„Ja nemôžem za to, že je parlament nekultúrny,“ udrel Peter Pellegrini v televízii
- V dnešnej diskusnej relácii sa stretol Peter Pellegrini s Milanom Majerským
- Diskutovali o prezidentských voľbách aj o zrušení špeciálnej prokuratúry
- V dnešnej diskusnej relácii sa stretol Peter Pellegrini s Milanom Majerským
- Diskutovali o prezidentských voľbách aj o zrušení špeciálnej prokuratúry
V dnešnej epizóde politickej diskusnej relácie O 5 minút 12 sa proti sebe posadili predseda parlamentu, Peter Pellegrini, a predseda KDH, Milan Majerský.
Peter Pellegrini sa vyjadril jednak ku svojej kandidatúre na prezidenta, ako aj k tomu, že sa z parlamentu stala skupina „nekultúrnych“ ľudí, ktorí sa nevedia už ani na úrovni pohádať.
Pellegrini o prezidentských voľbách
Peter Pellegrini uznáva, že výber nového predsedu parlamentu by mohol pre koalíciu predstavovať problém. Môže nastať v prípade jeho potenciálneho víťazstva v prezidentských voľbách. Podľa neho spočíva zodpovednosť za udržanie stability v koalícii v tom, aby sa vyhýbala spoločenským konfliktom.
Predseda strany Hlas nevylúčil, že jeho nástupca na čele strany nemusí zároveň prevziať post predsedu parlamentu. Pokiaľ ide o pozíciu vedenia Národnej rady SR, Pellegrini uviedol, že túto pozíciu by mohol získať buď Richard Raši alebo Denisa Saková.
Koaličná zmluva podľa jeho slov platí. Z hľadiska strany Hlas neexistuje dôvod k jej zmene vzhľadom na prezidentské voľby. Pomer síl zostáva nezmenený, a posty sa rozdelili spravodlivo, zdôraznil Pellegrini.
Pellegrini tvrdil, že si neželá „rozpad koalície“. Na otázku, či je jeho kandidatúra na prezidenta akousi únikovou cestou z koalície, Peter Pellegrini reagoval slovami, že takéto rozhodnutie sa neprijíma z „malicherných dôvodov“. Vraj je o tom vnútorne presvedčený.
Upozornil, že by Slováci nemali spájať nadchádzajúce prezidentské voľby s problémami aktuálneho diania či už v politike, alebo v spoločnosti.
KDH si počká
KDH počká na konečný zoznam prezidentských kandidátov a svojho favorita oznámi 17. februára po rade hnutia. V diskusnej relácii to povedal predseda KDH Milan Majerský. Doplnil, že hovoriť o podpore Ivana Korčoka, ktorého podporu avizovali iné opozičné strany, by bolo predčasné.
Korčok má podľa Majerského skúsenosti a pozná politiku a politikov. „Ale podstatné je, čo si praje národ, čo si praje ľud,“ vyhlásil Majerský. Doplnil, že Korčok požiadal predstaviteľov KDH o stretnutie.
„My sa stretneme nielen s ním, ale s každým kandidátom, ktorý chce byť prezidentom a požiada o stretnutie s KDH, my ho vypočujeme a dáme mu nepríjemné otázky,“ dodal Majerský.
Podstata protivládnych protestov organizovaných opozíciou je podľa Majerského spravodlivosť, odpor proti zrušeniu špeciálnej prokuratúry a novelizácii Trestného zákona.
„Akonáhle by sa tieto protesty zvrhli na podporu Ivan Korčoka alebo kohokoľvek iného alebo riešili zástupné témy, KDH v pokoji naozaj odíde z týchto protestov,“ zdôraznil Majerský. „My jednoducho odídeme a budeme sa venovať téme spravodlivosti naďalej v národnej rade,“ dodal Majerský.
Špeciálna prokuratúra
Predseda parlamentu sa na margo zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry úderne a presvedčene vyjadril, že nepochybuje o tom, že zrušenie tejto inštitúcie nijako nenaruší chod vyšetrovania trestných vecí, pričom moderátorke položil rečnícku otázku, či si všetci myslia, že špeciálna prokuratúra „visí na Danielovi Lipšicovi.“
„Budem trvať na tom, aby sme upravili veci, ktoré vzbudzujú u ľudí pochybnosť alebo sú dezinterpretované tak, aby bolo jasné, že nejde nikto ohroziť bezpečnosť a pokojný život ľudí na Slovensku,“ skonštatoval Pellegrini.
S navrhovaným rušením Úradu špeciálnej prokuratúry súhlasí. „Nemá žiaden zásadný vplyv na chod spravodlivosti tejto krajiny,“ uviedol.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: O 5 minút 12, SITA