Izrael začne s vysídľovaním Gazy: Minister obrany podporuje plán Trumpa, EÚ je zásadne proti
- Izraelský minister obrany označil Trumpov plán presídlenia za „odvážny“
- Podľa neho chce umožniť Palestínčanom odísť do rôznych krajín sveta

- Izraelský minister obrany označil Trumpov plán presídlenia za „odvážny“
- Podľa neho chce umožniť Palestínčanom odísť do rôznych krajín sveta
Izraelský minister obrany Israel Katz nariadil izraelským obranným silám (IDF) vypracovať komplexný plán na „dobrovoľné“ vysídlenie obyvateľov Pásma Gazy. Toto rozhodnutie prišlo v priamej nadväznosti na nedávne vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Už dlhšie hovorí o možnom presídlení Palestínčanov, čo okamžite vyvolalo vlnu medzinárodných kontroverzií a diskusií.
Katz vo svojom vyhlásení označil Trumpov návrh za „odvážny plán“, ktorý by podľa jeho slov mohol umožniť veľkej časti obyvateľstva Gazy presun do rôznych krajín sveta. Informuje o tom portál The Times of Israel.
Detaily plánu
Minister obrany pritom dôrazne poukázal na súčasnú situáciu v Pásme Gazy, kde podľa jeho slov Ha*as zneužíva miestnych obyvateľov ako ľudské štíty a vybudoval rozsiahlu teroristickú infraštruktúru priamo medzi civilným obyvateľstvom. Katz tvrdí, že Ha*as drží obyvateľov ako rukojemníkov a systematicky ich vydiera prostredníctvom kontroly nad distribúciou humanitárnej pomoci.
Detaily navrhovaného plánu zahŕňajú viaceré možnosti odchodu – od využitia pozemných hraničných priechodov až po špeciálne opatrenia pre leteckú a námornú prepravu. V rámci svojho vyhlásenia minister obrany špecificky menoval potenciálne cieľové destinácie, medzi ktorými figurujú krajiny ako Španielsko, Írsko a Nórsko.
Tieto štáty podľa jeho slov vzniesli „falošné obvinenia“ voči Izraelu v súvislosti s vojnou proti Ha*asu. Katz argumentuje, že prípadné odmietnutie prijatia palestínskych utečencov týmito krajinami by jasne odhalilo ich pokrytectvo v prístupe k celej situácii.
Osobitná pozornosť bola venovaná Kanade, ktorú Katz vyzdvihol pre jej „organizovaný imigračný program“ a predchádzajúce prejavy ochoty prijať obyvateľov Gazy. Tento aspekt plánu predstavuje podľa izraelského ministra obrany konkrétny príklad realizovateľnosti navrhovaného riešenia.
Netanjahu podporuje Trumpovu myšlienku
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nadväzujúcom rozhovore pre Fox News vyjadril podporu myšlienke amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zdôraznil, že nevidí nič problematické na tom, aby ľudia, ktorí chcú odísť, dostali túto možnosť. Informuje o tom TASR.
„Môžu odísť, potom sa môžu vrátiť, môžu sa premiestniť a vrátiť. Ale Pásmo Gazy je potrebné obnoviť,“ uviedol Netanjahu. Medzinárodná reakcia na tento návrh bola však prevažne odmietavá. Európska únia (EÚ) prostredníctvom svojho hovorcu pre zahraničnú politiku jednoznačne deklarovala, že Pásmo Gazy považuje za neoddeliteľnú súčasť budúceho palestínskeho štátu.
EÚ trvá na riešení v podobe dvoch štátov
EÚ zároveň dôrazne trvá na tom, že riešenie v podobe dvoch štátov predstavuje „jedinú cestu“ k dosiahnutiu trvalého mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vo svojom vyhlásení zdôraznila naliehavú potrebu obnovy Pásma Gazy a vyjadrila pripravenosť Európy významne prispieť k tomuto „obrovskému medzinárodnému záväzku“.
Potvrdila tiež širší konsenzus v tom, že Ha*as nesmie v budúcnosti zohrávať žiadnu úlohu v správe palestínskej enklávy. Francúzska diplomacia zaujala ešte razantnejší postoj. Explicitne odmietla akékoľvek násilné vysídlenie Palestínčanov a opätovne potvrdila svoj pevný záväzok k dvojštátnemu riešeniu.
Podobne sa vyjadril aj turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan. Poukázal na existujúci medzinárodný konsenzus ohľadom dvojštátneho riešenia, pričom východný Jeruzalem by mal slúžiť ako hlavné mesto suverénneho palestínskeho štátu. Situácia v regióne zostáva naďalej mimoriadne napätá, aj keď 19. januára vstúpila do platnosti dohoda o prímerí medzi Ha*asom a Izraelom.
Minister Katz v tejto súvislosti argumentuje, že obyvateľom Gazy by mala byť poskytnutá základná „sloboda odísť a emigrovať, ako je to bežné kdekoľvek na svete“. Dodáva pritom, že Trumpov plán by mohol významne prispieť k „rehabilitačným plánom v demilitarizovanej Gaze, ktorá nebude predstavovať hrozbu v ére po Ha*ase“.
Závažné otázky ohľadom palestínskeho obyvateľstva
Tento kontroverzný návrh vyvoláva množstvo závažných otázok týkajúcich sa budúcnosti palestínskeho obyvateľstva a dlhodobej stability celého regiónu. Zatiaľ čo izraelská vláda vidí v „dobrovoľnom“ vysídlení možné riešenie súčasnej krízy, medzinárodné spoločenstvo vrátane EÚ a susedných arabských krajín tento prístup jednoznačne odmietajú. Trvajú pritom na zachovaní územnej celistvosti budúceho palestínskeho štátu.
Od 25. januára Trump opakovane navrhoval, aby Palestínčanov v Gaze prijali susedné arabské krajiny ako Egypt či Jordánsko. Tieto štáty to však kategoricky odmietli.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Times of Israel, TASR