Stred Európy a stred Slovenska ležia len 40 km od seba. Jeden z nich na nehostinnej skale

Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho druhú časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.

Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.

Stred Slovenska je toho dôkazom – geografická lokalita sa nachádza na majestátnej skale Hrb, ktorý je súčasťou najväčšej slovenskej sopky. Prekvapivo, stred Európy nie je vzdialený, Kremnica je totiž len hodinu cesty. Do toho krásne výhľady a nezabudnuteľné zážitky. Dnes objavujeme stred Slovenska, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.

  • Stred Európy leží tesne za Kremnicou, spiacim mestečkom s nezabudnuteľnou atmosférou
  • Legendárne slovenské nátierky a tofu pochádzajú zo srdca Slovenska – z Banskej Bystrice
  • Stred Slovenska tvorí 40-metrové skalné bralo s impozantnými výhľadmi
  • Donovaly sú v lone panenskej prírody. Ako sa vyhnúť návalom turistov?
 

Geografický stred Európy | Kremnica dýcha neopakovateľnou atmosférou

Kremnica sa môže pýšiť vežatými kostolmi, okúzľujúcim historickým centrom, dych vyrážajúcim morovým štítom či skvelou kultúrou a gastrom.

Medzi Slovákmi je však známa predovšetkým vďaka mincovni, ktorá na hlavnom námestí funguje už od roku 1328 – nepretržite takmer 7 storočí.

Najviac času mincovňa investuje do razenia klasických euromincí, ktoré máš aj vo svojej peňaženke. Časť materiálov používaných v mincovni pochádzala z Kremnických vrchov, ktoré sú nesmierne bohaté na zlato.

Aj keď na Slovensku ešte stále dominuje hotovosť (jej podiel predstavuje 60 %), v porovnaní s priemerom EÚ sme na tom stále lepšie (v EÚ hotovosť predstavuje až 80 %). Slovensko sa tiež môže pýšiť aj veľkou adaptáciou na bezkontaktné platby a čoraz väčšej obľube sa tešia aj digitálne peňaženky.

V tejto oblasti je pionierom 365.bank, v ktorej nájdeš všetky možné spôsoby platenia – mobilom cez Apple Pay a Google Pay, ale aj hodinkami cez Fitbit Pay a Garmin Pay. Okrem toho je ich appka plná prepracovaných vychytávok ako emoji heslo, cash-back systém či integrované sporenie Syslenie.

Ako „dnešní ľudia“ sme mince či bankovky z peňaženky nevytiahli snáď ani raz. Na našej ceste po Slovensku sme preto platili vertikálnou kartou od 365.banky, miesto papierových bankoviek a zo skaly vyrazených mincí.

Okrem histórie však Kremnica dýcha aj geografickou zaujímavosťou – len pár kilometrov za mestom sa totiž skrýva geografický stred Európy – miesto, ktoré by mal rozhodne navštíviť každý Slovák.

Stred Európy je s malým kostolíkom sv. Jána Krstiteľa učupený v obklopení tekovských lúk, len tesne vedľa výpadovky do Martina.

Presný geografický bod je označený skalou s kamennou tabuľou a s jeho návštevou ťa očarujúca Kremnica zamestná minimálne na jeden celý deň.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gemer

Slovenský poklad | Ikonické nátierky a tofu vznikajú v srdci Slovenska

Ani nie 45 minút od Kremnice leží Banská Bystrica, srdce Slovenska prepletené historickými uličkami, tradičnou kultúrou a rušným horehronským životom. Horehronie viac objavujeme v ďalšej časti Ja som Slovensko.

Metropola stredu sa pýši desiatkami lokálnych značiek, snáď žiadna však nie je so Slovákmi tak previazaná, ako nátierky Lunter. Rýdzo rastlinný slovenský produkt vzniká len pár minút autom od veľkolepého Strieborného námestia a my sme si na jeho poctivú prípravu boli posvietiť priamo vo fabrike plnej domácich.

Skúsení Horehronci tu za pomoci sofistikovaných výrobných strojov pripravujú najobľúbenejšie rastlinné pochúťky celého Slovenska a na ich čele stojí okrem známych Lunter nátierok aj Lunter tofu – a to rovno v šiestich príchutiach. Ich výrobky si môžu vychutnávať dnes už v 16 krajinách Európy. Sú plné proteínov, vápnika, vlákniny a iných zdraviu prospešných látok.

Láskavý personál má výrobu dobre pod palcom, na dennej báze sa starajú o zrážanie sójového mlieka, krájanie, marinádovanie, údenie či balenie – všetkého, na čo pri pochúťke bohatej na bielkoviny treba dávať pozor.

Lunter tofu poctivo údi na bukovom dreve alebo doň pridáva bazalku, chilli či tymián a na kilometre sa vyhýba umelým sladidlám, farbivám a látkam čo do zloženia jednoducho nepatria. Lunter tofu sa tu totiž vyrába priamo zo zrnka non GMO sóje. A do ďalších dobrôt z tofu pridávajú iba čerstvé rastlinné primárne suroviny bez kompromisov (napr. čerstvá cibuľa, kápia, kôpor apod.).

