Jakub Marian mapuje IQ v jednotlivých európskych krajinách
- Pozri sa na mapu priemerného IQ v jednotlivých európskych krajinách. Ako sme na tom my?
- Pozri sa na mapu priemerného IQ v jednotlivých európskych krajinách. Ako sme na tom my?
Keď je reč o IQ (inteligenčnom kvociente), veľa ľudí sa nazdáva, že ide o niečo vrodené, ako veľkosť nohy, a že to človeku buď páli alebo nepáli. Tu musíme uviesť veci na pravú mieru. IQ je číslo opisujúce inteligenciu človeka v pomere k ostatnej populácii, a tá síce do istej miery geneticky daná, no veľký vplyv má na ňu aj tréning. Školený mozog je schopný riešiť problémy oveľa rýchlejšie ako ten bez tréningu. Mozog funguje ako sval. Preto má kvalita vzdelávania výrazný vplyv na naše IQ, a to sa odráža aj na „inteligenčnej mape“.
Môže to byť trochu mätúce, vzhľadom na to, že v mnohých rozvojových krajinách sa úroveň vzdelávania za posledné desaťročia značne zvýšila, no priemerné IQ stále ostáva na hladine okolo 100. Je to tým, že táto hodnota nie je absolútna, ide o porovnanie so zvyškom populácie. Priemer celej populácie na zemi by mal byť okolo 100. Samozrejme vyššou vzdelanosťou sa zvyšujú aj štandardy, a preto, ak by si osoba s IQ 100 spravila test z roku 1950, pravdepodobne by mala výsledok testu okolo 120.
zdroj: matfyz.cz
Mapu, ktorú ti predstavíme zostrojil Jakub Marian, 27-ročný lingvista, matematik a umelec z Českej republliky. Ide o mapu priemerného IQ v európskych krajinách, ktorú zverejnil na svojom edukačnom blogu. Hodnoty čerpal z knihy Intelligence: A Unifying Construct for the Social Sciences, napísanú Richardom Lynnom a Tatu Vanhanen. Autori si posvietili na „múdrosť“ národov s tým, že sa nepozerali len na výsledky IQ testov, ale aj na výsledky štandardizovaných testov, ako TIMSS, PISA a na známe kolerácie medzi IQ a výsledkom podobných štúdií.
Z čísel, ktoré vidíš, by si sa mohol nazdávať, že nám to tu v Európe veľmi nepáli. Treba však zopakovať, že IQ nie je absolútna hodnota, ale porovanie s priemerom. V tejto štúdii počítali IQ relatívne k hodnote v UK, ktorú autori stanovili na 100 (ešte predtým, ako brali do úvahy výsledky štandardizovaných testov). To spôsobilo, že aj vysoko rozvinuté európske krajiny majú priemerné IQ blížiace sa k 100. Zaujímavé je tu preto hlavne porovnanie medzi jednotlivými krajinami. A Slovensko sa vôbec neumiestnilo zle.
foto: jakubmarian.com
zdroj: jakubmarian.com zdroj titulnej fotky: gumroad.com,jakubmarian.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti