Izraelskí vedci dokážu liečiť smrteľnú rakovinu mozgu. Od úspešného nasadenia lieku ich delí posledný krok
- Rakovina glioblastóm patrí k najagresívnejším, smrtiacim druhom rakoviny
- Nedá sa úplne vyoperovať a zle zaberajú aj ostatné liečebné metódy
- Kľúčom sa ukazuje blokovanie proteínov P-selektín, ktoré podporujú rast nádoru
- „Všetky myši, ktoré užívali blokátor P-selektínu, sa zotavili a prežili,“ uviedol izraelský portál
- Rakovina glioblastóm patrí k najagresívnejším, smrtiacim druhom rakoviny
- Nedá sa úplne vyoperovať a zle zaberajú aj ostatné liečebné metódy
- Kľúčom sa ukazuje blokovanie proteínov P-selektín, ktoré podporujú rast nádoru
- „Všetky myši, ktoré užívali blokátor P-selektínu, sa zotavili a prežili,“ uviedol izraelský portál
Glioblastóm je známa a veľmi nebezpečná rakovina mozgu, ktorá patrí k najagresívnejším druhom rakoviny vôbec. Vzniká nekontrolovateľným množením takzvaných gliových buniek, ktoré za bežných okolností pomáhajú našim nervovým bunkám správne fungovať. Pri ich premnožení však môže vzniknúť v našom mozgu nádor, ktorý sa nedá úplne vyoperovať a príliš naň nezaberajú ani iné metódy liečenia rakoviny.
U väčšiny pacientov, bohužiaľ, tento typ rakoviny končí smrťou. „Glioblastóm má iba 40-percentnú mieru prežitia po roku, a 5% po piatich rokoch, dokonca aj pri chirurgickom zákroku, rádioterapii a chemoterapii,“ opisuje izraelský portál The Times of Israel.
Práve izraelskí vedci, ktorí sa môžu pochváliť už nejedným malým úspechom a objavom vo svete medicíny, sa tentokrát pustili aj do tejto zákernej rakoviny mozgu. Motiváciou podľa ich slov bolo aj to, že za posledných 10 rokov nenastal absolútne žiadny posun v liečbe tohto smrtiaceho typu nádoru v našej hlave.
„V imunitnom systéme mozgu sa nachádzajú bunky zvané mikroglie, ktoré majú blokovať patológie (choroby), vrátane rakoviny. Chceli sme pochopiť, ako strácajú schopnosť zastavovať či spomaľovať túto rakovinu, glioblastóm,“ citoval včera profesorku Ronit Satchi-Fainarovu The Times of Israel.
Jej tím využil na to stovky myší, u ktorých vyvolal tento typ rakoviny. Všetky myši podľa očakávaní na nádor už do pár týždňov uhynuli, až na skupinu, ktorej bola podaná, bližšie zatiaľ nešpecifikovaná, zlúčenina, ktorá blokuje produkciu proteínu P-selektín. „Všetky myši, ktoré užívali blokátor P-selektínu, sa zotavili a prežili,“ píše sa ďalej v správe.
„Spýtali sme sa, čo sa stane, ak zablokujeme sekréciu/tvorbu proteínov P-selektín, ktoré sa v mozgu bežne nenachádzajú, ale ktoré sa tam náhle vo veľkom množstve nachádzajú, keď je prítomný nádor. Zistili sme, že blokovaním expresie P-selektínu zastavujeme potláčanie imunitného systému a podporu rastu nádorov v mozgu. Toto sme boli schopní úspešne otestovať na myšiach a na nádorových bunkách v 3D modeli s veľmi povzbudivými výsledkami,“ vysvetľuje bližšie profesorka Satchi-Fainarova.
V boji s touto veľmi nebezpečnou rakovinou mozgu ide o výrazný krok vpred, azda najväčší krok k úspešnému liečeniu glioblastómu, aký sa kedy podarilo dosiahnuť. O tejto práci izraelských vedcov s veľmi sľubnými výsledkami už stihli v krátkom čase informovať aj niektoré odborné portály, ako napríklad Nature Communications. Profesorka Satchi-Fainarova dúfa, že sa čoskoro táto metóda vyskúša aj na ľuďoch, čím sa podľa nej potvrdí, že blokovanie P-selektínu je liečbou glioblastómu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Times of Israel, Nature Communications