Všetko za veľmi prísnych hygienických štandardov – ani poctivá výroba sa predsa nezaobíde bez povinností. Ochranné obleky, rúška a čiapky sú samozrejmosťou, Lunter tofu a nátierky v supermarketoch predsa musia byť na 110 percent.

Z Banskej Bystrice pohodlne do Slovenského raja

Banská Bystrica je okrem poctivých Lunter produktov domovom aj pre východiskový bod hneď niekoľkých Letných vlakov od ZSSK.

Turistické spojenia v lete z Bystrice jazdia do Košíc, Prešova a Mlynkov cez prenádhernú trasu Červená Skala – Margecany, ktorá sa Gemerom a Spišom prebíja viacerými tunelmi a viaduktmi (vrátane ikonického Chmarošského viaduktu), ktoré skrývajú dych vyrážajúce výhľady.

Letné vlaky ponúkajú atraktívne spojenie Banskej Bystrice s krásami Slovenského raja, ktoré by malo byť povinnosťou každého Slováka.

Vďaka šikovnému spojeniu od ZSSK sa Slovenský raj dá objaviť za jediný deň (spoje z BB totiž odchádzajú ráno, vracajú sa poobede). Vlaky ťa navyše prevezú po bežne nevyužívaných tratiach a takáto jazda je plná objavovania.

My sme horehronskú trať využili až do malebnej staničky Lučatín v srdci Slovenska, pričom nám miesto klasického lístku poslúžil sezónny predplatný cestovný lístok Slovak do 2. triedy, ktorý platí na akýkoľvek vnútroštátny spoj vrátane Letných vlakov (v SuperCity Pendolino a IC vlakoch s doplatkom; dajú sa dokúpiť aj miestenka či 1. trieda).

Skala v strede krajiny | Povinnosť pre každého Slováka

Lučatín je totiž vstupnou bránou do trojice zabudnutých dediniek Ľubietová, Strelníky a Povrazník, kde končí asfaltka.

Práve zo Strelníkov vedie absurdne serpentínová cesta na Hrb (1 255 m. n. m.), tesne v okolí prírodnej rezervácie Periské. Autom sa dá ísť len na prvú z troch zastávok, miestny ranč – a aj to len s výkonným SUV-čkom a 4×4 režimom – to však pre náš RS-ový Kodiaq nebol žiadny problém.

Za miestnym rančom však zábava končí a nasleduje usmrcujúci výstup po modrej značke k Chate pod Hrbom, rozprávkovej chalúpke učupenej pod skalným bralom. Pauza na Kofolu, výživnú proteínovú tyčinku od slovenského výrobcu Descanti a ide sa ďalej.

Nie sme totiž ešte ani v polovici, šialený kopec však už vyčerpal väčšinu našich síl – niektorí členovia tímu ho totiž rovno vybehli.

Teraz po červenej značke. Za jedným výstupom nasleduje ďalších päť, za Chránenou krajinnou oblasťou Poľana zasa Prírodná rezervácia Ľubietovský Vepor, ktorú Hrb tvorí s priľahlým vrchom Vepor.

Hrb patrí do pohoria Poľana, vznikol teda z jednej gigantickej sopky (Poľana, 1 458 m. n. m.), najvyššej na Slovensku.

Na konci výstupu sa týči 40-metrov vysoké skalné bralo s impozantným výhľadom na Nízke Tatry a skalnými pralesmi. A k tomu geografický bod a knižka, kam sa zapisuje každý turista.

Magické Donovaly | Sen, z ktorého sa nechceš zobudiť

Donovaly sú často kritizované a označované ako turistické impérium, ktoré už stratilo svoje čaro.

S tým však nesúhlasíme. Aj napriek výstavbe sú na Donovaloch impozantné zákutia, ktoré skrátka treba navštíviť. Vrch Nová hoľa (1 361 m. n. m.) skrýva živé bystrinky, lúky posiate rannou rosou a široké pásy nedotknutého lesa.

Práve tu sme nocovali. Ešte pred vstupom na Donovaly je totiž skrytá úzka odbočka k Penziónu Lampášik.

Romantická drevenička leží v maličkom údolí so skvelou dostupnosťou. Pre nás išlo o dlho vytúžený útek od rušných ulíc, v Lampášiku je totiž nebeský pokoj, ktorý by nám závidel každý Bratislavčan – odporúčame najmä veľkoryso riešený podkrovný apartmán, kde ráno nebudí budík, ale spev vtákov.

Aj napriek rustikálnemu štýlu však nechýba bar, vysokorýchlostný internet, wellness so štyrmi saunami či kúsok kvalitnej architektúry. Neveľká kapacita Lampášika znamená pokojnú dovolenku v náručí prírody Nízkych Tatier.

Náš pobyt na Donovaloch sme rozšírili aj o cesty do Dobročského pralesa či na Liptov – Penzión Lampášik leží blízko k obidvom miestam, ktoré sa snáď nikdy nedajú naplno spoznať a vždy prekvapia niečím novým. Ak plánuješ ísť v našich stopách, takýto tichý prírodný úkryt je rozhodne dobrý nápad.