Táto dedinka je obrazom celého Slovenska. Magický región nám závidí celá Európa

Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho tretiu časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.

Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.

Liptov a Turiec sú toho dôkazom – magické severné regióny zahalené hmlou a chladom spia, no čakajú na svoje objavenie. Podtatranská krajina toho totiž ponúka rovnako, ako samotné majestátne štíty. Dnes sme na severe, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.

  • Vlkolínec ukazuje, ako sme žili pred storočiami – nepoškvrnení a v súlade s prírodou
  • Malá a Veľká Fatra sú prepletené stovkami jaskýň, skrýva sa v nich slovenské bohatstvo
  • Malá farma v Ružomberku vyrába svetové chilli – papričky si sami pestujú aj varia
  • Donovaly sú pre Slovákov povinnosťou – len málokde sa nachádza tak panenské prepojenie s prírodou

 

Začarovaný Vlkolínec | Osada, ktorá je rovnaká už 600 rokov

Na ceste z Ružomberka smerom na Donovaly leží nenápadná odbočka do liptovskej doliny. Na jej konci leží Vlkolínec, malebná rezervácia ľudovej architektúry.

Miestne zruby sú zachované a sú fantastickým príkladom tradičnej liptovskej dediny z 15. storočia. Vlkolínec vyrástol na kopci, poradil si so strmým svahom a dnes tak pôsobí ako najlepšie zachovaná dedinka tradičného života na Liptove.

Malá a Veľká Fatra | Slovenské minerálne bohatstvo

V srdci Turca leží Martin ukrytý pod vrchmi Malej a Veľkej Fatry – snáď druhé hlavné mesto Slovenska.

Centrum slovenskej kultúry sa totiž chváli Maticou slovenskou, majestátnym národným múzeom, dvomi divadlami a aj národným cintorínom, kde sú na posledný odpočinok uložení najvýznamnejší slovenskí dejatelia.

Turiec je však mimoriadne bohatý nielen na kultúru a históriu, ale aj vzácne minerálne bohatstvo. Miestne horské masívy skrývajú vyše 500 jaskýň, lokalita Turca je taktiež bohatá na prírodné zdroje minerálnych vôd – práve odtiaľto pochádza obľúbená slovenská minerálna voda Fatra.

 

Keďže práve minerálne vody sú to, čo región Turca tak charakterizuje, sami sme sa ich vydali za mesto hľadať.

Neďaleko Martina leží Turčianska Štiavnička so svojím vlastným minerálnym prameňom, ukrytým pod machom romanticky obrasteným altánkom. Prameň je svojou kyslosťou charakteristický pre celý podzemný systém vôd v Turci.

Lokalita Turca je taktiež domovom minerálnej vody Fatra, ktorá je vďaka svojmu zásaditému účinku považovaná za svetový unikát a dokonalé dielo prírody.

Blahodárnym zložením je Fatra veľmi vhodná ako nápoj k jedlu, odporúča sa aj pri zažívacích ťažkostiach.

 

Dvaja Slováci, ktorí dobýjajú gastroscénu | Chilli papričky v Ružomberku

Liptov zďaleka nedýcha len prostredníctvom cestovného ruchu blízkych Tatier. V projekte Ja som Slovensko sme ti sľúbili ukazovať lokálne a sympatické miestne firmy – a ružomberské TriChilli je jedna z nich.

Dvaja chalani z Ružomberka milovali chilli natoľko, že ho začali sami vyrábať. Vo fóliovníkoch majú nasadené vlastné papričky, ktoré potom vlastnoručne zbierajú a melú.

Výsledkom je séria ostrých kečupov a chilli omáčok od výmyslu sveta, ktoré sme mali možnosť vyskúšať aj my – chuťovo veľmi intenzívny (a štipľavý) zážitok.

 

Kvalitné naturálne omáčky bez akýchkoľvek aditív či kozervantov od TriChilli sú dostupné v potravinách Yeme, ktoré patria medzi ich najvýznamnejších odberateľov a dlhodobo podporujú lokálnu slovenskú produkciu.

TriChilli sa v širokom sortimente výhradne slovenských produktov v Yeme nestratia, ich etikety sú totiž poňaté s humorom a v regáli ich rozhodne neprehliadneš.

Ružomberčania sa budú čoskoro zaoberať expandom na západ, v prvom rade chcú však priniesť lokálne potraviny celému Slovensku.

 

Raj, ktorý si získa každého | Panenská príroda Donovál

Medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou sa týči Nová hoľa (1 361 m. n. m.), sídlo slovenského Aspenu – Donovál.

Kedysi spiaca dedinka na úpätí Nízkych Tatier je dnes premenená na rozvinuté turistické, lyžiarske a hotelové centrum, ktoré spolunažíva v obklopení s prírodou a láka tisícky európskych turistov.

Na Donovaly síce vlak nejazdí, jazdí však do Ružomberka aj do Banskej Bystrice, skadiaľ na Donovaly vedie príjemné autobusové spojenie – z Bratislavy trvá cesta 3 až 4 hodiny.

My sme sa do Banskej Bystrice dostali práve vlakom – na vlaky od ZSSK totiž okrem bežných lístkov platí aj Slovak, sezónny predplatný cestovný lístok, ktorý je možné využiť v akomkoľvek vnútroštátnom vlaku.

Náš pobyt na Donovaloch sme rozšírili aj o cesty do Dobročského pralesa či na geografický stred Slovenska v Ľubietovej – na obidve miesta sme cestovali vlakom a Slovak nám tak padol veľmi vhod. Ak plánuješ ísť v našich stopách, sezónny predplatný cestovný lístok je určite dobrý nápad.

Tatratea, Kežmarok
Tatratea, Kežmarok

 

Donovaly netreba predstavovať, každý Slovák by ich však mal navštíviť. A to neplatí len pre zimu – panenská príroda, rušná dedinka, zábavný priemysel či miestna bobová dráha žijú aj v najhorúcejšom lete.

V lete sú navyše Donovaly výrazne prázdnejšie a miestnu kultúru či tradičné slovenské pochúťky tak zažiješ bez preplnených ulíc turistami.

Príjemne prázdny bol aj Residence Hotel & Club Donovaly, 4-hviezdičkový hotel s výhľadmi na nepoškrvnený Liptov aj Horehronie.

Residence sa chváli sloganom Hotel piatich zmyslov – no právom. Výhľad z okna na donovalské bystriny, hmlu stúpajúcu z doliny a lesy, žijúce si vlastným životom, bol pre nás, Bratislavčanov, skutočným zážitkom.

 

 

Orientácia na Donovaloch však pre nováčika nemusí byť jednoduchá. Oblasť sa neustále rozvíja a rok stará mapa už vôbec nemusí stačiť.

Pri našich jazdách sme sa tak spoliehali na neustále aktuálnu navigáciu od slovenského Sygicu, ktorú sme si cez MirrorLink prepojili priamo s palubným počítačom v našom RS-ovom Kodiaqu od Škody.