Izrael pripravil vláde 20-ročný nedobytný bunker. Podzemný systém prepojili s ministerstvom

  • Izrael pripravil podzemný bunker v Jeruzaleme na ochranu vysokopostavených predstaviteľov
  • Útoky zo strany Iránu a H*zballáhu sa očakávajú
Nový projekt (1)
Ilustračné foto TASR/Naama Grynbaum/Pool Photo via AP , Unsplash/Florian Pinkert
  • Izrael pripravil podzemný bunker v Jeruzaleme na ochranu vysokopostavených predstaviteľov
  • Útoky zo strany Iránu a H*zballáhu sa očakávajú

Bezpečnostná služba Šin Bet pripravila v Jeruzaleme podzemný bunker, známy aj ako Národné riadiace centrum, ktorý je schopný odolať rôznym zbraniam a slúži na ochranu vysokopostavených predstaviteľov počas vojnových konfliktov.

Správu o tomto zariadení zverejnil v nedeľu spravodajský portál Walla. Bunker bol údajne postavený pred takmer 20 rokmi a je prepojený so sídlom ministerstva obrany v Tel Avive, informuje izraelský denník The Times of Israel.

Obavy z útokov

Táto príprava súvisí s obavami z možných útokov zo strany Iránu a H*zballáhu. Premiér Benjamin Netanjahu a ďalší vysokopostavení predstavitelia rozhodli o jeho príprave na použitie v súvislosti s eskalujúcim napätím na Blízkom východe.

Irán a jeho spojenci vrátane H*zballáhu a palestínskej islamistickej skupiny H*mas obvinili Izrael z nedávnych atentátov na ich lídrov, čo ešte viac zvýšilo napätie v regióne.

Nedávne incidenty

Vodca H*masu Ismáíl Haníja zahynul pri výbuchu v Teheráne, pričom Izrael sa oficiálne neprihlásil k zodpovednosti za jeho smrť.

Vojenský veliteľ H*zballáhu Fuád Šukr bol zabitý neďaleko Bejrútu, pričom Izrael sa k tomuto útoku prihlásil.

Irán a H*zballáh sľúbili pomstu za tieto vraždy, čo ešte viac zvýšilo napätie na pozadí prebiehajúcej vojny medzi Izraelom a H*masom v pásme Gazy a útokov H*zballáhu na sever Izraela.

Pripravenosť bunkra

Národné riadiace centrum bolo vybudované za miliardy šekelov po druhej libanonskej vojne v roku 2006 a jeho presná poloha a hĺbka zostávajú utajené.

Bunker môže pojať stovky ľudí a slúži nielen vláde, ale aj ďalším dôležitým civilným orgánom. Jeho príprava na použitie v súčasnom čase naznačuje závažnosť hrozby zo strany Iránu a H*zballáhu.

Minulé použitie a súčasné napätie

Bunker sa nepoužíval počas posledných 10 mesiacov izraelskej vojny v Gaze.

Naposledy bol použitý v roku 2018, keď premiér Netanjahu nariadil, aby sa tam konali zasadnutia bezpečnostného kabinetu.

Napätie v regióne sa zvýšilo od 7. októbra, keď H*mas viedol ničivý útok na Izrael, pri ktorom zahynulo približne 1200 ľudí a bolo zajatých 251 rukojemníkov.

Izrael odpovedal vojenskou kampaňou proti H*masu, zatiaľ čo H*zballáh začal útočiť na severnú hranicu Izraela.

Irán sa rozhoduje, či „potrestá“ Izrael

Irán obvinil Izrael z nestability na Blízkom východe a vyhlásil, že jeho prípadné kroky proti Izraelu sú zamerané na nastolenie stability, informuje americký denník Washington Post.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanání uviedol, že Irán sa nesnaží eskalovať napätie v regióne, ale ak sa rozhodne „potrestať“ Izrael, bude to v záujme regionálnej stability.

Jordánsky minister zahraničných vecí Ayman Safadi navštívil Teherán, aby odovzdal posolstvo jordánskeho kráľa Abdullaha II. týkajúce sa „nebezpečnej eskalácie“ v regióne.

Jordánsko, blízky spojenec Západu, pomohlo v apríli zachytiť iránske zbrane smerujúce na Izrael. Safadi sa stretol s iránskym prezidentom Masúdom Pezeskianom, ktorý označil atentát na vodcu H*masu Ismaila Haníju za „veľkú chybu“, ktorá nezostane bez odozvy.

Organizácia islamskej spolupráce zvolala na stredu osobitné zasadnutie ministrov zahraničných vecí v saudskoarabskej Džidde, kde sa bude diskutovať o vojne v Gaze, zabití Haníju a izraelských „agresiách“ voči Iránu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zorganizoval zasadnutie bezpečnostného kabinetu, aby prediskutoval prípravy na možný protiúder, a zdôraznil, že Izrael je odhodlaný postaviť sa proti Iránu a jeho zástupcom „na každom fronte a v každej oblasti“.

Zdroje: The Times of Israel, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá