Izraelské útoky na mierové jednotky OSN vyvolávajú kritiku. Vyše 40 krajín sa voči nim ohradilo
- Izrael čelí kritike za útoky na UNIFIL
- Svetoví lídri vrátane Bidena požadujú okamžité zastavenie útokov a vyšetrenie incidentov
- Izrael čelí kritike za útoky na UNIFIL
- Svetoví lídri vrátane Bidena požadujú okamžité zastavenie útokov a vyšetrenie incidentov
Nedávne útoky izraelských síl na Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) vyvolali širokú medzinárodnú kritiku a otázky o dodržiavaní medzinárodného práva.
Podľa vyjadrenia UNIFIL-u vnikli izraelské tanky Merkava násilne do jedného z ich stanovíšť, čím nielenže porušili suverenitu mierových síl, ale priamo ohrozili ich bezpečnosť.
Incident, pri ktorom tanky prerazili bránu stanovišťa a vyžadovali zhasnutie svetiel, trval 45 minút, po ktorých tanky odišli. V nasledujúcich hodinách došlo k streľbe len 100 metrov od tábora UNIFIL-u, čo spôsobilo zdravotné problémy u viacerých príslušníkov mierových síl.
Silná medzinárodná reakcia
Predsedníčka talianskej vlády Giorgia Meloniová vyjadrila izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi svoje znepokojenie a zdôraznila, že útoky na UNIFIL sú „neprijateľné“ a „v rozpore s mandátom Bezpečnostnej rady OSN. Je absolútne nevyhnutné, aby bola bezpečnosť personálu UNIFIL-u zaručená za každých okolností,“ uviedla Meloniová, informuje TASR.
Podobné stanoviská zaujali lídri Francúzska a Španielska, ktorí incidenty označili za „neospravedlniteľné“ a požadovali ich okamžité zastavenie.
Americký prezident Joe Biden takisto dôrazne vyzval Izrael, aby ukončil útoky na UNIFIL, a pripomenul, že mierové sily sú tam na podporu stability, nie ako aktívni účastníci konfliktu.
UNIFIL statement:
Early this morning, peacekeepers at a UN position in Ramyah observed three platoons of IDF soldiers crossing the Blue Line into Lebanon.
— UNIFIL (@UNIFIL_) October 13, 2024
Biden uviedol, že „absolútne a rozhodne“ požaduje zastavenie násilia voči mierovým silám OSN, píše BBC.
Misia UNIFIL, ktorá bola založená v roku 1978, pôvodne slúžila na potvrdenie stiahnutia izraelských síl z Libanonu a udržiavanie mieru v tejto citlivej oblasti.
V roku 2006 jej mandát rozšírili, aby monitorovala dodržiavanie prímeria medzi Izraelom a H*zballáhom.
Porušenie medzinárodného práva
Útoky na UNIFIL predstavujú vážne porušenie medzinárodného práva a mierovej dohody medzi Izraelom a Libanonom.
Mierové jednotky pôsobia v oblasti na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a ich úlohou je monitorovať situáciu na hranici, kde pokračujú izraelské operácie proti hnutiu H*zballáh.
Izrael však v posledných dňoch eskaloval napätie a požiadal mierové sily, aby opustili oblasť, čo UNIFIL odmietol.
Andrea Tenentiová, hovorkyňa UNIFIL-u, potvrdila, že napriek opakovaným požiadavkám izraelských síl jednotky v pohraničí zostávajú, čo posilňuje záväzok OSN udržať mier a stabilitu v regióne.
Výzvy na vyšetrenie
Ako informuje portál Politico, celkom 40 krajín zapojených do misie UNIFIL vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom útoky odsúdili a vyzvali na nezávislé vyšetrovanie.
„Takéto akcie sa musia okamžite zastaviť a mali by sa náležite vyšetriť,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila poľská misia pri OSN. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že úloha UNIFIL-u je „mimoriadne dôležitá“ pre zachovanie mieru v regióne.
Riziká eskalácie
Izraelské akcie voči UNIFIL môžu mať ďalekosiahle dôsledky a môžu viesť k ďalšej destabilizácii regiónu. Bezpečnosť mierových síl by mala byť prioritou a nie nástrojom na eskaláciu konfliktu. Podľa mnohých analytikov je nezávislé vyšetrovanie potrebné na to, aby sa zabezpečila ochrana práv mierových jednotiek a udržanie stability na Blízkom východe.
Tieto incidenty sú smutným pripomenutím, že mierové misie OSN čelia neustále rizikám, a to aj zo strany krajín, ktoré by mali ich úlohu rešpektovať. Ak sa takéto útoky nebudú riešiť na najvyššej úrovni, môže to oslabiť dôveryhodnosť medzinárodného práva a vytvoriť nebezpečný precedens pre budúce misie OSN.
Zdroje: TASR, Politico, BBC