TOP zážitky na Slovensku: Divoký splav na plti či romantický domček na strome odrezaný od vonkajšieho sveta
Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho tretiu časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.
Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.
Považie je toho dôkazom – región prepletený s najdlhšou slovenskou riekou dýcha životom a nádhernými prírodnými krásami aj zážitkami. Splavovanie Váhu, stovky rokov staré zrúcaniny či jedinečný útek z civilizácie do divočiny. Dnes objavujeme Považie, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.
- Splav Váhu je poriadne dobrodružstvo, miestne meandre, plytčiny a skaly vytvárajú veľké pereje
- V Žiline vzniká ikonické jedlo Slovenska, treska. My sme ju v TreskaBare ochutnali priamo z výroby
- Mlyn v Trenčianskej Turnej roky melie podľa starých tradícií – aj napriek veľkosti výroby robia všetko poctivo
- V Trenčianskych Tepliciach leží útek do divočiny, romantický domček na strome, odrezaný od civilizácie
Splavovanie Váhu | Dobrodružstvo na najväčšej slovenskej rieke
Najdlhšiu slovenskú rieku je možné splaviť na pltiach. Naše dobrodružstvo začína v pltníckej spoločnosti v Strečne, odkiaľ nás skúsení pltníci vyviezli v rozheganej dodávke na čistinku pri Váhu. Tam na nás už čakali zakotvené plťky.
Dvojica pltníkov nás sprevádzala približne 90-minútovým splavom Váhu – nie príliš pokojnou riekou. Každá skala či zákruta vo Váhu vytvára masívne pereje a vlny, ktoré plťku viackrát zatopili a išlo tak o pravé slovenské dobrodružstvo – také isté, akým si prechádzali pôvodní pltníci na Váhu pred storočiami.
Najväčším lákadlom sú jednoznačne dva masívne hrady, ktoré z rieky vidno. Prvý je Varín (alias Starhrad), historická zrúcanina z 13. storočia, ktorá je nechaná na pospas osudu a renovujú ju len miestni nadšenci. Všetka pozornosť turistov sa totiž sústredí na Strečno.
Práve mohutné Strečno na obrovskom skalnom brale kraľuje výhľadom z Váhu a človek má možnosť z jedného bodu plavby vidieť obidva hrady naraz.
Splav vedie aj okolo dvoch známych skál, Margita a Besná, ktoré v balade krvavo spomína Ján Botto – dnes už natoľko nebezpečné nie sú, z obidvoch bol odstrelený značný kus a väčšie nebezpečenstvo tak pltiam zvyčajne nehrozí.
Nepokojným Váhom nás sprevádzali dvaja pltníci-srdiaci v krojoch, ktorí na Váhu poznajú už každú vlnku. Aj napriek tomu je však rieka nepredvídateľná, rýchlosť prúdu aj výšku vody totiž ovplyvňujú miestne priehrady a vodné elektrárne, ktoré uvoľňujú prietok vody na celej dĺžke splavu.
Cestovanie po Považí
Považie je železnične veľmi dobre rozvinutá oblasť, takmer do každého mesta vedie železnićná trať s atraktívnymi intervalmi rýchlikov aj osobných vlakov.
Na Považie, aj akýkoľvek iný slovenský región, platí aj sezónny predplatný lístok Slovak od ZSSK, ktorý je možné využiť na akomkoľvek vnútroštátnom spoji.
Pri cestách po Slovensku nám električenka Slovak nielen šetrila peniaze, ale najmä čas, ktorý by sme inak pri našich hojných cestách vlakom strávili v radoch pri pokladni.
Slovak však nie je jediná novinka od ZSSK – po Slovensku aktuálne jazdia aj turistické Letné vlaky, ktoré spájajú prenádherné miesta Slovenska s mestami a významnými prestupnými bodmi, na ktoré Slovak platí tiež.
V článku o Gemeri sme ti už jeden Letný vlak predstavili, v najbližších dieloch sa však môžeš tešiť na ďalšie, keďže práve železnice dokážu Slovensko priblížiť z prvej ruky.
Treska v prirodzenom prostredí | Žilinské gastro vládne Slovensku
Len 10 minút autom od Strečna leží prekrásna Žilina s bohatým historickým centrom a ešte bohatšou gastronómiou. Sídli tu totiž Ryba Žilina, inak známa tiež ako výrobca legendárnej Tresky Exklusiv.
Exkluzívnu pochúťku sme nesmeli vynechať, preto sme si to namierili hneď do TreskaBaru, komornej prevádzky, ktoré Ryba Žilina v spolupráci s franšízantmi postupne otvára po Slovensku. Nájdeš ich napríklad aj v Trenčíne či v Nitre. A keďže si tento koncept Slováci zamilovali, budú pribúdať aj ďalšie.
V TreskaBare sa servírujú predovšetkým žilinské lahôdky – parížsky šalát či treska s tromi rožkami tak nesmeli chýbať. V Startitup pravidelne básnime o tom, že treska je prakticky národným jedlom Slovákov. Jeme ho na raňajky, obed, večeru, jedia ho študenti i topmanažéri. A najmä je rýdzo slovenská.
Na našich cestách sme ju preto nemohli vynechať. V žilinskom TreskaBare je navyše priamo z výroby, ktorá prebieha len o pár ulíc ďalej.
Ryba Žilina má aktuálne spustenú aj zábavnú súťaž Vystrč rožky, kde Slováci hrajú napríklad o noc na Lomnickom štíte – stačí tresku zo Žiliny odfotiť na kreatívnom mieste. Žilinská treska tak podporuje Slovensko rovnako, ako my a naše fotky s vystrčenými rožkami už čoskoro uvidíš na našom Instagrame.
Mlynárske kráľovstvo pri Trenčíne | Slovenská múka pochádza z Považia
K Ja som Slovensko neoddeliteľne patria aj sympatické lokálne firmičky. Výrobe múky na Považí kraľuje Mlyn Trenčan v Trenčianskej Turnej.
Dedinka tesne vedľa Trenčína je zložená z romantických rodinných domčekov, na ktorých konci stoja mohutné silá s mlynom, kde sa produkuje až 22 rôznych múk. Ďalšia prevádzka je tiež v neďalekej dedinke Svinná.
Pohánka, raž či pšenica – v Mlyne Trenčan je všetko od lokálnych slovenských dodávateľov a určené výhradne pre slovenský trh. Počas koronakrízy sa dokonca adaptovali a na trh priniesli aj múku určenú na kváskové produkty.
Mlynárstvo je v rodine zakladateľov Mlynu Trenčan hlboko zakorenené, otec súčasného majiteľa Ing. Ervína Ďurku dokonca publikoval veľkolepú knihu o vzniku vzácneho remesla.
Rodinná firma sa však úspešne rozrástla na významného hráča v regióne s 10 kamiónmi i vlastnou miešarňou, no ich výroba zostala stopercentne poctivá – čo je len dôkazom toho, že si Slováci skutočne vážia lokálnu kvalitu. Každú vzorku testujú v laboratóriu a s múkou narábajú s láskou.
V Trenčianskej Turnej si totiž uvedomujú, že na ich múke je závislých napríklad množstvo pekárov, preto musia dodržiavať stabilnú kvalitu – aj mierne odlišné zrno by mohlo v miestnej pekárničke spôsobiť pohromu.
Aj vďaka stabilne vysokej kvalite si Mlyn Trenčan vybrali aj potraviny YEME, ktoré odjakživa podporujú lokálnu produkciu s dôrazom na Slovensko a podporu regiónov. Práve v YEME možno dostať kvalitnú múku z Mlynu Trenčan, na ktorej výrobu sme si posvietili vo videu nižšie.
Trenčianske Teplice | Útek do divočiny
Len máloktoré mesto sa môže pochváliť tak krásnymi uličkami, ako Trenčianske Teplice. Kúpeľná metropola Slovenska si stále zachováva dojem malej dedinky, aj napriek tomu, že už dedinkou dávno nie je.
Obdivovať vežičky Trenčianskych Teplíc sme sem neprišli – miesto toho sme rušnú Bratislavu vymenili za útek od civilizácie. Naším cieľom bol domček na strome Treehouse, bez elektriny, tečúcej vody, internetu či splachovacieho záchodu.
Úkryt v prírode je pritom od Teplíc vzdialený len 5 minút, no do strmého kopca a za húštinu stromov, ktoré do Treehousu prinášajú blahodárne ticho.
Aj napriek tomu, že je Treehouse návratom o desaťročia späť, je prekrásne vybavený a ideálny na romantickú noc. Reč je napríklad o vkusnom balkóniku či umeleckých drevorezbách lesných zvierat, ktoré vytvárajú dojem priam rozprávkovej chalúpky.