Izraelský útok zničil supertajné zariadenie na výskum jadrových zbraní: Iránske plány sú výrazne spomalené

  • Izrael zničil zariadenie na jadrový výskum, kľúčové pre iránsky režim
  • Irán trvá na tom, že jeho výskum je mierový
Iránska balistická raketa stredného doletu
Wikimedia/Fars Media Corporation
  • Izrael zničil zariadenie na jadrový výskum, kľúčové pre iránsky režim
  • Irán trvá na tom, že jeho výskum je mierový

Izrael mal podľa informácií amerického serveru Axios počas svojho októbrového odvetného útoku na Irán vykonať vzdušný útok na tajnú iránsku jadrovú výskumnú základňu Taleghan 2 v komplexe Parchin, ktorý leží približne 30 kilometrov juhovýchodne od Teheránu.

Tento zásah, ktorý potvrdili americkí a izraelskí predstavitelia, zničil dôležité zariadenie používané na výskum a vývoj jadrových zbraní. Útok výrazne oslabil snahy Iránu o obnovenie jadrového výskumu, ktorý bol v minulosti zastavený.

Deštrukcia dôležitých zariadení

Podľa bývalého izraelského predstaviteľa, ktorý bol oboznámený s útokom, bola zničená špeciálna technológia na dizajn plastických výbušnín, ktoré sú potrebné na detonáciu jadrového zariadenia.

„Toto vybavenie je pre Irán kľúčové. Bez neho sú teraz ich jadrové ambície výrazne spomalené,“ uviedol vysokopostavený izraelský predstaviteľ. Dodal, že ak sa Irán pokúsi tieto zariadenia nahradiť, Izrael ich dokáže sledovať.

Iránska reakcia a medzinárodné súvislosti

Irán popiera akýkoľvek zámer vyvíjať jadrové zbrane. Minister zahraničných vecí Abbas Araqchi v nedávnom vyhlásení zdôraznil: „Irán sa nezaujíma o jadrové zbrane. Bodka.“ Irán sa však odmietol vyjadriť k samotnému útoku na zariadenie Taleghan 2.

Útok sa uskutočnil v kontexte dlhodobého napätia medzi Iránom a medzinárodným spoločenstvom. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) nedávno upozornila na nedostatok iránskej spolupráce pri inšpekciách jadrových zariadení.

Šéf IAEA Rafael Grossi počas svojej návštevy Iránu zdôraznil potrebu transparentnosti, no Teherán deklaroval, že nebude vyjednávať „pod tlakom a zastrašovaním“.

Zásah ako odpoveď na predchádzajúci útok

Izraelský útok bol podľa zdrojov odpoveďou na iránsky raketový útok z 1. októbra, pri ktorom bolo na Izrael vypálených 181 balistických rakiet.

Izrael sa rozhodol zacieliť na Taleghan 2, pretože tento objekt nebol súčasťou deklarovaného iránskeho jadrového programu, čo znamená, že jeho význam nemohol byť verejne priznaný bez odhalenia iránskeho porušenia Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

„Útok bol jasným signálom, že Izrael má prístup k informáciám o iránskom systéme, a to aj o tajných aktivitách známych len malému okruhu ľudí,“ uviedol americký predstaviteľ.

Dôsledky pre jadrový program

Zariadenie Taleghan 2 bolo podľa expertov dôležité pre pokračovanie výskumu, ktorý mohol byť využitý na výrobu jadrových zbraní. Satelitné snímky po útoku ukázali úplné zničenie budovy.

Americké a izraelské spravodajské služby už skôr odhalili aktivity na tomto mieste vrátane výskumu počítačového modelovania, metalurgie a výbušnín, čo mohlo slúžiť na civilné, ale aj vojenské účely.

„Irán vykonával vedecké činnosti, ktoré mohli položiť základy pre výrobu jadrovej zbrane. Väčšina iránskej vlády o týchto aktivitách nevedela,“ uviedol americký predstaviteľ.

Výzvy pre medzinárodné spoločenstvo

Útok prichádza v čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo snaží riešiť iránsky jadrový program prostredníctvom diplomacie.

Očakáva sa, že rada guvernérov IAEA bude hlasovať o sankciách voči Iránu za jeho nespoluprácu. Európske krajiny a USA vyzývajú Irán na plnú implementáciu jeho medzinárodných záväzkov.

Izraelský zásah navyše zdôrazňuje, že otázka iránskeho jadrového programu zostáva jednou z najväčších bezpečnostných výziev na Blízkom východe.

Ako poznamenal vysokopostavený izraelský predstaviteľ: „Tento zásah bol nevyhnutný na to, aby sa zastavil pokrok Iránu v jeho jadrových ambíciách.“

Zdroje: Axios, Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá