Ján Benčík: Kotleba má po mandáte. Kiežby išla čo nevidieť ku dnu aj ĽSNS so svojou replikou
Autor je členom poslaneckého klubu SaS a blogerom.
Po poldruha roku sme sa nedávno konečne dočkali verdiktu Najvyššieho súdu SR vo veci Kotlebovho odvolania voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu kvôli používaniu neonacistických symbolov. Nebudem klamať, verdikt ma nepotešil. A hoci rozsudok rešpektujem, nedá mi k nemu nedodať pár slov.
Primeraný trest?
Pavol Farkaš, predseda senátu Najvyššieho súdu SR, povedal: „Trest na samej spodnej hranici je primeraný na nápravu obžalovaného.“
Musím sa priznať, že netuším, ako k tomuto tvrdeniu pán sudca prišiel. Nebodaj, poldruha roka trvajúcim štúdiom spisu a dostatočne známych a dobre zdokumentovaných peripetií 20-ročného pôsobenia Mariana Kotlebu v postavení nespochybniteľného lídra politicky angažovaného extrémizmu?
Voči rozsudku som skeptický
Najmä, ak existuje množstvo rozsudkov, kde na základe dohody o vine a treste, ktorej musí predchádzať páchateľovo priznanie viny, mladí extrémisti, v porovnaní s Kotlebom s mliekom na brade, ktorí kadečo pozdieľali na sociálnej sieti, dostali síce tiež podmienečné, ale podstatne tvrdšie tresty.
A o tom, že by bol Kotleba uznal, že v niečom pochybil, či nebodaj vyslovil slovko ľútosti, nie je zatiaľ ani chýru, ani slychu. Preto som na rozdiel od pána predsedu senátu vo veci prípadnej nápravy Mariana Kotlebu, viac ako skeptický.
A ak mám byť úprimný, nestavil by som na to ani deravý groš.
Bez mandátu, aj bez klubu
Pozitívne je, že na základe rozsudku Kotleba prišiel aj o poslanecký mandát. Po porade so svojimi právnikmi, vzápätí pohotovo prišiel s tézou, že o žiadny mandát neprišiel a bude si ho naďalej uplatňovať.
Na jeho smolu, jeho právny názor nenašiel pochopenie v odborných právnických kruhoch, ani vo vedení parlamentu, a tak po doručení rozsudku sme sa dnes dozvedeli verdikt, podpísaný podpredsedom Gáborom Grendelom, zastupujúcim neprítomného predsedu parlamentu, Borisa Kollára.
Marian Kotleba dňom vynesenia rozsudku prestáva byť poslancom NR SR a keďže jeho pôvodne 17-členný poslanecký klub po odchode troch kuffovcov, piatich mazurekovcov a primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka, a teraz aj svojho predsedu, nebude mať ani minimálny počet poslancov potrebných na existenciu klubu, klub ĽSNS v parlamente zaniká.
Logický krok
Nuž a po založení repliky jeho strany Kotlebovým bývalým „El Segundom“ Milanom Uhríkom a nenávratne klesajúcimi preferenciami nevyzerajú perspektívy jeho ďalšieho politického pôsobenia veľmi nádejne.
Najmä, ak by logicky následným krokom mal byť návrh na rozpustenie Kotlebovej ĽSNS, ale aj jej repliky, ktorej vedenie a členovia boli roky jej pevnou súčasťou. Myslím, že v tejto veci je na ťahu pán generálny prokurátor Žilinka. Držme mu palce, aby sa k tomu čím skôr odhodlal.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.