelské obranné sily) urobia menej,“ povedal jeden z izraelských predstaviteľov pre Axios.

Problémy s prijatím požiadaviek

Ako však uviedol nemenovaný americký predstaviteľ pre Axios, je veľmi nepravdepodobné, že by Libanon a medzinárodné spoločenstvo súhlasili s týmito podmienkami.

„Tieto požiadavky by dramaticky narušili suverenitu Libanonu,“ uviedol. Libanonský parlamentný predseda Nabih Berri pre Al-Arabiya potvrdil, že libanonská vláda odmieta akékoľvek zmeny v Rezolúcii 1701, a teda aj požiadavky, ktoré by jej obsah narušili.

Diplomatické rokovania v Bejrúte

Americký vyslanec Amos Hochstein pricestoval do Bejrútu v pondelok, aby diskutoval o možných diplomatických riešeniach konfliktu.

Očakáva sa, že sa stretne s libanonským premiérom Nadžíbom Míkátím, ako aj s ďalšími kľúčovými politickými predstaviteľmi Libanonu.

Hochstein sa sústredí na podporu výraznejšieho nasadenia libanonskej armády v južnom Libanone. Americkí a izraelskí predstavitelia uviedli, že Hochstein chce, aby bolo do tejto oblasti vyslaných najmenej 8000 libanonských vojakov.

Okrem toho sa plánuje rozšírenie mandátu UNIFIL-u, aby bolo možné lepšie kontrolovať ozbrojené skupiny, ktoré nie sú pod kontrolou libanonskej vlády.

H*zballáh a jeho financovanie

Nedávne udalosti v Libanone poukazujú na dôležitosť hospodárskej podpory H*zballáhu zo strany Iránu. Izraelské letectvo nedávno uskutočnilo nálety na ciele spojené s bankou H*zballáhu vrátane jednej budovy v Bejrúte.

Podľa izraelského spravodajského dôstojníka táto banka dostáva každoročne stovky miliónov dolárov od Iránu a zohráva kľúčovú úlohu vo financovaní aktivít H*zballáhu. „Táto banka funguje nezávisle od libanonského finančného systému,“ uviedol dôstojník.

Neposkytovanie dostatočnej ochrany

Po vojne medzi Izraelom a H*zballáhom v roku 2006 prijala OSN Rezolúciu 1701, ktorá mala zabezpečiť prímerie a zabrániť ďalšiemu budovaniu vojenských štruktúr H*zballáhu v južnom Libanone.

Avšak od toho času sa ukázalo, že UNIFIL prispel k presadzovaniu tejto rezolúcie len veľmi málo, keďže podľa rezolúcie má slúžiť iba ako podporná sila pre libanonskú armádu, ktorá nedokázala úspešne vytlačiť ozbrojené skupiny z danej oblasti.

H*zballáh si teda dokázal vybudovať rozsiahlu vojenskú infraštruktúru v južnom Libanone, čo je v priamom rozpore s rezolúciou.

Výhľad do budúcnosti

Konflikt medzi Izraelom a H*zballáhom predstavuje komplexný problém, ktorý zahŕňa medzinárodné politické záujmy, vojenské stratégie a regionálnu stabilitu.

Izraelské požiadavky na kontrolu južného Libanonu a voľnosť pohybu v libanonskom vzdušnom priestore sú kľúčovými bodmi, ktoré by mohli destabilizovať región, ak by neboli správne riešené.

Diplomatické úsilie, ktoré vedie Amos Hochstein, sa sústreďuje na hľadanie kompromisného riešenia, ktoré by umožnilo zastaviť vojenské aktivity a obnoviť mier.

Zdroje: Axios, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá