Irán odpovie na izraelský útok v „primeranom čase“: Konflikt medzi krajinami prudko eskaluje

  • Izraelský letecký útok na iránske vojenské ciele vyvolal hrozby odplaty zo strany Teheránu
  • Napätie medzi oboma krajinami eskaluje, pričom medzinárodné spoločenstvo volá po deeskalácii
Ebráhím Raísí
TASR/AP, Vahid Salemi
  • Izraelský letecký útok na iránske vojenské ciele vyvolal hrozby odplaty zo strany Teheránu
  • Napätie medzi oboma krajinami eskaluje, pričom medzinárodné spoločenstvo volá po deeskalácii

V posledných dňoch došlo k výraznému nárastu napätia medzi Izraelom a Iránom po tom, čo izraelské letectvo uskutočnilo úspešné útoky na iránske vojenské objekty, vrátane zariadení na výrobu rakiet.

Táto operácia, ktorú potvrdil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, bola súčasťou širšieho kontextu vojny Izraela s Iránom a jeho proxy skupinami, ako sú H*zballáh a H*mas.

Netanjahu vyhlásil, že útok bol „presný a silný“ a dosiahol všetky svoje ciele, vrátane zničenia raketových výrobných kapacít, ktoré by mohli byť použité proti Izraelu, informuje denník The Jerusalem Post.

Reakcia Iránu a hrozby odplaty

Irán na tieto útoky reagoval vyhrážkami, pričom najvyšší iránsky vodca Ali Chameneí varoval Izrael pred „nesprávnymi kalkuláciami“.

Napriek tomu iránski predstavitelia zdôraznili, že hoci nechcú vojnu, budú brániť svoju krajinu a odpovedať na izraelskú agresiu v „primeranom čase“. Toto napätie eskaluje, pričom obe krajiny zostávajú v stave pripravenosti na ďalší konflikt, píšu americké noviny CNN.

Tieto útoky sú súčasťou širšieho konfliktu medzi Izraelom a Iránom, ktorý trvá už niekoľko rokov. Irán podporuje proxy skupiny, ako sú H*mas a H*zballáh, ktoré sú výraznými aktérmi v bojoch proti Izraelu v pásme Gazy a na severnej hranici.

Izraelské vojenské sily však dokázali výrazne narušiť infraštruktúru týchto skupín a oslabiť ich raketové a vojenské kapacity, čím oslabil iránsku pozíciu na Blízkom východe.

Významný zásah proti iránskym raketovým kapacitám

Jednou z najvýznamnejších súčastí izraelskej operácie bolo zničenie zariadení na miešanie pevného raketového paliva, čo značne poškodilo iránske kapacity na výrobu rakiet.

Podľa odborníkov, ktorí sa zdôverili pre Jerusalem Post, bude pre Irán veľmi ťažké tieto zariadenia nahradiť, čo výrazne obmedzí jeho schopnosť produkovať balistické rakety vo veľkom množstve.

Tento zásah má potenciál zmeniť dynamiku konfliktu a oslabiť iránske vojenské schopnosti v budúcnosti.

Satelitné snímky potvrdzujú rozsah škôd

Zatiaľ čo iránski predstavitelia minimalizovali škody spôsobené útokmi, nezávislé analýzy satelitných snímok ukazujú, že škody na vojenských objektoch boli významné.

Útoky zasiahli aj objekty spojené s iránskym defunktným jadrovým programom, čo vyvoláva obavy o možné opätovné zneužitie týchto zariadení. Tento útok má významný dopad na vojenské kapacity Iránu.

Medzinárodné spoločenstvo, vrátane USA a OSN, vyzýva na deeskaláciu konfliktu, obávajúc sa rozšírenia vojny do širšieho regionálneho konfliktu.

Americký prezident Joe Biden zdôraznil potrebu ukončenia priamej výmeny útokov medzi týmito dvoma krajinami. Napriek týmto výzvam sa zdá, že Izrael aj Irán sú pripravené pokračovať v eskalácii, pričom izraelskí predstavitelia varovali, že sú pripravení reagovať na akúkoľvek ďalšiu hrozbu.

Odveta Izraela proti Iránu

Potenciálne dôsledky pre celý región

Výsledkom týchto udalostí je, že konflikt medzi týmito dvoma regionálnymi veľmocami má potenciál prerásť do širšieho vojnového scenára, ktorý by mohol destabilizovať celý Blízky východ.

V prípade eskalácie by mohlo dôjsť k výrazným škodám nielen pre Izrael a Irán, ale aj pre ďalšie krajiny v regióne, čo by mohlo mať katastrofálne následky.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Jerusalem Post, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá