Božské Vysoké Tatry, ako si ich ešte nevidel. Toto nám závidí celý svet
Práve teraz je najdôležitejšie podporovať cestovný ruch na Slovensku. Startitup sa preto spojil so značkami, ktoré milujú Slovensko podobne ako my a ty čítaš výsledok 3-mesačného úsilia Ja som Slovensko a jeho druhú časť 8-dielneho seriálu, ktorý ti ukáže Slovensko ako nič predtým.
Ukážeme ti všetko, čo robí Slovensko Slovenskom – prírodné zázraky, fascinujúce pamiatky či lokálne firmy so vzrušujúcim príbehom – naša krajina je bohatá na všetko a dokážeme ti to región po regióne.
Tatry sú toho dôkazom – majestátne štíty boli viacnásobne vyhlásené za najlepšiu turistickú destináciu Európy, vyskúšali sme preto všetko, čo Tatry ponúkajú. Najluxusnejší hotel, lanovku na Lomnický štít, zdolanie Skalnatého plesa a čas zostal aj na magickú Tatranskú elektrickú železnicu. Dnes sme v Tatrách, jeden z ďalších regiónov si však môžeš vybrať z menu vyššie.
- Legendárny Tatratea sa vyrába v Kežmarku, tesne pod Tatrami a podľa tradícií
- Zdolať Lomnický štít je povinnosťou každého Slováka – my sme to však zvládli bez lanovky
- Magická Tatranská elektrická železnica sa hadí popod Tatry a ponúka úchvatné scenérie
- Ako vyzerá ubytovanie v najluxusnejšom hoteli na Slovensku?
Tatratea pri Kežmarku | Nápoj, ktorý Slovensko preslávil vo svete
Len pár minút jazdy za neveľkým Kežmarkom leží priemyselný park, kde firma Karloff vyrába Tatratea. Je to práve moderné a sympatické, no stále ľudové spracovanie ikonického tatranského čaju, ktoré Slovensko tak veľkoryso reprezentuje v zahraničí. Veď prvá vec, ktorú dávame turistom ochutnávať, je práve tatranský čaj z Karloffu v Kežmarku.
Výrobňa Karloffu je práve v prestavbe a tesne pod horou vznikajú nové priestory, bežný chod však funguje. Mali sme teda možnosť vidieť rôzne čajové lístky, z ktorých sa Tatratea vyrába, či priamo ochutnať niektorú z 14 príchutí, ktoré dobyli Slovensko.
Originálny nápoj zo Slovenska je známy najmä svojou poctivosťou, čo sme si na vlastné oči potvrdili sami. Zatiaľ čo mnoho značiek zneužije meno prírodnej krásy a výrobok následne vyrába na úplnom inom mieste, v špinavej továrni, Tatratea pochádza priamo spod najvyšších slovenských vrchov – a presne tak aj chutí.
Príbeh Karloffu siaha až do roku 1997, kedy Ján Semaňák s talianskym obchodným partnerom vyskúšali tradičný tatranský čaj v malej kolibe. S plameňmi, za zvuku letiaceho biča a streľby z pištole.
V takejto tradícii dnes Tatratea pokračuje dodnes – hneď na prvý pohľad nás privítal práve malebný drevený bar so všetkými príchuťami Tatratea, pričom pištoľ a oheň nesmel chýbať. Práve kvalitný spôsob prezentácie – či už servírovanie, nasledovanie tradícií alebo celkový vizuál – sú kľúčom k úspechu poctivej značky.
Karloff nedávno odštartoval sympatický krok na podporu cestovného ruchu – a do výzvy sa na Instagrame v rámci Ja som Slovensko zapájame aj my. Odfoť Tatratea na netradičných miestach, pridaj ho s hashtagom #statrateaposlovensku a si v hre o dovolenku na Slovensku – na účet Karloffu.
Lomnický štít, neustále v hmle | Vyčerpávajúci výstup na Skalnaté pleso
Po skorej rannej návšteve v Kežmarku sme na našom Kodiaqu RS dorazili do 15-minút vzdialenej Tatranskej Lomnice. V priebehu 3 minút, kým sme si vybavovali GoPass kartu, sa spustil nemilosrdný vietor.
Premávka lanovky tak bola takmer okamžite prerušená a my sme sa ocitli zaseknutí v Lomnici s natlačeným časovým rozvrhom – už o 4 hodiny sme mali byť v Smokovci.
Keďže je Lomnický štít kopcom, na ktorý by Slováci mali byť právom hrdí, padli 3 drinky a hneď za nimi rozhodnutie vydriapať sa pešo až na Skalnaté pleso. „Veď miesto dvoch lanoviek to dáme pešo, pri tretej už nebude na výber. Za dve hoďky sme snáď tam.“
Bol to jeden z najväčších omylov našich životov. Medzi Tatranskou Lomnicou a Skalnatým plesom je ešte jedna stanica, Štart. Potiaľ to bolo pohodové, potom začala skutočná hrôza. 900-metrové prevýšenie za 3 hodiny sa zdola zjavilo ako veľmi jednoduchý cieľ.
Za nepríjemného slnka, s tromi obrovskými batohmi plnými kamier, dronu a objektívov – a aby toho nebolo málo, lanovka sa znovu spustila. Viackrát sme zvažovali návrat, Tatratea a prekrásne scenérie, ktoré nám môžu Alpy závidieť, nám však dodali silu pokračovať.
Práve neúprosné slnko bolo obrovským problémom – naše oči však chránili okuliare z eyerim, kombináciu ľadového vetra s neúprosnými lúčmi však nevyriešilo nič.
Prekrásny Lomnický štít vo výške 2634 m. n. m. by mal byť povinnou návštevou každého Slováka – služby v Tatrách sú navyše tiež na vysokej úrovni, zážitok sa tak skvelo prelína s komfortom a pohodlím.
Zo Štartu sa dá navyše dole zísť na špeciálnych trojkolkách v celkom slušnej rýchlosti – čo je len ďalšia zaujímavá položka, ktorá pridáva na dôvodoch ikonický Lomničák navštíviť.
Túra na Skalnaté pleso nie je až taká náročná – s normálne ťažkými batohmi. Ponúka omnoho fascinujúcejšie scenérie než 5-minútová jazda lanovkou, každému milovníkovi Slovenska ju tak vrelo odporúčame.
Tatranská elektrická železnica | Magická jazda v panenskej prírode
Popod Vysokými Tatrami jazdí Tatranská elektrická železnica (TEŽ), ktorá spája miestne dedinky a funguje prakticky ako miestna hromadná doprava – zastavuje každých pár sto metrov.
Vzhľadom na viackrát oľutované rozhodnutie prekonať Skalnaté pleso pešo sme zmeškali odchod TEŽ zo Starého Smokovca a vlak sme museli naháňať cez niekoľko staníc. Pre výkonný Kodiaq RS v športovom režime to však nebol problém.
Malý vláčik sme nakoniec dohnali v Tatranskej Polianke, malej tatranskej osade, odkiaľ sa železnička hadí po úpätí Tatier až do srdca Štrbského plesa.
Železnička po ceste prekonáva zaujímavé prevýšenia, trať je preklenutá cez doliny aj popod prekrásne výhľady a je minimálne takým zážitkom, ako samotné Tatry.
Na rozprávkovú jazdu je najvhodnejšia práve linka 183, ktorá na Štrbské pleso jazdí až z Popradu, každú hodinu. Nejde tak len o zážitok, no tiež o pohodlný a rýchly spôsob dopravy.
Tatranskú elektrickú železnicu prevádzkuje ZSSK, platí na ňu tak aj Slovak, sezónny predplatný cestovný lístok, na ktorý je možné cestovať akýmkoľvek vnútroštátnym vlakom – na našich cestách vlakom padol viac než vhod. Slovak okrem výhodnej ceny totiž znamená aj niekoľko ušetrených minút v rade pri pokladni.
Kempinski | Luxusný hotel v lone tatranskej prírody
Do Štrbského plesa nás doviedla navigácia od Sygicu. Aj keď je Kempinski grandiózny a priamo pri plese, predsa len je skrytý vo vedľajšej uličke a na prvýkrát by sme odbočku pravdepodobne prešli. Vďaka prepracovanej mape a kvalitnej navigácii sme však dorazili na istotu – appka od Sygicu nás včas upozornila, inak by sme zrejme pokračovali priamo do Štrby.
Snáď žiadne ubytovanie nevystihuje veľkoleposť Vysokých Tatier tak veľmi, ako Grand Hotel Kempinski High Tatras na Štrbskom plese. Najluxusnejší hotel na Slovensku sa môže chváliť nielen historickým interiérom, no tiež službami na fantastickej úrovni, ktorá by si zaslúžila samostatný článok.
Jedným z najväčších lákadiel je Zion SPA, komplexný wellness so 4 saunami, ľadovým dažďom, dobre vybaveným fitness centrom či úchvatnou relaxačnou miestnosťou, na dotyk od Štrbského plesa.
Honosný wellness však perfektne ladí s veľkolepým interiérom hotela. Pochopiteľne, vyššia kvalita prichádza aj s vyššou cenovkou. Izba na noc v Kempinski vyjde minimálne pár stoviek eur.
O kvalite hotela vypovedá už len to, že je pravidelnou dovolenkovou destináciou slovenských celebrít a influencerov. Právom. Najnezabudnuteľnejšiu noc v Tatrách sa totiž dá zažiť len v 5-hviezdičkovom Grand Hoteli Kempinski High Tatras.