Izrael sa pripravuje na vojnu s Iránom. Nacvičuje nebezpečný letecký manéver

  • Izrael cvičil diaľkový let hlboko za nepriateľskými líniami
  • Vybral si na to lietadlá, ktoré by dokázali zasiahnuť Irán
izraelské F-35 a F-15
reprofo X/IAF
  • Izrael cvičil diaľkový let hlboko za nepriateľskými líniami
  • Vybral si na to lietadlá, ktoré by dokázali zasiahnuť Irán

Spojené štáty a ich spojenci sa snažia pomocou diplomacie zabrániť najhoršiemu – širšej vojne medzi Iránom a Izraelom. Washington verí, že to, či Teherán zaútočí, bude vo veľkej miere závisieť od výsledkov rokovaní o prímerí v Gaze.

Medzi krajinami panuje dlhodobé napätie, ktoré sa zhoršilo, keď Irán pohrozil odvetou Izraelu za nedávne zabitie šéfa politickej kancelárie H*masu, Ismáíla Haníju v Teheráne. Odveta vytvára obavy, že by mohla eskalovať do väčšej vojny na Blízkom východe.

Ako sme ale informovali, autority Izraela si myslia, že situácia je stratená a vojna medzi krajinami „neodvratná“. Svedčia o tom nielen vyhlásenia Izraelčanov, ale aj skutky izraelskej armády, ktoré majú vyslať Iránu jasný odkaz. Tým má byť varovanie, že vzdušné sily Izraela sú pripravené na konflikt.

Izraelské vzdušné sily nacvičovali tankovanie paliva počas letu, a zároveň diaľkový let hlboko za nepriateľskými líniami. Do cvičenia sa zapojili stíhačky F-15 a F-35 i tankovacie lietadlo Boeing 707.

F-35 by dokázali zaútočiť na ciele v Iráne, má to však niekoľko háčikov 

Práve stíhačky F-15 a F-35 by mohli byť zapojené do útokov na iránske ciele. Nešlo by však o ľahkú úlohu. Izrael a Irán sú v najbližších bodoch od seba vzdialené na 900 kilometrov, uvádza Al-Džazíra. Iránske jadrové reaktory a vojenské základne sú vzdialené viac ako 2 000 kilometrov.

Stíhačky F-35 majú dolet 2 220 kilometrov, čo znamená, že by bez potreby natankovať zvládli len útok na začiatku hraníc Iránu. Ak by chceli zasiahnuť ciele, ktoré by Irán skutočne boleli, museli by počas letu tankovať.

Medializované síce boli izraelské výtvory – prídavné palivové nádrže pre F-35, ktoré by im umožnili prekonať väčšiu vzdialenosť, no i tak by to Izraelčania nemali jednoduché.

Irán a Izrael nie sú susedia, to znamená, že izraelské stíhačky by museli prekonať aj vzdušný priestor susedných krajín, ako je Sýria, Irak, Jordánsko či Libanon.

IAF-F-35I-2016-12-13_(cropped)
zdroj: Wikimeida/IDF, Major Ofer

So Sýriou nemá Izrael dobré vzťahy a dalo by sa hovoriť prakticky o nepriateľstve. Damask má, naopak, dobré vzťahy s Iránom, ktorý podporoval sýrskeho diktátora Bašára Asada v občianskej vojne. Nedávno sa Izraelu podarilo zlikvidovať v Sýrii vysokopostaveného veliteľa islamských revolučných gárd.

Nie práve priateľské pomery majú aj s Libanonom, z ktorého územia na Izrael útočí teroristické hnutie Hiz*alláh.

Lepšie vzťahy má Izrael s Jordánskom, ktoré patrí k najbližším spojencom židovského štátu v regióne. Je však veľmi nepravdepodobné, že by Jordánsko povolilo preletieť jeho územím a zaútočiť na Irán.

Izrael by sa mohol pokúsiť obísť sýrske vzdušné sily rušením v podobe elektronického boja alebo kybernetickým útokom. Druhý menovaný prostriedok použil už v roku 2007, keď podnikol nálety na sýrsky jadrový reaktor.

Izrael by relatívne mohol použiť prídavné palivové nádrže, ktoré údajne majú zachovať stealth podpis lietadla. V takom prípade by sa im mohlo podariť nepozorovane preniknúť hlboko do iránskeho územia bez potreby tankovať.

USA tvrdia, že vyjednávania boli produktívne 

Spojené štáty ale tvrdia, že vyjednávania o mieri v Gaze pokročili najviac za posledné mesiace.

Mediátori sa opäť stretnú budúci týždeň v Káhire a vyjadrili nádej, že by tam mohli uzavrieť dohody. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Všetci účastníci sa počas uplynulých 48 hodín zhodli na tom, že tu zavládla nová atmosféra, vďaka ktorej sa všetko dotiahne do konca,“ povedal nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy.

Uviedol, že USA spolu s mediátormi z Kataru a Egypta v piatok predložili kompromisný návrh, ktorý eliminuje takmer všetky rozdiely medzi stranami zapojenými do rokovaní.

„Dosiahli sme veľký pokrok vo viacerých otázkach, na ktorých sme pracovali,“ povedal predstaviteľ.

Vo štvrtok sa začalo záverečné kolo niekoľkomesačných rokovaní medzi Izraelom a sprostredkovateľmi o ukončení konfliktu v Pásme Gazy. Palestínska militantná skupina Ha*as sa priamo nezúčastnila na rokovaniach, ale bola informovaná o ich priebehu. Budúci týždeň sa stretnú pracovné skupiny, ktoré budú diskutovať o zozname zajatcov, ich postupnom prepúšťaní a o ďalších dôležitých otázkach.

Zdroje: Al-Džazíra, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá