Izraelské vojačky zachytili prípravu na veľký útok. Vedenie armády ich odignorovalo
- Izraelské vojačky si mesiace pred útokom všimli nezvyčajné správanie teroristov z Hamasu
- Nahlásili to vedeniu, rovnako ako rádioamatéri. Vedenie obe skupiny odignorovalo
- Izraelské vojačky si mesiace pred útokom všimli nezvyčajné správanie teroristov z Hamasu
- Nahlásili to vedeniu, rovnako ako rádioamatéri. Vedenie obe skupiny odignorovalo
Od 7. októbra, keď teroristi z Hamasu zaútočili nečakane na Izrael, sa vedú debaty, kto je zodpovedný za najväčšie spravodajské zlyhanie v dejinách židovského štátu. Čoraz viac zistení ukazuje, že tragédii sa dalo zabrániť, stačilo by, keby izraelskí predstavitelia počúvali vlastných ľudí, prípadne rádioamatérov či členov egyptskej spravodajskej služby. Práve izraelské vojačky ako prvé upozornili, že teroristi v pásme Gazy niečo chystajú.
Politico uvádza, že nezvyčajné aktivity teroristov z Hamasu si všimli vojačky, ktoré obsluhujú kamery a senzory na monitorovanie územia dlhého 15 až 30 kilometrov. Kamery a senzory sa nazývajú tatzpitaniyot, prezývaný ako „oči a uši“ armády.
Vojačky, hlavne tie zo základne Nahal Oz, hlásili nezvyčajné správanie bojovníkov Hamasu. Teroristi cvičili používanie dronov, ktoré posielali k hraniciam s Izraelom a dokonca až k tesnej blízkosti plota.
„Mesiac a pol pred vojnou sme videli, že v jednom z výcvikových táborov Hamasu postavili presný, zmenšený model pozorovateľskej pozície, ako je tá naša. Začali tam trénovať s dronmi, aby zasiahli (guľometného) strelca,“ cituje slová vojačky Ilany pre denník Haaretz Politico.
Podobné svedectvá ďalších vojačiek priniesli aj izraelské médiá ako verejnoprávne médium Kan alebo televízia Channel 12.
Vojačky tvrdili, že svojim nadriadeným hlásili ako bojovníci Hamasu nacvičovali útoky na obrnené vozidlá pomocou repliky tanku Merkava i to, ako teroristi kopali diery a umiestňovali výbušniny pozdĺž hranice.
Príčinou môže byť se*izmus
Príslušníčky armády boli z konania príslušníkov Hamasu znepokojené, posielali na vyššie miesta hlásenia, ale nakoniec boli ignorované. A práve vojačky zaplatili za túto ignoranciu ich nadriadených najvyššiu cenu.
„Je to poburujúce. Videli sme, čo sa deje, povedali sme im o tom a boli sme tí, ktorých zavraždili,“ uviedla vojačka Maya Desiatniková, ktorá ako jedna z dvoch vojačiek z Nahal Oz nebola zavraždená alebo unesená. Pri útoku na základňu umrelo 20 vojačiek.
Ignorovanie vojačiek rozprúdilo debatu, či v tom nezohral rolu se*izmus. Napriek tomu, že povinná vojenská služba platí aj pre ženy a sú dokonca prápory, kde tvoria väčšinu, stále sa v izraelskej armáde aj spoločnosti vyskytuje stigma spojená s rolou ženy v armáde. Konzervatívni Izraelčania zastávajú názor, že ženy by v armáde nemali slúžiť alebo že dokonca zavadzajú. Napriek tomu, že izraelské vojačky viackrát dokázali, že v priamom boji môžu konkurovať mužom, se*izmus stále pretrváva.
„Je to jednotka zložená výlučne z mladých dievčat a mladých veliteliek,“ cituje nemenovaného vojaka z pohraničnej stráže Times of Israel. „Niet pochýb o tom, že keby pri tých obrazovkách sedeli muži, veci by vyzerali inak,“ dodal.
Rádioamatérov odignorovali tiež
Ženy vojačky neboli však jediné, koho izraelská armáda odignorovala. Plány teroristov z Hamasu zachytili aj rádioamatéri, ktorí ich hlásili priamo armáde.
Vo svojich vysielačkách počuli, ako teroristi plánujú prelomenie pohraničných bariér, útok z mora, dobytie základní či únos rukojemníkov, približuje The Financial Times.
„Izraelský dôstojník nám povedal: Nie ste dôležití, nepotrebujeme vás,“ uviedol rádioamatér Gida.
Okrem vojačiek a rádioamatérov mali prísť aj varovania z Egypta, že Hamas chystá niečo veľké. Pre viaceré médiá to potvrdili egyptskí predstavitelia, napriek tomu to Izrael popiera.
Už v minulosti sme informovali, že izraelská armáda sa príliš začala spoliehať na svoju technologickú dominanciu, čo využili teroristi. Tí prestali pri plánovaní používať mobilné telefóny či počítače, namiesto toho prešli k vysielačkám, ktoré už armáda neodpočúva.
„Stali sme sa závislými od technológií, kybernetických prostriedkov, veľkých dát. Ale najlacnejšie a najjednoduchšie techniky spravodajských služieb, ako je sledovanie vysielačiek Hamasu alebo načúvanie našim pozorovateľkám na hranici, to sme totálne podcenili,“ povedal denníku The Financial Times izraelský bezpečnostný analytik Michael Milstein.
Okrem toho sa mali nechať politici a vysokopostavení predstavitelia armády nechať „opiť“ rožkom. Uverili tomu, že vojna nie je v záujme Hamasu. Teroristi ich presvedčili o tom, že túžia po prosperite obyvateľov Gazy a nechcú vojenskú konfrontáciu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Politico, Times of Israel, The Financial Times