Jadrová katastrofa medzi Izraelom a Iránom: Ako veľmi môže vojna eskalovať a aká je jediná cesta k stabilite
- Napätie medzi Izraelom a Iránom rastie
- Jadrové arzenály, tajné programy a vojenské hrozby naznačujú nebezpečnú cestu k eskalácii
- Napätie medzi Izraelom a Iránom rastie
- Jadrové arzenály, tajné programy a vojenské hrozby naznačujú nebezpečnú cestu k eskalácii
V roku 1945 svet prvýkrát zažil deštruktívnu silu jadrovej zbrane, keď Spojené štáty zhodili atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tieto bomby nielen ukončili druhú svetovú vojnu, ale zároveň začali novú éru — éru jadrových zbraní.
Po tejto udalosti sa začal závod v jadrovom zbrojení, kde sa čoraz viac krajín snažilo získať prístup k jadrovým technológiám.
Jednou z krajín, ktorá sa vydala touto cestou, je Izrael, ktorý sa považuje za jednu z najväčších regionálnych vojenských mocností, aj keď oficiálne nikdy nepotvrdil vlastníctvo jadrových zbraní.
Izraelský jadrový program je jedným z najtajomnejších na svete. Napriek dlhodobým špekuláciám a odhaleniam krajina stále udržuje politiku tzv. „jadrovej nejednoznačnosti.“ Izrael síce nikdy neuskutočnil verejné jadrové testy, ale svet už dlho vie, že má schopnosť vyrobiť jadrové zbrane.
Podľa odhadov výskumníkov a expertov krajina dnes disponuje približne 90 jadrovými hlavicami, ktoré je schopná doručiť prostredníctvom lietadiel, balistických rakiet a ponoriek.
Muž, ktorý zmenil pohľad na izraelský jadrový program
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie