Jakub Gulík: Vypnutia Ťažkého týždňa sa neobávam, konšpirácie sú slovenský folklór a tradičná kultúra
- Jakub Gulík je známym stand-up komikom a moderátorom satirickej relácie
- Pre Startitup prehovoril o zákulisí obľúbenej show, politike aj hejte
- Jakub Gulík je známym stand-up komikom a moderátorom satirickej relácie
- Pre Startitup prehovoril o zákulisí obľúbenej show, politike aj hejte
Stand-up komik Jakub Gulík zo Silných rečí zabáva Slovákov svojím humorom už viac než desať rokov. Posledné roky ho čoraz viac ľudí eviduje aj cez satirickú reláciu Ťažký týždeň, v ktorej ako moderátor komentuje súčasné dianie na slovenskej politickej i nepolitickej scéne.
Politicky nekorektná šou, ktorej nechýba sarkazmus či hyperbola, si počas rokov našla početnú skupinu priaznivcov. Relácia sa od roku 2018 vysiela na spravodajskom portáli Aktuality.sk, predtým sa vysielala na iných weboch.
Je možné očakávať sprísnenie slobody slova, ktoré by zasahovalo do tvorby humoru na Slovensku? Stretáva sa moderátor s konfrontáciou či hejtom za svoje vtipy? Chcel niekedy s reláciou seknúť? Zmenil nejako atentát na premiéra Fica jeho prístup k tvorbe humoru? Čo si myslí o satirickom podcaste Denníka N, ktorý predstavitelia Smeru púšťali na tlačovke?
- Či sa obáva vypnutia Ťažkého týždňa
- Čo odkazuje kritikom, ktorí hovoria, že ide o čisto pro-opozičnú reláciu
- Ako by mal vyzerať politik, z ktorého by si neuťahoval
- Čo hovorí na to, že v parlamente sedia viacerí politici spätí s dezinfoscénou
- Prečo podľa komika na Slovensku tak veľa ľudí verí konšpiráciám či bludom
Obávate sa vypnutia Ťažkého týždňa? Situácia v krajine je napätá.
Neobávam sa toho. Ako… stať sa môže čokoľvek, vždy mám takú rezervu niekde v hlave, v „šuplíku“, že pripúšťam, že sa môže stať čokoľvek, ale nedáva mi zmysel, aby nás vypli. Neviem, či by vôbec mali nejakú páku, aby nás mohli vypnúť, neobávam sa toho momentálne.
Ako by ste odpovedali kritikom, ktorí hovoria, že ide o čisto pro-opozičnú reláciu, ktorá si neuťahuje z politikov vám blízkeho spektra?
Nech si pokojne pozrú diely, ktoré boli vysielané za minulej vlády, kde sme jednoducho išli do každého. Ono to tak môže vyzerať, lebo väčšinou si človek robí srandu zrovna z toho, kto je vo vláde, lebo oni sú teraz pri moci a rozhodujú o všetkom. Takže tí sú najviac na hrane, čo sa humoru týka.
Ale keď tu bol Heger, Matovič a táto koalícia, tak nebol pomaly diel, ktorý by nebol o Matovičovi, pretože ten nám tak nahrával všetkými tými vecami, ktoré robil. Čiže to je len taká mylná predstava.
A ja osobne som zástanca toho, že keď nám niekto nahrá, tak ideme do toho. A je jedno, či je z koalície, z opozície alebo je to mimoparlamentná strana. Samozrejme, keď niekto chce vidieť, že sme orientovaní na niekoho, tak si to vždycky nájde, ale myslím si, že my ideme bez obáv do hocikoho.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Časť koaličných politikov sa sťažuje na satiru vo verejnom priestore – prekáža im napríklad Zomri. Je možné očakávať sprísnenie slobody slova, ktoré by zasahovalo do tvorby humoru na Slovensku?
Myslím si, že o niečo sa budú snažiť. Oni sami možno nevedia, čo je ich cieľ, a pripadá mi to, že skúšajú, kam až môžu zájsť, čo im prejde a čo nie. Samozrejme, oni by boli radi, keby mohli niekoho, ako je Zomri, vypnúť.
Lebo ja chápem, že pre niektorých, a teraz nehovorím, že pre všetkých, ale pre niektorých, a možno je to aj väčšina z nich, je nepríjemné, keď si z nich niekto robí srandu. Som som zvedavý, kam sú ochotní zájsť, a myslím si, že o niečo sa pokúsia. Ale čo to bude a do akej miery, to netuším.
Sledujete zahraničné satirické programy? Je možné hovoriť o tom, že tam moderátori/komici idú po politikoch tvrdšie ako v našich domácich programoch?
Sledujem hlavne americkú scénu The Daily Show s Jonom Stewartom, raz za čas aj Johna Olivera, evidujem aj scénu v Nemecku či Taliansku. Ja mám pocit, že niekedy idú aj tvrdšie ako my. Ale u nás je tá situácia dosť vyhrotená. Takže možno niekedy nechceme príliš tlačiť na pílu.
V relácii neraz tnete do živého, stretávate sa aj s kritikou či konfrontáciou? Myslím aj z očí do očí, že by vám niekto nadával.
Väčšinou nie. Akože stalo sa mi možno dvakrát, trikrát za život, že za mnou niekto prišiel, ale to boli normálne rozhovory, nie, že by po mne dotyční vykrikovali.
Naposledy som mal debatu s jedným mladým pánom, stretli sme sa na pumpe a hovoril mi o tom, v čom ho naštvala bývalá koalícia. Že bol ich volič a teraz volil Smer a Pellegriniho a hovoril mi svoje dôvody, vypočul som si ho. Povedal som mu, že ja rozumiem, čo tým myslí, bola to normálna debata. V niečom sme sa zhodli a v niečom nie, normálne sme si podali ruku.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo si myslí, že politici sa môžu pokúsiť zasiahnuť do slobody slova
- Či zmenil atentát na premiéra Fica jeho prístup k robeniu humoru v Ťažkom týždni
- Čo si myslí o relácii Denníka N, ktorú predstavitelia Smeru nedávno vytiahli na tlačovke
- Či podľa neho existujú hranice politického humoru
- Či ho Boris Kollár žaloval za vtipy
- Prečo sú zahraniční komici k politikom tvrdší
- Ako mu relácia pomohla v stand-upe
- Prečo podľa neho toľko Slovákov verí bludom a konšpiráciám
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Politika