Izraelský „zabijak rakiet“ úradoval prvýkrát od začiatku vojny. Arrow má byť lepší než Patriot, ako funguje?

  • Systém Arrow zasiahol prvýkrát od začiatku vojny v Gaze
  • Ide o systém vzdušnej obrany, ktorý je vyvinutý špeciálne na likvidáciu balistických rakiet
Arrow
Boeing/Israeli Air Force, Guy Ashash
  • Systém Arrow zasiahol prvýkrát od začiatku vojny v Gaze
  • Ide o systém vzdušnej obrany, ktorý je vyvinutý špeciálne na likvidáciu balistických rakiet

Izrael sa môže pochváliť jednou z najlepších protivzdušných obrán na svete. Chránený je jednotlivými systémami, ktoré sú vrstvené. Najznámejší systém tohto celku je zrejme Iron Dome (Železná kupola), ktorý Izrael chráni pred raketami krátkeho dosahu zo susedných oblastí, ako je pásmo Gazy alebo Libanon.

Židovský štát však potrebuje ochranu aj pred ďalšími hrozbami, akými sú rakety dlhého doletu a balistické rakety, ktorými disponujú napríklad Sýria či Irán. Na tento účel má slúžiť systém Arrow (Šíp), ktorý vyvinuli Izraelčania s pomocou Spojených štátov.

Systém mal tento týždeň zostreliť raketu zem-zem, ktorá mala pochádzať z oblasti Červeného mora. K zodpovednosti za útok sa prihlásili Húsíovia z Jemenu. Ide o prvý cieľ, na ktorý bol angažovaný systém od začiatku vojny, ktorá začala útokom teroristov z Hamasu 7. októbra.

Za systémom stojí spoločnosť Israel Aerospace Industries (IAI), ktorá tvrdí, že ide o prvý samostatný systém zameraný hlavne na likvidáciu balistických rakiet.

Rakety má zneškodniť mimo zemskej atmosféry 

Systém obsahuje verzie Arrow 2 a Arrow 3, ktoré sú schopné zachytiť balistické rakety krátkeho, stredného a dlhého doletu. Newsweek vysvetľuje, že rozdiel medzi nimi je v rozsahu a rýchlosti. Arrow 2 si vie poradiť s balistickými raketami krátkeho a stredného doletu.

Naopak Arrow 3 si poradí aj s balistickými raketami dlhého doletu, vrátane tých najhorších, ako medzikontinentálne balistické rakety (ICBM). Tie sú veľmi nebezpečné, pretože sa pohybujú obrovskou rýchlosťou vo veľkých výškach mimo zemskej atmosféry. To z nich robí veľmi ťažký cieľ na likvidáciu.

Arrow je navrhnutý tak, aby k eliminovaniu cieľa došlo práve mimo zemskej atmosféry (10 do 40 km nad povrchom zeme), čo má svoje výhody. Ak by rakety mali biologickú, chemickú alebo jadrovú hlavicu, ich zneškodnenie by bolo bezpečnejšie. Na jeho vývine spolupracoval IAI s Boeingom.

Vývoj systému bol pre Izrael finančne náročný, preto museli k projektu prizvať aj Spojené štáty. Náklady na vývoj a výrobu sa vyšplhali na 1,6 miliárd dolárov. Odhadovaná cena jednej strely Arrow sa pohybuje na úrovni 3 miliónov dolárov. Doteraz sa mali náklady na systém vyšplhať na 2,4 miliardy dolárov, pričom samotné USA pokryli 50 až 80 % nákladov.

Systém Arrow chce kúpiť Nemecko, chrániť by mohol aj nás

Arrow je integrovaný do izraelskej vzdušnej obrany, ktorá sa spolieha na údaje z radarov Green Pine (Zelená borovica).

Na správu systému Arrow a jeho operácií dohliada mobilné centrum Citron Tree (Citrónovník). Okrem systému Arrow a Iron Dome, Izrael používa aj systém zvaný ako Davidov prak, ktorý je určený na likvidáciu rakiet stredného až dlhého dosahu alebo pomalšie letiacich striel s plochou dráhou letu.

V budúcnosti by mohol pribudnúť aj systém Iron Beam (Železný lúč), ktorý by mohol pomôcť s raketami krátkeho doletu a hlavne dronmi. Izrael chránia aj americké Patrioty, aj napriek tomu, že Arrow ich má prevyšovať schopnosťami, hlavne čo sa týka ničenia balistických rakiet a výšky, v akej dokáže likvidovať ciele.

15471282657_1286eee5f9_k
zdroj: Israeli Air Force/Guy Ashash

A to je dôvod, prečo si Nemci chcú zaobstarať práve systém Arrow, ktorý by chránil nielen Berlín, ale aj okolité štáty, ako Česko, Poľsko či dokonca Slovensko.

Nemecká vláda má obavy z ruských balistických rakiet, ktoré Kremeľ umiestnil aj do Kaliningradu, pripomína The Warzone. Jednotky v tejto ruskej enkláve medzi Poľskom a Litvou disponujú systémom Iskander. Ide o balistické rakety krátkeho doletu, schopné zasiahnuť aj ciele v Európe.

Obranu pred raketami s plochou dráhou letu má v Nemecku zabezpečiť systéme Iris-T.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Newsweek, The Warzone, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá