Izrael sa stáva Silicon Valley s lekárskym konope
- Izrael môže ísť príkladom mnohým krajinám, ako oživiť ekonomiku a zároveň pomôcť ľuďom.
- Izrael môže ísť príkladom mnohým krajinám, ako oživiť ekonomiku a zároveň pomôcť ľuďom.
Celé dni je v skelníkoch riadených počítačom s desiatkami kamier monitorovaných vyše 200 kmeňov unikátnych rastlín. Zavlažovanie, hnojivo a svetlá sa neustále prispôsobujú, až kým nie je rastlina v plnom kvete. Následne sú niekoľko dní testované ich pestovateľmi, ktorí posudzujú, či sú rastliny pripravené k ďalšiemu spracovaniu.
zdroj fotografie:bloomberg.com
Orchidea? Len ťažko. Kyslý zápach konope preniká až do budovy, kde sídli spoločnosť s názvom Breath of Life Pharma. Tá sa usiluje, aby sa Izrael stal globálnym centrom pre výskum lekárskej konope. Účinné zložky z rastlín sú doručované viac ako 25-tisícom ľuďom, trpiacim chorobami ako je rakovina, epilepsia alebo chronická bolesť. Počet pacientov sa pritom stále zvyšuje, a tak sa vytvára domáci trh s hodnotou presahujúcou 250 miliónov eur.
zdroj fotografie:bloomberg.com
Spoločnosť má však medzinárodný charakter, keďže na izraelskú firmu sa obracajú aj veľký hráči ako je USA, kde sa nesmú štúdie tohto typu vykonávať. V 29 štátoch USA je povolené lekárske využitie marihuany, aj napriek zákazu zo strany federálneho zákona. Nezáleží tak, či daný štát látku zakazuje alebo nie, stále pôjde podľa federálneho zákona o nelegálnu činnosť. Až na niekoľko výnimiek, lekársky výskum mimo malých vedeckých štúdií,nie je povolený. S príchodom Donalda Trumpa do Bieleho domu sa zrejme veci tak skoro nezačnú meniť. Tu nastupuje Izrael so svojimi nie príliš prísnymi reguláciami, v ktorých vidí veľa amerických firiem potenciál na ďalší rast.
zdroj fotografie:bloomberg.com
V Izraeli podľa vnútroštátnych predpisov môžu pacienti drogu fajčiť a prehĺtať v tekutej forme. Týka sa to zdravotných stredísk, ktoré boli schválené vládou a majú licencie na distribúciu kvetov a olejov z rastliny. Izrael v najbližších rokoch očakáva príchod mnohých zahraničných spoločností, ktoré budú mať záujem za týchto podmienok vykonávať výskum. Nedostatku „suroviny“ sa neobávajú. Disponujú množstvom štandardného farmaceutického konope, ktoré ročne postačí aj 300 spoločnostiam pre potreby výskumu.
zdroj fotografie:bloomberg.com
Zo strany spotrebiteľov je prijatie konope veľmi pozitívne čo sa týka liečebných ale aj rekreačných účelov. Legálny trhu marihuany sa má v globálnom merítku naozaj dariť. Očakáva sa rast na 133 miliárd eur už v roku 2020 z 27.5 miliárd v roku 2015. Len firma Breath of Life plánuje zvýšenie svojej skleníkovej výroby desaťnásobne, a to v najbližších 12 mesiacoch. V druhej polovici budúceho roka sa chce spoločnosť venovať najmä objavovaniu nových kmeňov a vývoju nových liekov. Dúfa, že podmienky v Izraeli prilákajú aj podnikateľov zo zahraničia, ktorým sa tu oplatí podnikať viac ako v USA, či už z časového hľadiska alebo z hľadiska nákladov.
Izraelská vláda vidí konope ako ekonomickú príležitosť. Minister poľnohospodárstva sa vyjadril, že jeho ministerstvo sa bude snažiť nájsť najlepší možný spôsob pestovania a následnej distribúcie lokálne vypestovaného konope. Ministerstvo zdravotníctva tu má dokonca aj špeciálne oddelenie venujúce sa konope a jeho lekárskemu využitiu. To sa snaží o rozširovanie počtu licencií pre pestovateľov, lekárov a pacientov. Malo by to postupom času viesť k očakávanému rozširovaniu miestneho trhu a následnému exportu.
zdroj fotografie:timesofisrael.com
V Colorade minulý rok vzrástol predaj konope na takmer 1 miliardu (cca 965 miliónov eur), marihuana sa stala druhým najväčším zdrojom daňových príjmov v hodnote v prepočte 2,28 miliárd eur a taktiež sa vytvorilo 18-tisíc nových pracovných miest. Marihuana sa môže stať pre izraelskú ekonomiku rovnako dôležitou ako technologické odvetie, ktoré tvorí 40 % exportu krajiny. Celkové tržby v zahraničí vytvárajú až tretinu izraelského hrubého domáceho produktu.
zdroj:bloomberg.com zdroj titulnej fotografie:fotolia.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti